Toronto’da Favori Yeme-İçme Yerleri – Seri 1

Toronto'da yeme-içme önerileri

Tahmin ettiğimden geç gelse de, sonbaharın geldiğini dün ilk kez külotlu çorap giyip üzerime de bir de kalın şal aldığımda anladm. Bodrum gibi kışın bile ılıman geçtiği bir iklimden Toronto’ya taşınmanın etkisiyle, gözümüz sürekli hava durumunda, sabah balkona çıkıp ‘hava nasılmış’ diye cildimizde hissetmeden dışarı çıkmaz olduk. O kadar çok soğuk hava, kış senaryosu konuşuluyor ki, her gün, ‘acaba soğudu mu’ tedirginliğini yaşamak buranın doğasında var.

Mevsim normallerinin üzerinde hava dereceleri, ev taşıma ve yeni hayata adaptasyon ile geçen bir Eylül ayından dolayı sonbaharın hakikaten geldiğini, bugün takvime bakıp Pazartesi’nin Ekim ayının 1’i olduğunu gördüğümde gerçekten idrak ettim. Ve aslında, Ocak ayından sonra muhtemelen yılın en çok ‘yeni başlangıçları’nın yapıldığı Eylül ayı bu sene ne kadar da bomba bir şekilde geçti! Yeni bir ülkeye taşındık, bilmiyorum daha ötesi var mı!? Yeni ev, yeni düzen, yeni alışkanlıklar, insanlar ve tatlar var hayatımızda.

Tatlar demişken, şurada yazdığım gibi, şehirleri yemeklerle eşleştirdiğimizde anılarımızı güçlendiriyor ve daha farklı bir bağ kuruyoruz. Bu nedenle mi, Toronto’da restoran çeşitliliği efsane olduğu için mi yoksa hiçbiri değil de biz yemek yemeyi çok sevdiğimizden (!!?!!) mi bilmem ama geldiğimizden beri keşfettiğimiz ve gerçekten önermeye layık olduğunu düşündüklerimden bir kısmını paylaşmak istedim.

Bu arada ‘Toronto’da yemek’ demişken, konuya kısaca değinmek isterim. Burası, değişik tatları denemeyi ve dışarıda yemeyi sevenler için adeta bir cennet! Şehirdeki çok kültürlülük, restoran/kafelerine de yansıyor ve her çeşit mutfağın en güzeline ulaşabiliyorsunuz. Hatta bir süre önce Vogue dergisi, Toronto’yu mutfak sanatı/yemek konusunda dünyanın yeni gözdesi olarak ilan etmiş. İddialı, ama bir o kadar da haklı. Sokağa tok çıkıp aç olduğunuzu düşünmeniz an meselesi, resmen kilosunu korumaya çalışanlar (ben!!!) için dev bir tehlike!

Evet şimdi kocaman yutkunuyorum……..(gulp)…….

Ve konuyu yeniden geçtiğimiz 1,5 ay içindeki favori keşifler ve unutamayacağımız lezzetlere çeviriyorum.

Toronto’da favori yeme-içme yerleri – Seri 1

Henüz 2 ayımız bile dolmadan favori yeme-içme yerleri serisine başlayabildiğim için içimdeki çılgın gurmeyi tebrik ediyorum bu arada… Ve eminim daha burada yaşadıkça ne mekanlar, ne lezzetler eklenecek bu listeye. Yolu düşene kolaylık olsun; Toronto’da çok aramadan güzel lezzetlere şıp diye ulaşmanız için, hazırsanız başlayalım 🙂

Toronto'da yeme-içme önerileri

https://www.instagram.com/p/Bf6PAzElWzt/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Toronto'da yeme-içme önerileri

Hayatımda yediğim en iyi pizza @Figo

Geçtiğimiz haftaya denk gelen evlilik yıldönümüzde, birçok muhteşem restorana baktıktan sonra, canımızın en çok pizza-şarap çektiğine karar verip soluğu İtalyan’da aldık ve ne kadar doğru bir kararmış. Tam bir İtalyan restoranı olmamakla birlikte, İtalyan esintili bir menüsü var ve Napoliten tarzı pizzalar yapıyor. Downtown’un çok hareketli bir noktasında, tavanları yüksek, açık mutfak, akşam ışıkları loş, özellikle bar dekoru ise hayran eden cinsten bir mekan. Menüdeki çeşitler daha geniş bir yelpazede, ancak seçimlerinize göre İtalyan menüsü de yapabilirsiniz. Truffle pizza ve tiramisüyü mutlaka deneyim. Rezervasyon şart.

Adres: 295 Adelaide St W, Toronto, ON M5V 1P7

Toronto'da yeme-içme önerileri

Akşam yemeğinde Tay mutfağı @Sabai Sabai

Eve taşınıp ofise gitmeye başladığım ilk akşamdı, burada yaşayan bir arkadaşım ‘ofisine çok yakın harika bi Tay restoranı var’ dedi. Bayılırım! Söylediği günün iş çıkışında, Cuma akşamı gidip rezervasyonsuz olduğumuz için barda kendimize bir yer bulduk. Girişi oldukça mütevazi olduğu için içeri girene kadar enerjiyi tam hissedemiyorsunuz. Girdiğinizde ise ortamın ışığı, renkleri ve canlılığı muhteşem. Biz yeşil karides köri ve ismini hatırlamadığım, şişte soslu bir tavuk söyledik ve gerçekten Tayland’da yediklerimiz kadar iyiydi. İş çıkışında arkadaşlarınızla veya eşiniz/sevgiliz/o akşamki randevunuzla gitmek için ideal. Bu arada Toronto’nun nabzını tutan blogTO‘ya göre de şehrin en iyi Tay restoranlarından birisi seçilmiş. Burası iş yerlerinin yoğun olduğu bir bölge olduğu için akşam gidiyorsanız rezervasyon şart, ama pişman olmayacaksınız!

Adres: 81 Bloor St E, Toronto, ON M4W 1A9

Toronto'da yeme-içme önerileri

Tam bir İtalyan ambiyansı @Nodo Hillcrest

Kısacık favoriler listemin 3 isminden ikisinin İtalyan olmasını bu aralar pizzaya düşkünlüğümle açıklayabilirim sanırım. Mahallemizi keşfetmek için yaptığımız yürüyüşler sırasında birbirinden tatlı birçok yer keşfedip şuna da gitmeliyiz buna da gitmeliyiz diye gereğinden uzun bir liste çıkarmıştık. Geçtiğimiz akşam güzel bir haber aldığımızda, aklımızda yer edenlerden biri olan ve çok sıcak görünen Nodo’ya gittik. İçerisi haftaiçi akşam olmasına rağmen oldukça hareketliydi ve midemizde yer olsa neredeyse tüm menüyü tatmak isteyebilirdik. İtalyan klasiklerinin hepsi birbirinden lezzetli ve orijinaldi. Arancini, domates ve burrata salatası ve bir pizzayı paylaştık. Pizzada biraz daha klasik bir seçim yaptık, fakat önden gelenler gerçekten sıradışıydı. Özellikle arancininin ilk kez böyle kule gibi yapıldığını gördüm ve çok hoşuma gitti! Parmaklarınızı yiyerek kalkmak garantili. Haftaiçi rezervasyon şart değil, haftasonu önerilir.

Bu arada restoranın sloganı: PASTA PIZZETTE VINI BIBITE. Daha tatlı bir slogan olabilir mi?

Adres: 794 St Clair Ave W, Toronto, ON M6C 1B6

 

Scroll to Top