Nikah Şekeri Yerine Alternatifler

nikah sekeri yerine alternatif - fidan bagis - cekul
Düğün sürecinde düşünülmesi gereken çok fazla detay var ve haliyle bir bütün olarak hayatımızın en önemli organizasyonunun harika olmasını istiyoruz. Çiçek çeşitleri, tema, müzik gibi detaylara ek olarak, eskilerde alışılagelmiş nikah şekeri uygulamarı da artık değişiyor. İçinde 3-4 adet badem şekeri olan kücük kutular, keseler, kafesler, narlar gibi ufak hediye ve anılar, yerini daha akılda kalıcı, daha faydalı ve anlamlı bir etki  yaratacak alternatiflere bırakıyor.
Düşünsenize: gittiğimiz onlarca düğünde verilen nikah şekeri veya bibloları kaçımız evlerimizde saklıyoruz? Kaçı hayatımızda kalıcı oluyor? Özellikle davetli beylerin hiç ilgisini cekmedğini söylersek bence hiç haksız sayılmayız. Ne yapsınlar cicili bicili dantelli objeleri? 🙂 Bunu ortaya dökmekle beraber, faydalı ve duyarlı birşey yapmak da gerçekten zor değil aslında. Düğün sektörü zaten biraz çöpe para atma hali ve neresinden faydaya çevirebilirsek kardır diye bakıyorum ben.

Nikah Şekeri Yerine Alternatifler Ne Olabilir?

Kendi düğünümüzde nikah şekeri vermek istemediğime emindim ve diğer alternatifleri epeyce araştırmış, sonunda ÇEKÜL’e bağış yaparak her misafirimiz adına birer fidan dikilmesine karar vermiştik. Fotoğrafta gördüğünüz minik rulo sertifikalar da bu fidanların 7 Ağaç Ormanları’nda ekildiğinin küçük bir notu. Düğünde sertifikalarla karşılaşan misafirlerimizden ise harika tepkiler, defalarca teşekkürler aldık. Sertifikaların masalarda kalması da böylelikle hiş sorun olmadı, çünkü zaten ağaçlar ormanda yerini aldı ve dünyamızı güzelleştirmeye başladı bile!
Üzerinden 4 seneden fazla zaman geçmesi ve bu uygulamanın artık daha da yaygın olması sayesinde piyasadaki alternatifler  de daha çeşitlendi. Bu tip uygulamalara katılan organizasyonların sayısı arttı. Aynı zamanda nikah şekeri alternatifi olan başka gıdalar da yaygınlaştı. Örneğin minik kavanozlarda bal veya reçel, hatta zeytinyağı (!!) verildiğini gördüm ve aslında çok da hoşuma gitti. Minik bir kaktüs, şişe açacağı, magnet gibi kullanışlı ve daha kalıcı olma ihtimali yüksek alternatifler de düşünülebilir.

Nikah şekeri yerine ağaç veya bağış alternatiflerini düşünecek olursanız ise aşağıdaki alternatiflere ve kurumlaraın sitelerine bakabilirsiniz:

Scroll to Top