Lavanta Kokulu Köy: Instagram’ın Meşhur Lavanta Tarlası

Lavanta Kokulu Köy - Isparta

Tam geçen sene bugünlerde, Isparta’nın Lavanta Kooperatifi‘ni yazmışım İlham Verenler serisine. Ne zamandır görmek istediğim Isparta’nın lavanta tarlalarını, Gelecek Turizmde desteğiyle bir projeye dönüşüp hayata geçtiğini öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Lavanta Kokulu Köy projesi, ülkemizin bilinmeyen bir güzelliğini öne çıkaran çok güzel bir girişim.

Zamanı bir sene ileriye sarıyoruz ve bu sene – özellikle de geçtiğimiz 3 aydır, hemen her gün Instagram’da Isparta’nın Kuyucak-Keçiborlu Köyü’nde çekilmiş, mis gibi lavantalı bir fotoğraf gördüm. Normalde benim ilgimi çektiği için algıda seçicilik olduğunu söyleyebilirdim, ama durum öyle değil, siz de fark ettiniz mi? 🙂

Lavanta Kokulu Köy – Instagram’ın Yeni Meşhur Rotası

Bu minnacık köy ve mis gibi lavantaları, sosyal medyanın gücüyle ciddi anlamda duyuldu ve ilgi çekti. Şimdi, düğün ve hamilelik fotoğraflarının çekimi için tercih edilen bir mekan da oluyor, turlar düzenlenerek kalabalık turist gruplarının ziyaret ettiği bir rota da. Gidenler fotoğraf paylaştıkça gitmeyenler de ziyaret listesine ekliyor, mor renkli güzel fotoğrafların da cazibesiyle bu minik köy günden güne daha çok duyuluyor. Fotoğraflayanlar da haksız sayılmaz, zira o güzelim mor tarlalar fotoğraflar için gerçekten harika bir arka fon veya çekim alanı!

Lavanta Kokulu Köy - IspartaLavanta Kokulu Köy - Isparta Lavanta Kokulu Köy - Isparta Lavanta Kokulu Köy - IspartaLavanta Kokulu Köy - IspartaLavanta Kokulu Köy - Isparta

Lavanta Kokulu Köy’e Nasıl Gidilir ve Lavanta Sezonu Ne Zamandır?

Biz ise geçtiğimiz Pazar günü, Ankara’dan Bodrum’a dönüş yolunda rotamıza ekleyip, daha önce hiç gitmediğimiz Isparta’da bir mola verdik. Instagram’daki konum bilgisini kullanarak köyü bulmak hiç zor olmadı, dolayısıyla gidecek olduğunuzda bu şekilde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Haziran ortasından Ağustos sonlarına kadar süren lavanta mevsimi, o yılın iklimine göre değişebildiği ve hasat daha erken yapılabildiği için siz bizim gibi bu tarihin sonlarına bırakmayın. 🙂 Lavanta sezonunun tam tarihleri 15 Haziran – 30 Ağustos arasında.

Biz gittiğimizde pek çok tarlada hasat zaten yapılmış veya lavantaların o koyu mor rengi biraz daha soluk ve kuru bir renge dönmüştü. Yine de her haliyle güzel olan bu görüntü, sanıyorum daha ziyade o muhteşem kokuyla birleştiği için hafızada çok güzel bir etki bırakıyor. Kokuların hafızada ne kadar güçlü bir etki bıraktığından daha önce bahsetmiştim bir yerlerde, bilmem hatırlar mısınız? 🙂 İşte bu noktada #lavantakokuluköy ismi gerçekten hakkını buluyor.

Köye girerken açın arabanın camlarını, içinize kokuyu çeke çeke gidin. Meydana vardığınızda, mor harflerle yazılmış bir LAVANTA yazısı sizi karşılayacak, oraya park edebilirsiniz. Meydanda, kooperatifin açtığı ve kadınların işlettiği, gözleme, çay veya soğuk birşeyler içebileceğiniz rengarenk bir kafe var. Buradan, lavanta yağı, kolonyası, sabunu, kesesi gibi ufak tefek ürünlerden satın alabilirsiniz. Ya da hemen karşısından bir demet lavanta ya da benim yaptığım gibi lavanta tacı alabilirsiniz (çok sıra oluyor, dikkat :)).

Hasat zaten yapıldığı için, biz yol üstündeki henüz toplanmamış tarlalarda durup vızır vızır arıların arasından bu güzel fotoğrafları çektik. Bu arada fotoğraflar çok güzel görünmekle ve köyün bu girişimini tüm kalbimle desteklemekle birlikte, beklentilerinizi yanlış bir şekilde yükseltmek istemem. Köyde bahsettiğim aktiviteler dışında çok fazla yapabileceğiniz birşey yok (2017 senesi itibarıyla). Dolayısıyla bir haftasonu gezisi yerine yol üzerinde uğranabilecek bir durak olarak da planlayabilirsiniz.

Şimdi sizi mor fonlu fotoğrafların güzelliğine bırakıyorum.

Lavanta Kokulu Köy - Isparta Lavanta Kokulu Köy - IspartaLavanta Kokulu Köy - Isparta Lavanta Kokulu Köy - IspartaLavanta Kokulu Köy - IspartaLavanta Kokulu Köy - Isparta

Diğer yurtiçi seyahat yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top