Yaşı Geçelim, Kaç Hikayemiz Oldu?

Doğumgünü mesajı - Sevgili Beyaz Kağıt

Geçtiğimiz hafta sevdiğim bir sitede bir yazıya denk geldim ve hatta çok hoşuma gittiği için Facebook sayfamda da paylaştım. Doğum günüme sayılı günler kalmışken, ‘yaşı unutun, hayatınızı deneyimlerinizle ölçün‘ mesajı veren bir yazıydı ve bu seneki hislerime tabiri caizse ‘cuk’ oturdu. 30’dan önceki son dönemeçte, koskocaman bir 29 seneyi bu dünyada doldurmuşken, ’30 sendromu’na girmektense ben rakamlara bu sene ve bundan sonraki senelerde cidden takılmama niyetindeyim. ‘Eyvah 30’a 1 kaldı‘ diye düşünerek yaşlanma fobimi iyice besleyebilir, ya da keyfini çıkarıp 29 yılda neler yaptığımı şöyle bir değerlendirip, yeni yaşa bir sayıdan ziyade 365 günlük bir fırsatlar dizisi olarak bakabilirim. Ben oyumu ikincisinden yana kullanıyorum.

Yazıda çok hoşuma giden nokta, kendimizi yaş, kilo, beden gibi rakamsal ve aslında anlamsız ölçülerle değerlendirmememiz vurgusuydu. Hiçbirimiz bir yaşı temsil etmiyoruz. Ben ’29’ değilim mesela, 29 yıllık hikayeleri olan biriyim. Deneyimlerimiz, zevklerimiz, başarılarımız ve tercihlerimiziz. Okuduğumuz kitaplar, yazdığımız yazılar, etkilediğimiz insanlar, söylediğimiz şarkılar, gördüğümüz ülkeler ve sevdiklerimizle paylaştığımız anılarız. 29, 38, 65 ve diğer yaşların hepsinde, bu deneyimlerin ve hikayelerin toplamıyız.

Yaşla ilişkilendirilmiş olumsuz ‘yaşlanma’ algısını resimden çıkardığımızda aslında geriye çok daha tatlı birşey çıkıyor. Yıllar içinde yaşadığımız tecrübe ve gelişimlerin değerine paha biçilemez. Ve ilginç olan şu ki, ‘yaş’ olgusunu çıkardığımızda, hayatımızda hiçbirşeye ‘erken’ veya ‘geç’ kalmış olmuyoruz! Hayallerimizin peşinden gitmek için ‘çok geç’ gibi bir bahanemiz kalmıyor. Yani ertelediğiniz birçok şey için doğru zaman, sizin istediğiniz zaman! Tam da şimdi.

Zamanın ne kadar hızlı geçtiği, geçmiş yaşlarımla ilgili neleri özlediğime değil, ne çok hikaye sığdırdığıma bakacağım. 28 yaşımda saçlarıma katılan 6 tane beyazım, yüzümdeki hafiften kendini gösteren kırışıklarım ve yazmaya başlasam kitaplaaar dolusu hikayelerle yeni fırsatları kucaklamaya hazırım! ?

Scroll to Top