Keyifle Okuduğum & İlham Aldığım Bloglar

Blog önerileri - keyifli bloglar - blog tavsiye

Daha kendim yazmadığım zamanlardan beri blog okumayı çok severim. Uzun, kısa, bol fotoğraflı, fark etmez, sanırım genel olarak okumayı, fikir edinmeyi, başka hikayelere tanık olmayı ve yeni kişileri tanıyıp ilham almayı seviyorum.

Birinin yazılarını yıllardır okumanın getirisi, sanki onları tanıyormuşsunuz gibi bir his yaratması bence. Yazı dili, konu seçimleri, paylaşımları ve zevkleri, insanlar hakkında inanılmaz çok şey anlatıyor. Bir de, 5 yıldır takip ettiğiniz birini düşünsenize, hayatındaki ne kadar çok gelişmeye ve değişime tanık oluyorsunuz aslında. Belki üniversitedeyken sosyal aktivitelerini takip ettiğiniz birisinin kariyerine, seyahatlerine, nişanlanmasına, evlenmesine, çocuk sahibi olmasına, ev taşımasına bile tanık oluyorsunuz yıllar içinde.

Kimi bloglar var, neredeyse günlük olarak aklıma gelip bir kez yeni yazı var mı diye açtığım, kimilerini ise arada bir açıp, uzun uzun okumayı seviyorum. Kimilerinden harika yemek veya DIY proje fikirleri ediniyorum, kimilerinin çocuğunu merak ediyorum, kimilerinin yeni keşfettiği mekanları, seyahat rehberlerini, eğlenceli veya öğretici yazılarını takip ediyorum. Fotoğraf, tasarım, dekorasyon veya işimle ilgili bir konuda bile zaman zaman blogları referans olarak alıyorum ve birçok siteye göre de çok daha doğru ve yönlendirici bilgiler edinebiliyorum.

Öte yandan, reklam, tanıtım, sponsorluktan geçilmeyen blogları kesinlikle sevmiyorum ve okumuyorum. Markaların, güzel fotoğraflarla reklamlarını yaptıkları sitelere dönüşüyor ve bence bir blogda olması gereken yaratıcılığı ve samimiyeti öldürüyorlar. Elbette birçok kişi blogundan para kazanıyor, ama okuyucuların ve yazıların türüne göre ideal bir oran belirlenebileceğini düşünüyorum. Mesela orijinal ve sponsorlu yazıların oranının 90:10 olması gibi (zira yurtdışında benzer oranlar uyguluyorlar ve marka içeriklerini çok uygun şekillerde yazılarına iliştiriyorlar). Neyse, bu da böyle bir ara not olsun.

Size de ilham olması, fikir vermesi, belki blog okumaya, belki yazmaya başlamanıza sebep olması adına bir listeyle sevdiğim blogları toparlayayım dedim. Unuttuklarım olabilir, zaman içerisinde aklıma diğerleri geldikçe onları da eklerim mutlaka. Sizin de önerileriniz olursa göz atmayı isterim!

Keyifli okumalar!

Lifestyle

Love Taza – (en favori blogum, bu aileye bayılacaksınız)

Cupcakes & Cashmere (bu da ikinci favorim, yıllardır takip ediyorum, müthiş gelişti blog)

Crowley Party

Cup of Jo

Playinduo

This Is A Piece of Cake

Mushaboom8

Kıvırcık Saçlı Kız

Aysesworld (en eskiden beri takip ettiğim – keşke eskisi gibi daha çok yazsa)

Alexa Moyer (çok iyi fotoğraflar)

Ebrushk (en yeni keşfim)

The Everygirl

Cizenbayan

Journavel 

Seyahat

Biz Evde Yokuz

Zeynep Cansoylu

Dunya Benim Evim

Traveling Mitch

Dekorasyon ve DIY

If You Want To Be All (süper dekorasyon fikirleri, DIY projeleri)

Blog Rehberleri

The Nectar Collective

Moda – Dikiş

(modayla ilgili çok okuyorum diyemem, yeni keşiflerimi zaman içerisinde eklerim)

Laçin Tenel

Gal Meets Glam (uyarı: muhteşem ötesi fotoğraflar ve sürreal bir hayat içerir)

Scroll to Top