Verimlilik İçin 6 Uygulama

10 Verimlilik Uygulaması/Aracı - Sevgili Beyaz Kağıt

Blogda uzundur işler güçler kategorisi için birşey yazmadığımı fark ettim ve bu sessizliği bozup, sizden de beğendiğinizi söylediğiniz bu türe yeni bir yazı eklemeye karar verdim! 🙂

Konumuz: VERİMLİLİK.

Dijital araçların hayatımızda ne kadar büyük bir yer edindiğini artık söylemeye bile gerek yok. İletişim, çalışma ve hatta hayatımızı yaşama biçimimizi değiştiriyorlar. Üstelik bağımlılık seviyesine gitmediği sürece bence ciddi anlamda da kolaylaştırıyorlar. Remote çalıştığım için kendi çalışma disiplinimi ve düzenimi sağlamak benim için en az işimi iyi yapmak kadar önem taşıyor ve ‘verimlilik’ konusu hem işim için, hem de kişisel ilgim olduğu için hayatımda sık sık gündemimde olan bir konu. Bu yüzden hazır kafamda araştırmalarım tazeyken, buraya da verimliliğinizi artıracağını düşündüğüm ve bizzat deneyimlediğim uygulama/Chrome extension’larını derlemek istedim. Gerek işiniz, gerek okulunuz, gerekse kişisel ihtiyaçlarınızı düzenlerken işinize yarayacağını düşünüyorum!

Evernote

Evernote, hem telefonumda hem bilgisayarımda kullandığım bir not alma ve arşivleme uygulaması. Aklınızdaki her konu için bir defter açabilir, defter içine başlıklara ayrılmış olarak notlar yaratabilirsiniz. Notlarınıza görseller, tablolar, listeler, linkler ekleyebilirsiniz. Ben iş için notlarımı tutarken, yeni iş/proje fikirlerimi not ederken, seyahate çıkmadan önce yaptığım araştırmalara dair notlar alırken de Evernote’taki defterlerimi kullanıyorum. Telefon ve bilgisayarımdaki uygulamaların hesabım üzerinden birbirine göre güncellenmesi de hayatımı kolaylaştırıyor, çünkü bilgisayarda yaptığım araştırmaları seyahatte telefonumdan açmam yeterli oluyor. İki cihazdan fazla cihazda kullanmak isterseniz Premium üyeliğe geçebiliyorsunuz.

Pocket

Pinterest nasıl ki görsel kayıtlar tutmanızı ve arşivlemenizi sağlıyor, Pocket da bunu özellikle yazılı içerikler için yapmaya birebir. İnternette gezinirken bir yazıya denk geldiniz, o an okuyamadınız veya bir kategori altında arşivlemek ve sonra bir araştırmada kullanmak istiyorsunuz. Etiketini yazıp Pocket hesabınıza ekleyin, sonra istediğiniz zaman okuyabilirsiniz. Hatta daha da güzel olan kısmı, Pocket’ınıza attığınız yazıları çevrimdışıyken de okuyabilmeniz. Benim en sık ve severek kullandığım uygulamalar arasında. İnterneti tararken ciddi anlamda zaman kazandıran ve veriminizi artıran bir uygulama.

Pin it (Pinterest)

Pinterest’in Pin It Chrome extension’ı da sosyal medyayla uğraşanlar için harika bir araç olmasının yanı sıra bence süper de bir not toparlayıcı. Pin it tuşunu kullanarak, ilgilendiğiniz içeriğin görselini Pinterest hesabınızda oluşturduğunuz ilişkili board’lara/kategorilere kaydedebiliyorsunuz. Benim özellikle fikir araştırırken, ilham ararken kullandığım bir araç. Seyahatle ilgili araştırmalarda özellikle harika olduğunu söyleyebilirim! Bir konu için fikir olacak görsellerin hepsini bir arada toplamak oldukça kullanışlı.

Hootlet by Hootsuite

Sosyal medyada aktif olarak paylaşım yapanlar ve trendleri takip etmek için kullananlar için harika bir araç. Hem Chrome extension olarak eklenebiliyor, hem de websayfasından dashboard’una girerek paylaşımlarınızı yönetebiliyor, oluşturduğunuz listeleri takip edebiliyorsunuz. İnternette gezinirken paylaşmaya değer bulduğunuz bir içeriğe denk geldiğinizde Hootlet logosuna tıklayarak paylaşabileceğiniz kutuyu açabiliyorsunuz. Bu arada paylaşımlarınızı anlık ayarlamanız gerekmiyor, ileriye planlı olarak da kurabiliyorsunuz. Sosyal medyayla alakalı işler yapanlara şiddetle tavsiye.

Momentum

Sabah bilgisayarınızı açtığınızda ilk karşılaşmak istediğiniz muhtemelen karman çorman dosyalar, dağılmış ve uzamış yapılacaklar listeleri değildir. Momentum, benim artık yıllardır kullandığım ve minnacık bir dokunuşla günüme güzel başlamamı sağlayan bir Google Chrome extension. Yüklediğinizde, her yeni açtığınız tab’ı ele geçiriyor ve iç açıcı bir fotoğraf, güzel bir mesaj ve ilham veren bir söz çıkıyor karşınıza. Bugünün ana odağını soruyor ve eğer not ederseniz, her yeni açtığınız tab’da, gün boyu size yapmanız gereken o şeyi anımsatıyor. Mesela: ‘XYZ’ye iş başvurusu yapacağım’, gibi. 🙂 Başarının sırrı minik detaylarda olabilir, bence denemelisiniz!

Todoist

Todoist, yeni indirdiğim, ancak uzundur duyduğum bir ‘yapılacaklar listesi’ uygulaması. Hayatımızdaki herşeyin dijitalleşmesiyle birlikte, ajandalardan daha ziyade telefonlarımızda kayıtlar açar olmuştuk. Bu ihtiyaca yönelik çıkan pek çok uygulamadan biri de Todoist. Sağa sola oluşturduğumuz ve takibi zorlaşan yapacaklarımızı listelerinizi, Gmail hesabınıza entegre şekilde çalıştığı için mail kutunuz üzerinden oluşturmanızı sağlıyor. Cevap vermeniz gereken bir mail mı var, todoist’e atıyorsunuz. Bir sınava kayıt mı yaptırdınız, todoist’e işaretliyorsunuz, gibi. Email kutularımızı da sıklıkla açtığımızı düşünürsek, yapılacaklar listeniz devamlı karşınızda duruyor olacak. Ben de henüz kullanmaya alışma evresindeyim, ama Gmail’a entegre çalışması kesinlikle hoşuma gitti.

Siz günlük hayatınızı ve işlerinizi kolaylaştırması, veriminizi artırması için hangi dijital araçları kullanıyorsunuz? Yorumlara yazsanıza! ??

Scroll to Top