Puket Seyahati: Genel Bilgiler, Valiz, Alışveriş

Puket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz Kağıt

Yıllarca hayalini kurup aylarca da gün sayıp dört gözle beklediğim Puket seyahati bitti bile, ama benim aklım daha uzun bir süre orada kalacak gibi. Dünyada merak ettiğim, görmek istediğim çok fazla yer var, ama geçen hafta Instagram’da paylaştığım bir fotoğrafın altında da yazdığım gibi, Tayland, listemin üst sıralarında geliyordu ve yıllardır gideceğimi söyler dururdum. Balayında gitmeyi istediğim ilk yer de burasıydı hatta, ama muson sezonu diye vazgeçip rotamızı yine muhteşem ama çok farklı bir yere çevirmiştik.

Vaktimiz çok geniş olmadığı için ve Puket’i doya doya keşfedebilmeyi istediğimiz için tüm haftamızı buraya ayırdık (iyi ki de öyle yapmışız, yapacak çok şey var gerçekten), ama diğer şehirleri de görmek için yeniden gitmeyi şimdiden çok istediğimi söyleyebilirim! 🙂 Batı’da çok fazla şehre gitmiş olsam da, Asya kıtası benim için çok yabancıydı ve keşfedilmeyi bekleyen yepyeni bir dünyaydı. Puket ise bu kültürle ilk tanışma için muhteşem oldu diyebilirim, çünkü harika bir tecrübe oldu ve sonraki seyahatlerimi iple çekiyorum.

Binlerce fotoğraf, çokca video ve muhtemelen ömür boyu hatırlayacağımız anılarla döndüğümüz Puket’le ilgili anlatmak istediğim çok şey var, o yüzden bu yazı dizisi biraz uzun olabilir, baştan söyleyeyim 🙂 Başlangıç olarak, giderken yanınızda neler götürmelisiniz, gelirken neler getirebilirsiniz ve genel gözlemlerimi yazacağım. Bir yandan da bol atraksiyonlu bir video için düzenlemelere başlayacağım; en kısa zamanda video post da gelecek!

Puket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz Kağıt

Puket’e giderken yanınızda neler olsun/olmasın?

 • Alerji ilacı, sinek ilacı, sinek/böcek ısırığı için krem (bununla ilgili bir anım var, daha sonra anlatacağım) – İlk sıraya yazmamın bir sebebi var, güvenin bana! 🙂
 • Çok ince, tercihen keten gibi kumaşlardan kıyafetler. Şık birşey götürmeye gerek yok, gideceğiniz her yerde rahat olabilirsiniz. Sokakta pijama gibi kıyafetle bile gezen çok insan var. Hava gerçekten çok sıcak ve nemli, rahat olmak ve az terlemek şıklıktan daha öncelikli 🙂 Bayanlar için çok hafif tiril tiril elbiseler ideal.
 • Terlik, sandalet, hareketli aktiviteler için spor ayakkabı (zipline gibi). Çok sayıda olmasına gereken yok, birer adet yeterli.
 • Güneş kremi, şapka, yağmur olasılığı olan sezonlar için şemsiye.
 • Makyaj malzemesi götürmenize gerek yok. Sıcakta insanın makyaj yapası gelmiyor, zaten yapsanız da nemden cildinizden kayıp gidiyor. Cildiniz rahat etsin, boşverin 🙂
 • Şampuan, sabun, diş macunu gibi şeyler götürmenize gerek yok, eğer Patong’da kalıyorsanız adım başı 7 Eleven ve Family Mart gibi ufak ama fonksiyonel marketler var ve fiyatlar gayet uygun. Hiç taşımayın, ufak boylarını alır, kullanır sonra atarsınız.
 • Benim gibi, ‘acaba Tayland mutfağında kendime yiyecek birşey bulamaz mıyım’ endişesiyle Türkiye’den atıştırmalık kuruyemiş, kraker falan taşımayın. ?  Marketlerde Batı’da da bulabildiğiniz ürünlerin hepsi var ve eminim ağız tadınıza göre birşeyler bulacaksınız.

Puket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz KağıtPuket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz Kağıt Puket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz KağıtPuket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz Kağıt

Puket’ten neler alabilirsiniz?

