İstanbul’da En Güzel Yaz Aktiviteleri

İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

Günlerin daha erken kararmaya başlaması ve Ağustos’un ikinci yarısına girmiş olmamız bir yandan çok sevdiğim sonbahar mevsimi için içimde tatlı bir heyecan uyandırsa da, öte yandan da yaza, güneşe ve yazın o neşeli ve uzun günlerine ve bünyemizde yarattığı rahatlama ve keyif haline daha doyamadığımı fark etmemi sağlıyor. Telaşla, bir sonraki yaza kadar özleyeceğim aktiviteleri daha çok yapmaya, mümkün olduğu kadar D vitamini deposu yapabilmek için her fırsatta güneşe kendimi atmaya çalışıyorum. Sanırım bu yüzden son haftalarda hiç yemediğimiz kadar çok dondurma yedik (geçen hafta 3 kez Ali Usta’ya gittik, inanabiliyor musunuz?! 🙂 ), her fırsatta sahile gittik, akşam yemeklerini (son günlerde sert esmeye başlayan rüzgara rağmen) balkonda yedik ve yana döne deniz tatili planları yapmaya çalışıyoruz. İstanbul’da havalar geç serinlediği için bence Eylül’ün sonlarına kadar neredeyse yaz gibi geçiyor, bu yüzden hala 1-1,5 ay varken İstanbul’da en sevdiğimiz yaz aktivitelerini toparlayayım, yazı henüz bitirmeye niyetli olmayanlara güzel bir anımsatma olsun dedim. Bu arada siz de favori aktivitelerinizi bana yazın ki, ‘yaz bitmeden’ ben de onlara yetişeyim! 🙂

İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

 1. Bostancı – Caddebostan sahilde piknik/yürüyüş yapın, çimlere yayılın.

  Bu bizim evimize en yakın olan ve yapmayı en sevdiğimiz aktivite. Anadolu yakasının en güzel taraflarından birisi bu sahil hattı bence. Yürüyüş/koşu için, bisiklete binmek için, arkadaşlarınızla piknik planı için, günbatımını izlemek ve daha hayal gücünüzün yettiği birçok şey için çok güzel bu alan. Caddebostan tarafı her zaman diğer kısımlara göre daha kalabalık oluyor ama yine de keyifli. Otururken biraz da müzik olsun, çevredeki diğer gruplarla da sosyalleşeyim diyenler için ideal. Sürekli geçen mısırcı, simitçi, çaycı ve çekirdekçi gibi arkadaşlardan bilimum yazlık yiyecek temininizi de yapabilirsiniz. Çekirdek kabuklarınızı yere atmamak kaydıyla 🙂

  İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

 2. Moda’ya gidin, Ali Usta’ya uğrayın, çay bahçesinde takılın.

  Şehirdeki en sevdiğimiz yerler listesine top 3’ten girecek yerlerden birisi de Moda. Mahalle havasını korumaya devam eden, yeni açılan birçok kafe ve restorana rağmen eski klasikleşmiş mekanlarını sımsıkı koruyan ve sahip çıkan bir yer. Yenilere lafım yok, ama ben klasikleşmiş Ali Usta ve çay bahçesinin fanıyım! 🙂 Ali Usta’dan dondurma yemeden geçen bir yaz mevsimine ben yaz demem şahsen. Bu sene dondurma konusunda zevklerim biraz değişti, eskiden olsa hep meyvalıları önerirdim ama bu yılki favorilerim bitter çikolata, hindistan cevizi, bal-badem (bunu Barış’tan tattım). Anadolu Yakası’nın en sevdiğim dondurmacılarını da ayrıca yazacağım bu arada.

  İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

 3. Rakı-meze-balık kombinasyonunu atlamayın.

  Bu İstanbul’a özel bir aktivite değil elbette, ama İstanbul’da yaz akşamlarının en keyifli buluşmalarından olduğu kesin. Şehrin dört bir yanındaki meyhanelerden bahçeli olanlar özellikle esintili akşamlarda muhteşem oluyor. Bizim bu sene sık sık yolumuzun düştüğü yerlerden biri Kadıköy’deki Piraye oldu, bir başka çok sevdiğimiz ise Burgazada’daki Kalpazankaya.

  İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

  4. Adalarda bir gün.

  Bundan daha klasikleşmiş bir aktivite daha var mı bilmiyorum ama bu şehirde yaşamanın en tatlı taraflarından birisi bir vapura atlayıp yarım saat içinde bir film setini andıran, trafiksiz ve masalsı adalara gidebilmek. Büyükada’daki yoğun turist akınından dolayı son birkaç yıldır kalabalıktan şikayet ediliyor, o yüzden zamanlamayı nasıl yapmak gerek bilemiyorum işin doğrusu. Bir yandan da çok güzel kafelerin, butik otellerin açıldığını okuyorum son zamanlarda. Bunlara henüz gitmedim, ama benim için Aya Yorgi’ye yürüyüş ve tepedeki restoranda manzaraya karşı oturmak paha biçilemez. Bu sene Burgazada’ya gittik ve artık Büyükada’yı burayla aldatabilirim gibi görünüyor, zira çok sevdim!

  İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

  5. Açık hava sineması/konserinde bir akşam.

  Açık hava sinemaları bu yaza kadar çok yaygın değildi sanki ama bu sene şehrin birçok yerinde olduğunu okuyorum. Bunlardan bazıları, Maslak’taki Uniq, Ataşehir Cinecity Trio ve Akmerkez Üçgen Teras. Ayrıca belediyelerin organize ettiği ve belli bir süre aralığında gerçekleşen yazlık sinemalar da şehrin en güzel parklarında kuruluyor; programlarını takip edebilirsiniz. Bizim Moda’da olduğumuz bir akşam çay bahçesinin bitişiğindeki minik parkta kurulmuştu mesela. Açıkhava yaz konserleri de yine uzun yaz akşamlarında yapılacak en güzel aktivitelerden bence. Harbiye Açıkhava başta olmak üzere birçok alanda konserler oluyor. Biz bu sene yalnızca birisine gittik ama şahaneydi (Jülide Özçelik).

  İstanbul'da Yaz Aktiviteleri - Sevgili Beyaz Kağıt

  6. Bütün klasikliğine rağmen, Boğaz turu.

  İstanbul’a gelen turistlerin ilk yapmak istediği şeylerden birisi herhalde bu turlar olsa gerek. Ama kesinlikle haklılar, çünkü çok güzel! 🙂 Boğaz hattını görmek, serinlemek, şehri denizden izlemek için en güzel ve aynı zamanda uygun fiyatlı aktivitelerden birisi. Bu yaz ilk kez ‘teknede caz’ gibi tekne gezisini sanatsal ve eğlence aktiviteleriyle birleştiren etkinlikler de düzenlendi ve hatta ben bir haftasonu 2 kişilik bilet kazandım ama gidemedik, acaip içimde kaldı (çünkü ülkede garip şeyler oluyordu).

  İstanbul'a yakın kamp rotası Ağva - Sevgili Beyaz Kağıt

  7. Ağva-Şile-Riva-Kıyıköy gibi şehre yakın yerlere haftasonu kaçamağı.

  Her mevsim güzel olabilecek bu yakın noktalar, yazın şehirden daha serin oldukları için bence çok cazip. Denize girmek, güneşlenmek, mangal, kamp, iyi balık yemek ve doğaya kaçmak gibi pek çok çeşit aktiviteyi yapmanıza imkan tanıyan ve çok da uzak olmayan yerler. Günübirlik veya bir gece kalacak şekilde planlanabilir, şehirden çok da uzağa gitmeden de ‘yazlık yere gitme’ havası yaşanabilir. Geçtiğimiz ay Ağva’ya kamp için gittik ve müthiş keyif aldık mesela (kamp eh, geri kalan aktiviteler gayet iyi). Şehrin sıcağı bastığında ve biraz tatil havası istediğinizde aklınızda bulunabilir.

Yapmayı sevdiğimiz daha birçok şey var elbette, ama bunlar bizim listemizde yukarılarda gelen ve şehirde özellikle yaz mevsimiyle özdeşleşen aktiviteler! Siz neler yapmayı seviyorsunuz?

Scroll to Top