Türkiye’de En Çok Özlediğim Şey: Parklar

Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt

İtalya gezisinde en çok neyi sevdin, neye hayran oldun derseniz size ne bir İtalyan mutfağı eserinden, ne bir müzeden, ne de ihtişamlı bir katedralden bahsederim. Açık ara farkla, Floransa’da otelimize yakın bir yerde tesadüfen gittiğimiz bir parktı en sevdiğim yer! Otelimizin yeri, turistik alandan çok olmasa da biraz uzakta, evlerin olduğu bir bölgedeydi ve Arno Nehri’ne yakındı. Merkeze doğru yola çıkıp nehir kenarından yürüyelim diye yönümüzü çevirdiğimizde, nehre gelmeden hemen önce fotoğraflardaki muhteşem ağaçlı yolu gördük. Sonrasında en az bir saat fotoğraf çekip orada dolanmışızdır diye tahmin ediyorum ve vaktimiz sınırlı olmasaydı inanın daha çok saatler geçirebilirdim.

Ağaçların ve yaprakların güzelliğini, parkın sakinliğini ve insanların rahatlığını size anlatamam. Floransa’da olduğumuz kısacık süre içinde gördüğümüz yalnızca herhangi bir parktı burası. Düşünsenize, yaşadığınız evden çıkıyorsunuz, birkaç dakika sonra böyle bir yere ulaşıyorsunuz. Ya da işten çıkıp evinize, bu yoldan bisikletinizle geçerek gidiyorsunuz. ‘Ne kadar büyük bir şans olduğunun farkındalar mıdır acaba‘, diye düşünmeden edemedim. İstanbul’da birçoğumuz evlerimizden araçsız bir şekilde çıkarak nefes alabileceğimiz yerlere ulaşamıyoruz bile. Haftasonu şehirdeki bir elin parmakları sayısı kadar olan parklara kendimizi atabilmek için trafik başlamadan sabahın köründe evden çıkıyor, ‘en azından bugün hızlı ulaştım’ diye oh çekiyoruz, sonra eve dönerken yine klasik hengame. İşten ya da herhangi bir yerden evimize dönerken devasal AVM’lerin, rezidansların, inşaatların, bitmek bilmeyen araç ve insan kalabalığının içinde saatlerimizi heba edip hayatımızı sorguluyoruz. Ve dünyanın çok da uzak olmayan bir yerinde, bisikletle, yerdeki yaprakların çıtırtısını dinleyerek parktan geçip eve gitmek diye birşey var. Haliyle, ben makarnasına, şarabına, tarihine imrenemedim ama parkına imrendim. Gerçekten yaşadığım şehirde en çok özlediğim ve aradığım şeyin bu olduğunu fark ettim ve çok fazla kişinin benimle aynı düşünceleri paylaştığını da biliyorum. Bizde inşaatın neden yeşilden önce geldiğini hiçbir zaman anlayamayacağım ve kabul edemeyeceğim. Bu yüzden de Floransa gibi şehirlerde en çok bunu hayran olmaya devam edeceğim gibi görünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Hangi şehirler sizi hangi özellikleriyle etkiliyor?

İyi pazarlar, şimdiden harika bir hafta dilerim!

Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz KağıtFloransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz KağıtFloransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz KağıtFloransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz KağıtFloransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt Floransa'da Sonbahar - Sevgili Beyaz Kağıt

 

Scroll to Top