Kapadokya’dan Aktarmalı Sihirli Bir Gezegene Uçun

Kapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz Kağıt

Türkiye’de çok tutkuyla sevdiğim şehirler var. Ama içlerinde birisi var ki, gerçekten dünyada eşi benzeri yok. Buna karşın, ‘nasılsa kendi ülkemizde, kaçmıyor ya, elbet bir gün gideriz’ diyerek birçok kişinin ertelediğini bildiğim bir yer Kapadokya. Hep insanın elinin altındaki sona kalır, başkasınınki daha kıymetli ve öncelikli olur ya, biraz öyle bir durum var. Oysa, namı dünyanın her yanına uzanmış, yılda milyonlarca turist çeken, dünyanın her yerinden turist çeken, sıradışı coğrafyası ve çok çeşitli turistik aktiviteleriyle oldukça cazip ve nispeten de uygun fiyatlı denebilecek bir bölge.

Geçtiğimiz haftasonu, Ankara’da olmayı da fırsat bilerek, en son yine Barış’la beraber 4 sene önce gittiğimiz Kapadokya gezisini tekrarlamaya karar verdik. Ankara’dan arabayla yaklaşık 3,5 saatte ulaşılıyor, dolayısıyla haftasonu aktivitesi olarak kaçmak için ideal! İstanbul’dan ise Nevşehir’e şaşırtıcı şekilde uygun fiyatlı uçak biletleriyle gelebilir, geldiğinizde de alandan araba kiralayabilirsiniz (Kapadokya’da bir tura dahil değilseniz ve tüm bölgelerini görmek istiyorsanız araba şart). Ben defalarca geldiğim ve yapılacak turistik aktivitelerin hemen hemen hepsini yaptığım için, bu gidişimizde daha ağırlıklı olarak otelde zaman geçirmeyi ve manzaranın büyüsünü yaşamayı tercih ettik.

Kapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz Kağıt

Daha önceki gelişlerimizde ya bütçemiz olmadığından, ya da yapmak istediğimiz çok sayıda aktivite olduğundan dolayı, Kapadokya’nın meşhur mağara otellerinde kalmamıştık. Burayla ilgili aklımızda en çok kalan bu olduğu için de bu seferki geziyi normal gezi tarzımızın (genelde keşfetme ve aktivitelere yetişme telaşında oluyoruz) tamamen dışında planladık. Kalmayı istediğimiz oteller arasında olan Millstone’da yer bulunca heyecan başladı, ancak esas otele vardığımızda çok iyi bir seçim yaptığımızı anladık. Güvercinlik Vadisi’ne bakan otellerin arasında en ön sıralarda konumlu, butik bir mağara oteli diyebileceğimiz türde bir otel.

Kapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz Kağıt

Otelin restoranı ve teraslarında durduğunuzda, Uçhisar’ın Doğu tarafına denk düşen ve bölgenin en büyük ve uzun vadilerinden biri ayaklarınızın altında. Internette, havada asılı kalmış gibi duran balonların fotoğraflarını gördüğünüz vadi işte tam burası! Gündoğumunda uyandığınızda, balonların havalanıp süzülmelerini, güneşin gökyüzünde yarattığı çılgın renkler eşliğinde izleyebiliyorsunuz. Sanki bir ressam önünüzde bir tablo yaratıyor; adım adım, yeni renkler ve ışıklar ekliyor. Öyle büyüleyici bir an ki, hafızalardan silinecek gibi değil. Balondan gündoğumuna şahit olmak da çok özel bir tecrübeydi, ancak gerek balonun riskleri, gerekse yüksek maliyeti nedeniyle binemezseniz, emin olun ki bu vadiden o anı seyre dalmak da en az o kadar sihirli (hatta belki biraz daha bile güzel olabilir :)).

Bu arada not: Instagram’da, bu balonlarla dolu gökyüzünün önünde çekilmiş fotoğraflarda kadınların hep müthiş kokoş, fönlü saçlar, tam makyaj, süslü elbise ve aksesuarlı fotoğrafları var. Ne yalan söyleyeyim, o kadar olmasa da kalkıp ben de üstüme düzgün birşeyler giyip saçımı en azından tararım diye düşünmüştüm. Arkadaşlar, böyle bir gerçeklik yok! Hahahah ben sabahın o saatinde uyandığımda bırakın süslenmeyi, pijamamın altını zar zor çıkardım üstümden. ? Üstüme sırf üşüyeceğim diye kot ceketimi kaptığım gibi dışarı fırladım. Gündoğumunda bile süsünden ödün vermeyen kadınları alkışlıyorum buradan! ??

Kapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz KağıtKapadokya Gezi Rehberi_Sevgili Beyaz Kağıt

Romantik bir haftasonu için, özel kutlamalar için, keşfetmek, trekking yapmak, tarihi içine çekmek ve dahası için Kapadokya muhteşem bir yer. Daha önce de sormuştum, ama Kapadokya’ya gitmeyen kaç kişi kaldı sahi? 4 sene önce Barış’la ilk kez beraber geldiğimizde fotoğrafımızı Japon birisi çekmişti, bu sefer de aynı yerde çekilmek istediğimizde Endonezya’lı bir çifte geldik. Bence biz iki defadır bu kadar uzaklardan gelenlerle tanışıyorsak, siz de birkaç saatlik yolculuklarla bu sihirli gezegene gelin.

İyi pazarlar, tatiller! ?

Scroll to Top