Uzun Uçuşlarda Rahat Olmanın Sırrı

Uzun uçuşlarda rahat olmak - Sevgili Beyaz Kağıt

Arka arkaya, neredeyse valizi kaldırmama fırsat olmayan seyahatlerimizin ardından bir süredir hiçbir yere gidemiyor olmanın verdiği özlem duygusundan olsa gerek, bir haftalık aradan sonraki ilk yazımı yine seyahat konusunda yazmaya gitti aklım. 2015’i yeni bir seyahat olmadan kapatacak olmama rağmen, Ocak ayında, hiç gitmediğim ve beni inanılmaz meraklandıran ve heyecanlandıran bir coğrafyaya gitme ihtimalim var (yaşasıın!).

Hem o yolculuk için aklımda olsun, hem de çocukluğumdan bu yana yaptığım yüzlerce seyahatin birikimi olarak, artık uzmanlaşmaya başladığımı hissettiğim uçak seyahatleri konusunda önünde seyahat planı olanlara hazırlık olsun diye, uzun uçuşlarda konforunuzu korumanın, keyifle seyahat yapmanın sırlarını 15 maddede toparladım!

Hazırsanız başlayalım…

 

15 Maddede Uzun Uçuşlarda Rahat Olmanın Sırları

Boyun yastığı

benim için olmazsa olmaz bir seyahat objesi! Uzun yolculukları uyumadan geçirmeyi düşünemiyorum bile, çünkü 11-13 saatlik bir uçuştan indiğinizde zombi gibi olmaktan kötü ne olabilir! Dimi? Uçakta oturduğunuz yerde uyumayı bile rahat kılan bu boyun yastıklarından kesinlikle edinmelisiniz!

Şal/Atkı

Çantanızda bir şal veya atkı olması, üşüdüğünüzde boynunuza dolamanız veya gerektiğinde battaniye olarak da kullanmanız için ideal bir ısıtıcı.

Nemlendirici dudak ve el kremi

Uçaklar ve havaalanları, havalandırma sistemlerinden dolayı havası çok kuru ortamlar ve birkaç saat geçirdikten sonra bunu ciddi anlamda hissetmeye başlayabilirsiniz.  Kurumayı önlemek için çantada cep boyunda nemlendiricilerinizi taşımanız iyi olacaktır.

Kalın, yumuşacık bir çorap

Uzun uçuşlarda soğutulan uçaklarda ayaklarınızı sıcacık tutacağı için şiddetle önerilir! Yazın en sıcak zamanda bile seyahat etmeniz durumu değiştirmez, çünkü mikropları öldürmesi adına uçaklar soğuk olacaktır. Çantanıza bir çift ekstra çorap atarsanız uçuşta çok mutlu olacağınızı garanti ederim.

Atıştırmalık, ezilmeyecek, kokmayacak pratik yiyecekler

Tupperware saklama kaplarına dilimlenmiş meyvalar, ziploc’lara ise ceviz, badem, fındık, hurma gibi sağlıklı atıştırmalıklar koyabilirsiniz. Tuzlu kraker veya pratik sandviçler de uçak yemeğini sevmeme ihtimalinize karşın aç kalmanızı engelleyecektir.

Kulak Tıkacı

Gürültüden rahatsız oluyorsanız veya dikkatinizi vererek birşeyler okumanız veya çalışmanız gerekiyorsa, iyi bir kulak tıkacıalmak şart. Kendinizi tamamen izole ederek rahatça uyuyabilir veya çalışabilirsiniz.

Dergi

Tercihen havaalanına gitmeden, son dakikacıysanız da havaalanı kitapçılarından keyifli ve ilham veren dergilerden birkaç tane kaparak uçaktaki en azından 2 saatinizi keyifle geçirmeyi garanti edebilirsiniz.

İyi bir kitap veya iPad’inize yüklediğiniz bir dizi veya film

Uyuyamadığınız saatleri keyifle geçirmenizi sağlayacaktır. Uzundur izlemeyi istediğiniz bir dizinin tüm sezonunu bile bitirecek kadar vaktiniz olabilir, hazırlıklı olmakta fayda var!

Makyaj yapmayın

Özellikle gündüz uçuşunuz varsa makyajsız binmek istemeyebilirsiniz, ama rimeli pas geçmekiyi bir fikir olacaktır. Uçağın içi kurudukça ve siz uyuyup uyandıkça, dağılmış ve çirkin görünen bir rimeli engellemiş olursunuz. Uçağınız tam inmeden önce sürüp yepyeni makyajınızla gezilerinize başlayabilirsiniz.

Rahat iç çamaşırı ve kıyafetler giyin

sütyeninizin batan teli, her eğildiğinizde çatalınızın açıldığı bir pantolon veya darlıktan düğmesi göbeğinizi delen bir kot giymeyerek kendinizi baya bir acı ve rahatsızlıktan kurtarmış olacaksınız, inanın bana!

Yedek Şarj Aleti

Telefonumuzun şarjının bitmesi uçakta veya dışarıda, her halükarda bir korkulu rüyamız oldu. Uzun bir uçuşta şarjsız kalmamak için yanınızda yedek şarj aletlerinden mutlaka edinin ve seyahat öncesi şarjını tam doldurduğunuza emin olun.

Nemlendirici Sprey

Uçağın kuru ve kirli olabilen havasından bahsetmişken, yüzünüzü ferahlatmak, tazelemek ve nemlendirmek için gül suyu gibi bir sprey alabilirsiniz. Hem de güzel kokacaktır.

Islak mendil veya Purell 

Dezenfektan bir jel ile uçakta ellerinizin kirlendiğini hissettikçe temizleyebilirsiniz. Benim gibi kirli ellerle yüzünüze dokunmak veya birşeyler yemek istemiyorsanız ve her seferinde yanınızda oturanları rahatsız ederek tuvalete gitmek istemiyorsanız, ıslak mendil şart.

Birkaç kat giyinin

Fermuarlı ve şapkalı bir sweatshirt sıcak olduğunda kolaylıkla çıkarabileceğiniz, üşürseniz şapkasını da çekebileceğiniz kullanışlı bir seyahat giysisi. Tshirt, sweatshirt veya hırka gibi kolay giyip çıkabilecek giysiler her ısıya uyum sağlamanızı kolaylaştırır.

Sakız çiğneyin

Uçuşlarda kulaklarınız tıkanıyorsa, kalkış ve inişlerde sakız çiğnemek kesinlikle faydalı oluyor. Çocuğunuz varsa, onu da kulak tıkanma durumundan korumak için minik bir sakız vererek rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda ağzınızı tatlandırmak ve nefesinizi taze tutmak için de sakız birebir.

Sizin de konforlu seyahat için tüyolarınız var mı? Ya da rahatça uyuyabilmek için? Hadi yorumlara yazın, listeyi genişletelim.

Diğer seyahat tüyolarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Sonrası için Pin’leyin:

Long Haul Flight Hacks for a Comfortable Journey

Scroll to Top