Sahil Kasabasına Yerleşmek – Gerçekte Nasıl?

Sahil Kasabasına Yerlesmek - Ege'de Yaşam

Son yıllarda dünya genelinde bir akım var: pahalı, yorucu ve rekabetin yüksek olduğu büyük şehirlerden küçük yerlere doğru bir göç yaşanıyor. ‘Teknolojinin Mekke’si’ olarak bilinen Silikon Vadisi’nden daha içerideki şehirlere (hatta egzotik Asya kıtasına), Londra’dan daha sıcak Akdeniz ülkelerine, İstanbul’dan da Ege sahil şeridine bir hareket var. Her yıl binlerce göç alan, bir dönemin rüya şehirleri artık insanları tüketiyor, hasta ediyor ve uzaklaştırıyor. Dünyada bu hareketler yaşanırken, bizdeki yansıması da İstanbul’dan diğer şehirlere gitme rüyası olarak yaşanıyor. Özellikle de sahil kasabalarına! 🙂

Sahil Kasabasına Yerleşmek – Ama Nasıl?

Blogumda en çok okunan ve organik trafik alan yazı Emekli Olmadan Sakin Bir Ege Kasabasına Yerleşmek. Anahtar kelime aramalarında kısa bir inceleme yaptığımda gördüğüm aramalar da bunu teyit eder nitelikte. En çok mail aldığım konu da bu olunca, ben de bu konuyu biraz açmaya karar verdim. Herkes, İstanbul’dan uzaklaşmak ama bir yandan da finansal olarak hayatını geçindirebilmenin yolunu arıyor. Bu şehirlerde iş imkanlarının büyük şehirlere kıyasla çok limitli olması nedeniyle de herkes kendini haklı olarak bir çıkmazda buluyor.

Hayalleri ertelemeyelim, ama nasıl?

Benim cevabım, bu herkes için çok farklı – üzgünüm ama tek bir cevabı yok. Tek bir ilacın her hastalığa iyi gelmesi gibi bir durum olmayacağı gibi, herkesin uygulayabileceği tek bir formül de yok. Dolayısıyla sahil kasabasına taşınma hayali de herkes için ideal bir senaryo olmayacaktır. Örneğin Bodrum’a ilk taşındığımız zamanlarda bir yazımda bahsetmiştim – bizim idealimizin buraya taşınmak olmadığı, ama istediklerimize adım adım giden yolda, kendimize uygun planı uygulamaya geçirmeye çalışıyorduk. Burası bir adımdı ve biz bunu bilerek ve üzerine birşeyler inşa edeceğimizi planlayarak geldik. İkimizin de uzaktan, ofis bağımsız çalışıyor olması işimizi ciddi anlamda kolaylaştırdı ama bu demek değil ki herşey kusursuzdu. Burada neler beklememiz gerektiğini biliyorduk ve kendimizi hazırlamıştık. Hayatımızda ne gibi kolaylıklar ve güzellikler olabileceğini tahmin ediyorduk. Aynı zamanda nelerden feragat etmemiz gerekeceğini de. Bazı öngöremediğimiz zorlukları da oldu (en çok seyahatle ilgili), ama onlara da bir şekilde adapte olmaya çalıştık.

Hayatınızı nasıl alırdınız?

Mesleğinizin ne olduğu, nasıl bir hayat istediğiniz, hangi dilleri konuştuğunuz, yapmayı istediğiniz işin ne olduğuna göre düşünmek gerek. Çok hareketli bir sosyal ve profesyonel hayatınız varsa ve bunu sürdürmek istiyorsanız Ege’ye gelmek size göre olmayabilir mesela. Haftasonu müze ve sergilere gitmek, işten sonra networking etkinliklerine gitmekten hoşlanıyorsanız, yeni trend yiyeceklere veya hizmetlere kolayca ulaşabilmek istiyorsanız bir daha düşünün. Veya arabaya sürmeyi sevmiyor musunuz? Bodrum’da her yere arabayla gitmeniz gerekiyor! Kışın sakin mahallelerde, çevre evlerde yalnızca birkaç kişinin olduğu bir muhitte kalmak sizi korkutur mu? Unutmayın, Ege kasabalarının hepsi turizm sektörüne endeksli yerler – yazları kalabalık, kışları oldukça sakin.

Beklentilerinizi anlayın.

Mesleğinizi taşındığınız yerde de sürdürmek istiyor musunuz? Düşündüğünüz şehirlerde bu mümkün mü? Ya da nasıl bir meslek istiyorsunuz? Ne kadar para kazanmak istiyorsunuz – taşındığınız yerde hayatınızı idame ettirecek kadar mı, dünya skalasında mı olsun? Bu soruları daha çok şekilde çeşitlendirebiliriz, ama işin özü, sizin nasıl beklentilere sahip olduğunuz. ‘Ege’ye taşınmak sizin için ne ifade ediyor’ ve ‘siz ne istiyorsunuz’? Şehirdeki hayat standardınızı ve alışkanlıklarınızı Ege’ye taşınıp sürdürmeniz olanaksız mesela – burada sizi başka deneyimler bekliyor. Herşeyden önce, bunlara hazırlıklı olduğunuza emin olun. Instagram’daki fotoğraf veya internetteki yazılarda begonvilli evler, mandalina bahçeleri, muhteşem deniz ve günbatımı manzaralarına aşık olup İstanbul’un betonik halinden, kirli havasından kaçıp kurtulmak çok cazip gelebiliyor. Ama yeni bir şehirde yaşamak sadece doğal güzelliklerden ibaret değil. Eğer henüz emekli olmadıysanız, hala çalışmanız, üretmeniz ve birşeylerden beslenmeniz gerek, unutmayın. Dolayısıyla ‘Ege’ye yerleşmek ne güzel olurdu’ diye düşünürken her cepheden değerlendirin.

Önemli ve esas olan instagram rüyasından ziyade sizin hayattaki hedefleriniz ve Ege’nin ona uyumu.

Not: Bodrum’a taşınırken iş durumunu nasıl çözdüğümüzle ilgili de çok sık soru alıyorum. Bu konuyla ilgili zamanında şöyle bir yazı yazmıştım, yakın tarihlerde de bir Youtube serisine başlamıştık (sonradan devam etmedik) ve orada bu konuyla ilgili bilgiler var. Eğer daha detaylı merak ettikleriniz varsa yorum olarak yazarsanız video veya blog yazısı olarak bunları da yanıtlamaya çalışırım. 

Scroll to Top