New York’un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar - New York MAnzarası

New York gibi, bir koca ülkelik aktivite bulunduran şehirlere gidince, plan yapmak, kısa bir tatili en optimum şekilde değerlendirmek kat kat zorlaşıyor. Müzeleri mi gezeceksiniz, parklarını mı, ikonik duraklarını mı, filmlere konu olmuş mahallelerini mi, yoksa insanı baştan çıkaran mağazalarını mı!? Gönül istiyor ki ağır ağır gezin, aylarca vaktiniz olsun, her istediğiniz yerde en muhteşem fotoğrafı yakalayana kadar çekim denemeleri yapın. Ama gerçekler en fazla 1-2 hafta ile kısıtlandırıyor ve biraz hızlandırılmış hareket gerektiriyor. Hem izin günlerinin resmen sembolik olması, hem de doların bugüne bugün 4 TL’ye dayanmış olması tatilinizi kısa kesmek için yeterli motivasyon, değil mi? ?

Yapacak yüzlerce aktivite arasından kısıtlı vakti en güzel şekilde değerlendirmek için hazırlık şart! Biz de Eylül’de New York’a giderken hem turistik aktivitelerin hakkını vermek, hem de koşuşturmadan, gündelik hayatın içine kapılıp orada yaşıyormuş gibi vakit geçirmeyi de istemiştik. Görmek istediğimiz müze ve atraksiyonlardan ödün vermek istemiyorduk, ama bir yandan da vaktimizin büyük çoğunluğunu bu şekilde tüketmeyelim istiyorduk.

New York’u en pratik ve uygun fiyatlı gezmenin yolu

En stratejik, hızlı ve aynı zamanda da uygun maliyetli opsiyon ne olur diye araştırırken, pek çok Avrupa şehrinden de alışkın olduğumuz City Pass almaya karar verdik. Açıkcası, Avrupa’da daha önce alıp çok da hakkını vermediğimiz bu kartlara karşı fikrim New York’taki deneyimden sonra değişti. Gerçekten görmek istediğimiz yerlerden iyi bir paket sunması sayesinde sanıyorum bu defa hakkını verdik. Bu şekilde müze/turistik durakları kombinleyebiliyor ve her birine tek tek girdiğinizde ödeyeceğiniz fiyata kıyasla çok daha az bir maliyetle, tasarruf hanenize kocaman bir artı yazabiliyorsunuz! 🙂 Hatta tam rakam vereyim, toplamda %43 tasarruf etmiş oluyormuşsunuz.

New York denince ilk akla gelen ve en ikonik yerlerin listede olduğu City Pass’i biraz daha açacak olursam, 3’ü sabit, 3’ü opsiyonlu olarak aşağıdaki yerlerden oluşan bir kombo yapabiliyorsunuz:

The Empire State Building
American Museum of Natural History
The Metropolitan Museum of Art
Top of the Rock Observation Deck VEYA Guggenheim Museum
Statue of Liberty & Ellis Island VEYA Circle Line Sightseeing Cruises
9/11 Memorial & Museum VEYA Intrepid Sea, Air & Space Museum

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

Global ölçekte favori müzem: American Museum of Natural History

Biz maalesef toplam 6 tane olan hakkımızın birisini vakit yetiştiremediğimiz için değerlendiremedik ve MoMa’ya gidemedik. İlginç bir şekilde, şimdiye kadarki her New York seyahatimde tek eksik kalan müze burası oluyor! Yeniden gitmek için görmediğim yerler kalsın diyedir belki, ne dersiniz? Dünyadaki en çok sevdiğim müze olan American Museum of Natural History’e ise üçüncü gidişim olmasına rağmen hala favori listemde yeri aynı. ‘Night at the Museum’ filminden anımsayacağız bu müze devasal, belki günlerce gezilebilecek bir alana sahip. ‘Müzecilik işte budur’ dedirtecek güzellikte. Sapiens’i okuduktan sonra gezmek de çok iyi gidiyor, benden söylemesi. Bu arada çocuklarla gitmek için de muhteşem bir yer! Biletinizi alırken gişede iki tane gösteri arasından seçmenizi istiyorlar. Uzayla ilgili olanı seçmenizi şiddetle tavsiye ederim – yine kaçıncı izleyişim olmasına rağmen hala bayılıyorum. Gezegenimizi tanımak ve ne kadar miniskül canlılar olduğumuzu anlamak için birebir. Ayrıca ekranın kubbe şeklindeki tavan olması da seyri daha ilginç hale getiriyor.

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar
New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için TüyolarNew York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar
New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar
New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

Empire State ve Rockefeller binalarına çıkış

Empire State ve Top of the Rock birbirine çok benzeyen atraksiyonlar, ama bu ikonik binaları görmeden New York turu tam olmuyor işte. Biz her ikisine çıktığımızda da akşama doğruydu ve hava oldukça kapalı ve yağışlıydı. Fotoğraflarımız ışıl ışıl, günbatımlı olmasa da, Batman sayesinde ‘Gotham City’ diye bildiğimiz şehir görüntüsünün hakkını veriyordu. ? Meşhur Rockefeller binasının en üstündeki gözlem katı olarak Top of the Rock Observation Deck’e çıktığınızda efsane bir rüzgar sizi bekliyor, şalınızı şapkanızı hazır edin, benden söylemesi! Bu arada binanın içi inanılmaz güzel ve çıkana kadar çok keyifli bir tur yaparak, sanki saray görevlisi gibi üniformaları olan görevlilerin eşliğinde güzel bir deneyim yaşıyorsunuz. Herkes zaten dünya tatlısı, tam anlamıyla ‘eğlence’ kültürüne hizmet ediyor. Manzaranın önünde fotoğraf çekmek için büyük sıralar beklemeye ve itiş tepiş çekilen selfie’lere yanağınızla kolunuzla dahil olmaya hazır olun! ?

