Puket’e 2 Ay Kala: Yapılması Gerekenler Listesi

Koh Phi Phi Island

Birkaç hafta önce şurada, Haziran ayında bizi bekleyen ve heyecandan karnımda kelebekler uçuşturan tatil planımızdan bahsetmiştim. Biletlerimizi aldığımızdan beri aylar geçti, ancak zamanın bu kadar hızlı geçeceğini tahmin etmiyordum ve şimdiye kadar otelimizi ayırtmak dışında başka bir hazırlık yapmadık (belki çok erken gelebilir, ama önden yapılan araştırmalarla oradaki vaktimizi maksimum dolulukta geçirmeyi planlıyorum :)). Bugün itibarıyla yolculuğa yalnızca 2 ay kaldığını ve artık araştırmalarımı hızlandırmam gerektiğini fark ettiğim için, ilk adım olarak Phuket’te mutlaka görülmesi gereken yerleri/yapılması gerekenleri – okuduğum onlarca blogdan ve gezi yazısından derlediğim kadarıyla – bir listede toparlamaya karar verdim. Böyle bir hazırlık yapınca da burada paylaşmak ve sizlerden de varsa ‘mutlaka yap’ diyeceğiniz önerilerinizi almak istedim.

Tayland’ın birçok adası olduğu ve Phuket’in bu adaların en büyüğü ve muhtemelen en turistik olanı olduğunu söyleyerek başlayabilirim. Phuket civarında pek çok irili ufaklı adalar var ve bunların her birinin ismi Tayca’da ‘ada’ anlamına gelen Koh ile başlıyor. Plajlarıyla oldukça ünlenmiş ve popüler bir balayı destinasyonu olan Phuket’te, plajda güneşe doymak dışında yapılabilecek çok fazla aktivite var!

Koh Phi Phi adasına git

The Beach filmiyle efsaneleşmiş, turist akınlarına sebep olmuş bu plaj, Phuket’e gidenlerin dönmeden mutlaka yaptığı ilk aktivite olsa gerek. Ünlenmesi yüzünden çok kalabalıklaşmış, bu yüzden de gidenlerin çoğu beklediğini bulamadığını söylüyor. Hemen hemen herkesin yukarıdaki gibi bir fotoğrafı var, ben de kendi versiyonumu çekmek için sabırsızlanıyorum. Mümkün olursa sabah çok erken saatlerde gitmeli, hatta teknede bir gece geçirmeli.

Bangla-Road

Görmedim dememek için, Bangla Road

Plajları kadar gece hayatı da meşhur olan Phuket’te, sıra sıra gece klüpleri ve barların olduğu, gece hayatının kalbi olan bir cadde Bangla Road. Güneş battıktan sonra trafiğe kapatılıyor ve kalabalık, rengarenk bir yere dönüşüyor. Fazla çılgın şovların da olduğu klüpleri ben şahsen çok merak etmiyorum; ama bu sokakta yürümedim, görmedim dememek için bir tur atmak lazım.

Maymun Adası

Koh Phi Phi’ye giden turların birçoğunun burada durakladığını söylüyorlar. Sahilde özgürce takılan maymunlara muz verenler ve yanlarına inip fotoğraf çektirenler de gördüm, koruma altında oldukları için tekneden inemeyenler de. Biz gittiğimizde nasıl olacağını bilmiyorum ama sahilde gezinen maymunları görmeyi merakla bekliyorum.

Büyük Budha Heykeli

Phuket’te görülmesi gereken turist duraklarından biri olan Budha heykeli, 45 metrelik boyutuyla oldukça görkemli ve görülmeye değer. Heykelin olduğu Nakkerd Tepesi’ne şehri panoramik olarak görmek için de gitmeli.

Phuket-Town-Weekend-Night-Market

Phuket Town’da Gece Pazarı

Adanın idari merkezi olan Phuket Town’da haftasonları kurulan ve Naka Market olarak bilinen pazarlar hem yerellerin hem de turistlerin oldukça ilgisini çeken ve mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Taze meyve, antikalar ve değişik ıvır zıvırların satıldığı bu pazar mutlaka göreceğimiz ve çok merak ettiğim yerlerden.

Tüplü ve Şnorkelle dalış

Dalış benim en büyük fobilerimden, ama bir yandan da aşmayı ve denemeyi en çok istediğim aktivitelerden. Mercan resiflerinin ve çeşit çeşit balığın olduğu bu tropikal sahillerdeki favori aktivitelerden dalış. Dalmayı iddialı bulanlar için (ben) şnorkelle gezinip keşfetmek de mümkün.

Tiger Kingdom’da kaplanlara merhaba

Phuket Tiger Kingdom, Indochinese kaplanların doğumundan itibaren bakıma alan ve dileyenlerin kafese girerek kaplanlarla bizzat tanışmasına imkan veren bir yer. Saat 19.00’daki yemek saatlerinden önce gitmek öneriliyor. Bir de tesiste iki tane restoran varmış, kaplanları görerek yemek yeme hayali olanlara duyurulur 🙂

Thai yemeklerini öğrenin

Thai yemeklerini tadabileceğiniz gibi, bu mutfağı öğrenip mutfağa kendiniz de geçebilirsiniz! Katılabileceğiniz çok fazla yemek kursu/atölyesi olduğu gibi, yemekleri yaptıktan sonra bir güzel yiyebiliyorsunuz. Çok güzel bir deneyim olacağına eminim – kendi mutfağıma öğrendiklerimi taşımak için sabırsızım!

Kok-Chang-Safari

Fillerle trekking

Vee benim en çok istediğim, yıllardır hayalimde olan şey: fillerle, kendi doğalarında tanışmak! Birkaç bölgede katılabileceğiniz bu aktivite için önerilen yerlerden birisi Kok Chang. Tropikal bir ortamda filleri besleyebiliyor, onlarla ormanda mini bir safariye çıkabiliyorsunuz. Açıkcası, beni plajlardan daha bile çok heyecanlandıran aktivite bu, zira filleri inanılmaz seviyorum!

2 ay sonra bunların hepsi ve dahasını yapmak için çok ama çok heyecanlıyım. Bu sürede bize vermek istediğiniz tavsiyeler varsa listemize eklemeyi çok isteriz!

* Fotoğrafların kaynağı için üzerine tıklayabilirsiniz. 

Scroll to Top