Mücadele, Üretim, Teknoloji: Cem Seymen

Ilham Verenler - Cem Seymen - Sevgili Beyaz Kagit

Televizyon izlemiyorum, hatta televizyonu yalnızca Apple TV veya Netflix’ten dizi veya film izleyeceksek kullanıyoruz. Ama bir program var ki, eğer denk gelirsem ya da saatini biliyorsam ve evdeysem kesinlikle kaçırmıyorum. O kadar çok seviyorum ki, artık tüm ailem biliyor ve benden önce onlar denk gelirse arayıp haber veriyorlar ‘senin program başladı’ diye. İlk kez geçen yıl bir Pazar akşamı, o zaman daha henüz tanımadığım Cem Seymen’in CNN Türk’te Para Dedektifi programına denk gelip ailecek izlemiştik. Hiç unutmuyorum, ilk izlediğimiz bölümde, Fransa’da minicik bir köydeki bir çiftliğin ineklerinden elde edilen süt ile üretilen peynirlerin nasıl bir markaya dönüştüğünü ve Fransa ekonomisine bu peynirin ihracatının ne kadar büyük bir katkı yarattığını ve Türkiye’deki ölçeği ve fırsatları doğru değerlendirsek nasıl imkanlar yaratabileceğimizi anlatıyordu Cem Seymen. Abartmıyorum program boyunca her duyduğum cümlede kafamı sallıyor ve ‘evet, aynen öyle’, diyordum. Daha sonra izlediğim programlarında İsrail’de, çölün ortasında ve inanılmaz kısıtlı doğal koşullarda nasıl tarım yapıldığını izledim, Karadeniz’de bir kooperatifle kadınların nasıl ürettikleri mahsülleri markalaştırdıklarını, ve daha nice ilham verici hikaye.

Toprak Devrimi

Türkiye’de ‘toprak devrim’i olması gerektiğine inanan ve bunu anlatmak ve ilham olmak için dünyanın her yerinden enteresan örnekleri programına taşıyan, şevkle anlatan ve çözüm önerilerini de ekleyen, ‘mücadeleci’ kelimesinin tam anlamıyla hakkını veren bir kişi olduğunu öğrendim kısa sürede. Hatta çok geçmeden, bu kadar benzer düşünceleri paylaştığımızı gördüğüm için kendisine mail bile attım (cevap vermedi ama çok mail alıyor biliyorum, problem yok hehe 🙂 ). Programlarından o kadar çok şey öğrendim ve o kadar mutlu ve şevkle kapadım ki o televizyonu, çevremde herkese bahsetmeyi iş edindim o günden beri. En azından daha çok kişi izlesin ve motive olsun istedim, çünkü program sonunda yerinizden fırlayıp Anadolu’ya koşasınız, birşeyler yapasınız geliyor; üretim ve inovasyon kıvılcımları ateşliyor kafanızda. Bu arada, toprak ve tarımla problemlerini çözmemiş olan ülkelerin gelişmeyi dahi hayal edemeyeceğini söylüyor ve yine tabii ki, fazlasıyla katılıyorum.

Üretim > Tüketim Olsa…

Tükettiğimizden fazla üretmediğimiz takdirde ciddi problemler kapımızda bekliyor ve teknolojiyi kullanarak ne kadar akıllı çözümler üretebileceğimizi örneklerle karşımıza koyuyor. Gerektiğinde sivri dilli bir üslup ile konuşulmayanı, görmezden gelineni inatla anlatmayı, eleştirmeyi, yapılmayanı ve eksik olanı kabak gibi ortaya koymayı iş edindiği için eleştiriler de alıyor ve fazla hayalperest olduğunu söyleyenler tabii ki çok. Ama onun hayaline ortak olan ve yarattığı motivasyonla harekete geçen de çok. Siz hangisi olmayı tercih ederseniz karar verin. Beni, bu kadar hayalperest, idealist ve pozitif birisinin yorulmadan anlatması ve örgütlenmeye, ses çıkarmaya teşvik etmesi inanılmaz sevindiriyor.

Bir De Böyle Düşün

Son zamanlarda ‘Bir de Böyle Düşün’ adında, gençleri geleceğin meslekleri ve para kazanmanın yaratıcı yollarıyla ilgili bilgilendirmeyi hedeflediği başka bir programa daha başlamış. Henüz denk gelmedim, ama yine ‘tam benim konum’ dediğim bir alan daha 🙂 Daha fazlasını ben anlatmayayım; kendisini tanımanızı şiddetle öneririm. Programları veya sosyal medya hesaplarından bulabillirsiniz.

Diğer ilham veren hikayelere ulaşmak için buraya bakabilirsiniz. 

Motive ve ilhamla kalın!

Scroll to Top