 New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

Hudson River’da tur ve Deniz, Hava ve Uzay Müzesi

Listedeki son iki opsiyondan ise Circle Line Sightseeing ve Intrepid Sea, Air & Space Museum’u seçtik ve on numara bir karar olduğunu söylemeliyim. Müze çok enteresandı, tur ise inanılmaz keyifli! Bu iki atraksiyon, lokasyon olarak birbirine çok yakın, dolayısıyla eğer ilginizi çekiyorsa, planı aynı güne koymanız harika olacaktır. Manhattan’ın Batı kıyısında, Pier 86 civarında yer alıyorlar ve su kenarında olması nedeniyle de tatilinizin geri kalanından daha farklı bir bölgeyi görme şansınız olacak. Önemli tüyo: Müzeyi gezdikten sonra, haritanızı açın ve Gotham West Market’ı arayın. 5-6 dakikalık bir yürüme mesafesinde olacak. Detay vermeyeceğim ama önce zevkinize göre birşeyler yeyin, sonra da Ample Hills dondurmacısından dondurma alın. ‘Canım tatlı istemiyor, çok tokum’ falan demeyin sakın, sonra bana teşekkür edeceksiniz! Hatta ekstra tavsiye isterseniz, vanilyalıyı denemeden oradan çıkmayın! ?

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

Müzeye gelecek olursam, özellikle deniz ve hava konularıyla pek haşır neşir olmadığım için açıkcası müzeden beklentim çok büyük değildi. Daha doğrusu, ben keyif alacağımı düşünmemiştim. Barış’ın özel ilgi alanı olduğu için planımıza dahil ettik ve bayıldık!!! Gerçek bir denizaltının içini turluyor, uçak gemisine çıkıyor, müzesini geziyorsunuz – ve gerçekten çok etkileyici. Yine şahane bir müzecilik örneği! Bir de, biz vaktimiz yetmediği için gezemedik ama dJi sergi bölümü vardı. Drone severlere duyurulur! Buradaki tüyomuz ise: müze kısmının içinde $13 vererek yapabileceğiniz ekstra bir atraksiyonu yapmanız: G-force simülatörü! Kütleçekiminin azalmasıyla hissedilen, uçuyormuş gibi bir his yaşatan kuvveti deneyimleyebileceğiniz birkaç dakikalık simülatör deneyimi ef-sa-ne-ydi! ‘Acaba değer mi şimdi $26 ekstra vermeye diye düşünerek sıraya girsek de, inanılmaz eğlendiğimiz bir deneyim oldu. Saçlarımın havaya dikildiği ve tepetaklak olduğumuz simülatörü kullanırken Barış da müthiş keyif aldı. ?

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar New York'un Ikonik Duraklarını Gezmek için Tüyolar

Sürat teknesinde, Hudson Nehri’nden Manhattan manzarası

Son olarak, ‘City Sightseeing’ deyince otobüsle şehir turu yapacağımızı düşündüğüm atraksiyona geçiyorum. Belki beklentimin en az olduğu aktiviteydi. Ancak tur, bir otobüsle değil de BEAST adlı bir sürat teknesiyle Hudson Nehri’nde olunca işler değişti! Fıstık yeşili ve canavar yüzü şeklinde boyanmış tekneye binerken, ıslanma (sonrasında kuruyamayacaktık) riski dışında heyecandan hopluyorduk! (Yanlış hatırlamıyorsam) Upper West hizasından (Manhattan adasının yukarı bölgelerinden) Özgürlük Heykeli’nin olduğu Staten Island bölgesine kadar çılgın bir müzik ve süratle giderken, ‘işte hayat buuuu’ diye içimden (hatta belki dışımdan da) haykırmış olabilirim! ? New York’u bir de sudan görmek, meşhur filmlerin soundtracklerinden ‘gaz’ şarkılarla saçlarınız havada uçuşa uçuşa, koltuğunuzda zıplayarak gitmek inanılmaz keyifli! Daha fazla anlatmayıp, bu deneyimin kısa bir videosunu paylaşıyorum. Görüntüler anlatmak istediklerimi çok daha güzel ifade edecektir.

Yazdıkça canlanan anılarla yine uçağa atlayıp gidesim geldi ne yalan söyleyeyim. ? New York’la ilgili yazılara vakit buldukça devam edeceğim. Umuyorum bu yazı da tatilinizi planlamanızı kolaylaştırır ve yardımcı olur.

Not: Eğer izlemek isterseniz, New York’taki ilk birkaç günün vlog’u da burada!

Scroll to Top