 • Hindistancevizi ile ilgili herşey  – Türkiye’de çok pahalı olan yağı, benim başlıca aldığım ürünlerden oldu. Saçınız ve cildiniz için çok faydalı, aynı zamanda yemeklere de kullanırsanız süper sağlıklı bir yağ. Hindistancevizli kremler de baya güzel, onlardan da toplayabilirsiniz.
 • Aloe Vera’lı jeller – güneş sonrası cildi rahatlattığı için her markette yeşil tüplerini göreceğiniz bir ürün. Bizim evde aloe vera zaten çok seviliyor, o yüzden almak kaçınılmazdı.
 • Tayland’a özgü meyvaların kuruları, şekerleri, çerezleri – Mango, hindistancevizi, mangosteen ve durian(biz durianı hiç ama hiç sevmedik, diğerleri muhteşem)
 • Bizim gibi yeşil çay aşıklarına: Yeşil çay, yaseminli yeşil çay, mangolu yeşil çay, yeşil çaylı çikolata, gofret, vs.
 • Tiger Balm – Tayland’ın süper ürünlerinden. Thai’ler çantalarından eksik etmiyor, ben de artık etmeyeceğim gibi görünüyor 🙂
 • Kaju – şehir turlarına katılırsanız, kaju fabrikalarına gitme şansınız var – fabrikasından almak en güzeli, ama marketlerde de bolca göreceksiniz. Her çeşidi var.

Puket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz KağıtPuket Gezi Rehberi - Puket Alışveriş rehberi - Sevgili Beyaz Kağıt

Puket’le/Tayland’la İlgili Genel Gözlemler

 • İnsanları inanılmaz kibar, naif ve tatlı. Günaydın derken, teşekkür ederken, güle güle derken, resmen gözlerinin içi gülüyor. Yogada namaste hareketi vardır, elleri kalbin önünde kavuşturduğunuz. Teşekkür ederken bizde de alışkanlık oldu bir haftada herkese yapıyoruz. 🙂
 • İngilizce konuşmakta çok zorlanıyorlar, bu yüzden konuşmamayı tercih ediyorlar. İngilizce’si ortalamaya göre baya iyi olan tur rehberimiz, alfabeler ve sesli/sessiz harflerin farklılığından dolayı Thai’lerin İngilizce’deki birçok sesi çıkaramadıklarını ve bu yüzden çok zorlandıklarını anlattı. Biz bir hafta boyunca neredeyse İngilizce konuşmayan yüzlerce kişiyle iletişim kurabildik. Demek ki konuşmadan da anlaşılabiliyormuş 🙂
 • ÇOK sıcak ve nemli. Abartmıyorum, gerçekten ciddiyim. Her mevsim aynı mı bilmiyorum, ama nemi, nefesinizi tıkayabilecek cinsten. Korkun diye değil, bilin diye söylüyorum. 🙂 Memleketleri çok güzel, neme de dayanılır. Hem akşamları hava birazcık rahatlıyor 🙂
 • Ülkelerini çok seviyorlar, turizme çok önem veriyorlar ve gerçekten korumak ve kaliteyi sağlamak için emek gösteriyorlar.
 • Okuduğumuz birçok yazının aksine, Patong’da kalmanın çok fazla avantajı olduğu için Patong’u şiddetle öneririz (ulaşım kolaylığı, hareketi, market/eczane gibi ihtiyaçlara kolay ulaşım).
 • İnternetten, buranın seks turizmi için önemli adreslerden biri olduğunu okuyup (eğer ilginizi çekmiyorsa) önyargıyla gitmeyin, çünkü bu adada çok daha fazlası var. Her zevke ve kafaya göre aktiviteler bulabileceğiniz, nasıl isterseniz öyle bir tecrübe yaşayabileceğiniz bir şehir. Her akşam kovalarla içki içip pole dancing şovlarını da izleyebilirsiniz, kumsalda ay ışığında keyif yapıp doğaya hayran da olabilirsiniz. Nasıl isterseniz öyle yaşanacak bir şehir.
 • Yemek konusu benim için büyük merak unsuruydu, ama yemeklerini çok sevdim! Yemek konusunda aşırı seçici değilim, ama ne olduğunu bilmediğim yemekler konusunda biraz çekimser olabiliyorum. En popüler iki yemeklerini de aşırı sevdim (pad thai ve tom yung kung), ama çok fazla seçenek var, o yüzden kimsenin aç kalacağını sanmıyorum, onu söyleyebilirim.

Umuyorum Tayland seyahat planı olanlara yardımcı olur ve bir fikir verir bu notlar.

Diğer yazılarda çok daha renkli fotoğraflar ve videolarla görüşmek üzere, harika pazarlar!

Bu aralar bolca fotoğraf paylaştığım Facebook ve Instagram‘dan takipte kalabilir, bomba bir Puket videosu için ise Youtube kanalıma abone olabilirsiniz! ?

Scroll to Top