Neden Bali?

Neden Bali'ye taşınıyoruz - Bali'ye Taşınma - Sevgili Beyaz Kağıt
{Fotoğraf Unsplash’ten, tıklayarak ulaşabilirsiniz.}

Bali’ye taşınma kararı verdiğimizde, önce babam Bennu Gerede’nin çocuklarıyla beraber Bali’ye taşınma hikayesini anlatan ve sonradan gördüğüm kadarıyla, birkaç gün içinde dilden dile yayılan röportajı gönderdi. Ardından, sosyal medyada birkaç arkadaşımın bahsettiğini ve ‘keşke yapabilsek’ dediğine denk geldim ve evrenden bir işaret midir bilmiyorum ama gerçekten bu kararın üzerine defalarca bu yazıya denk gelmem ne tesadüf diye düşündüm! Eğer gittiğimde karşılaşır/tanışırsam burada yazarım belki 🙂

İşin şakası bir yana, taşınma kararını alırken çok düşünmedik, uzun uzun üzerinde durmadık. Çook zamandır birşeyler vardı kafamızda, ama karar anı öyle pek detayı olan bir an değildi. Birçok alternatif vardı belki, ama Bali birden ortaya atıldı ve (mantıklı sebeplere dayanarak) birkaç saat içinde vermiştik işte kararımızı. Zaten böyle büyük (hala çok büyük olduğunu düşünmüyorum ama neyse) kararları verirken bence üstüne uyumamak lazım. Kafana birşey çok girdi mi? Sebeplerin çok mu? Hesapların tutuyor mu? Mantıklı mı? Ve tabii, kalbin ne diyor? Eğer hepsi tamamsa, oldu bitti zaten. Daha da kafa yormamak lazım. Neticede EN KÖTÜ NE OLABİLİR? Deneyim olur, denemiş olursun, dönersin. Hayatında yepyeni bir macera, torunlarına anlatacak bir hikaye, ceplerini dolduran anılar ve tatmin ettiğin merakın, öğrenme isteğin.

Taşınma kararını heyecanımla paylaştığımda, şaşkın tepkiler alacağımı tahmin ediyordum elbette. Ben bile hala şaşkınım haha. Neden Bali, çok uzak, ne alaka gibi sorulara hazırdım 🙂 Ama işin doğrusu, bu kadar çok kişiden sorular, yorumlar, maillar alacağımı düşünmemiştim. Neden bu kararı verdiğimiz ayrı bir konu, ama meğerse çok fazla kişi Bali’yi merak ediyormuş ve akıllarının bir köşesinde ihtimal olarak düşünüyor veya düşünmek istiyormuş, onu gördüm. Hal böyle olunca, ben de Neden Bali’yi seçtiğimize dair biraz not düşeyim istedim.

Neden Bali'ye taşınıyoruz - Bali'ye Taşınma - Sevgili Beyaz Kağıt
{Fotoğraf Unsplash’ten, tıklayarak ulaşabilirsiniz.}

Tabii ki haritayı açıp rastgele bir yer seçmedik! 🙂 Ya da egzotik yerler listesi yapmadık. Bali benim oldum olası çok merak ettiğim ve görmek istediğim bir yerdi. Hatta bu sene turist olarak gitmek vardı kafamın bir kenarında. Ye, Sev, Dua Et kitabı ve filminden bu yana aklımdan çıkarmış değildim işin açıkcası, ama bu tamamen ayrı bir olay. 🙂 Doğasına, huzuruna, farkılılığına, doğallığına ve günbatımlarına vurulacağımı biliyordum filmler ve fotoğraflar sağolsun. Ama taşınma konusuna gelince, öncelikli kriterimiz işlerimizi rahatlıkla sürdürebileceğimiz bir ortam ve komünite olup olmadığı ve aylık yaşam maliyetleriydi. Benim çok sevdiğim nomadlist.com, bunun dışında başka pek çok siteden yaptığımız araştırmalar ve son birkaç yılda Bali’de girişimci/freelance/digital nomad topluluğunun geliştiği konusunda aldığım duyumlar fikrimizi büyük ölçüde şekillendirdi.

Temelde bizim için Bali’yi ideal kılan sebeplerden bazıları şunlardı: Çalışma konusundaki imkanlar, ortak ofis alanları, komünitenin çeşitliliği, yaşam maliyetleri ve kalitesi, kiralık ev ve servis sektörünün kolaylığı, vize kolaylığı, saat farkının makul olması (benim işim için önemli bir faktör), doğası, yoga imkanları, meyvalar, yemekler, insanlarının güleryüzü ve çok merak ettiğimiz Asya Pasifik Bölgesi’nde olması. Öncelik sırasına göre yazmaya çalıştım ama sıralamada bazıları yer değiştirebilir zaman zaman 🙂

Özetle, Bali’yi seçmekte duygusal ve merak içerikli sebepler olmasına rağmen, kararımızın arka planında pek çok mantıklı sebepleri de var. Henüz gidip tecrübe etmeden, yalnızca mevcut bilgilerimle bir değerlendirme yapabiliyorum. Dolayısıyla seçim yaparkenki önceliklerimiz bunlardı, ama gittiğimizde bunlara yenilerinin ekleneceğine eminim!

Scroll to Top