İkigai Nedir? | İkigai’mizi Bulmak

ikigaimizi bulmak

Japonların, ‘yataktan kalkma amacı‘na verdikleri isim ikigai. Benim hayatımda duyduğum en güzel kelimelerden – sizin de yüksek ihtimalle duymuş olabileceğinizi düşünüyorum. Zira son birkaç yıldır, Hector Garcia ve Francesc Miralles’in kaleme aldığı, aynı isimli felsefeyi anlatan kitabı oldukça popüler. Okumayan, birbirine hediye etmeyen kalmadı diyerek lafı iyice abartayım hatta! 🙂 Tam olarak ‘varoluş amacı‘  anlamına gelen ikigai, ‘hayat’ anlamına gelen iki ve ‘umut ve beklentilerin gerçekleşmesi’ anlamına gelen kai‘nin birleşiminden oluşuyor.

Peki ikigai’mizi nasıl bulacağız?

Bu konsepte göre, tutku, misyon, meslek ve yetenek dörtlüsünün birleşimine denk gelen küçük ama altın değerindeki küme sizin ikigainizi gösteriyor. Bana göre de, bu minicik kümeyi bulmuş kişileri tanıyorsanız onlarla acilen sohbet edin, yolculuklarını dinleyin. Hatta mümkünse benimle de tanıştırın; öğrenmeyi çok isterim. 🙂

ikigaimizi bulmak

İKİGAİ’MİZİ BULMAK

Temelde 4 ana soruya yanıt arıyoruz:

Neyi çok seviyorsun?

Dünyanın neye ihtiyacı var?

Neyi yaparak para kazanabilirsin?

Ne yapmakta iyisin?

Bu dördüne tatmin edici yanıtlar verebildiğimizde, ikigaimize doğru dev bir adım atmış, hatta belki ‘Eureka’ noktasına varmış oluyoruz. Şayet emekliyseniz veya para kazanmanız gerekmiyorsa, 3üncü soruyu devre dışı bırakarak da devam edebilirsiniz. Böylelikle, para kazanma hedefi veya beklentisi olmadan yine hayatınızı anlamlı kılan bir amaç için gayret ediyor oluyorsunuz. Tam da bu nedenle Japonlar uzun yaşıyor olabilirler mi, ne dersiniz? 🙂 BBC’nin bir araştırmasına göre, emekli olduktan sonra ikigai’sini bulmuş Japonların sayısı hiç azımsanacak gibi değil.

 

YAPTIĞIN ŞEYİ NEDEN YAPIYORSUN?

İkigai’mizi bulmak için sormamız gereken sorular oldukça basit – peki yanıtları vermek de bu kadar kolay mı?

Kendimden örnek vermem gerekirse, pek kolay olduğunu, öyle hızlı bir egzersizle yanıtları bulduğumu söyleyemem. Uzun bir süredir (belki birkaç yılı aşkın süredir) kafa yorduğum, tam buldum sanırken aslında bulmadığımı fark ettiğim bir varoluşsal sorgulama. Benim gibi, aynı anda pek çok ters düşen konsepti bir arada hayal eden biriyseniz bu iş ekstra zorlaşıyor – anlamlı, tutkularının peşinden bir amaç uğruna gitmek ve bir yandan da maddi olarak rahat ve imkanları tatmin edici bir hayat, gibi.

Bir arayış içerisindeyim, bunun farkındayım ve bir yandan da sanıyorum git gide yaklaşıyorum. Peki bu ilerlemeyi nasıl yapıyorum ve bu konuda bilirkişiler ne diyor?

Kendinize zaman zaman, rutin hayatın akışındayken aşağıdaki soruları sorun:

Yataktan neden kalkıyorsun?

Şu anda yaptığın şeyi neden yapıyorsun? 

En son ne yaparken aşırı keyif almış ve zamanı bile unutmuştum? 

Neyi daha fazla yapmayı hayal ediyorsun?

Dünyadaki hangi problemi çözmek seni aşırı mutlu eder?

 

İKİGAİ’YE DOĞRU BİR YOLCULUK

Unutmayın, hayat amacınızı bulmak bir yolculuk. Bunun bir süreç olduğunun farkına varın ve aradığınız yanıtlara hemen ulaşamayabileceğinizi göz önünde bulundurun. Kendinize zaman tanıyın, kalbinizi dinleyin, hislerinize güvenin, eleştirmeyin ve sormaya devam edin. Bu süreçte yapabileceğiniz, kafanızı ve kalbinizi rahatlatacak birkaç ek tüyoyu da paylaşmak isterim:

1. YAZIN

Sizi mutlu eden herşeyi, bugüne dek yapıp çok zevk aldığınız şeyleri yazın. Hayatta hangi amaçlar, değerler sizin için çok önemli? Hayatınızı birşeye adayacak olsanız ne olurdu? Size zamanı unutturan aktiviteleriniz neydi? Hatırlamaya çalışın ve not edin, çünkü bazen hafızalarımız çok zayıf kalabiliyor ve anıları yenilerle yer değiştirebiliyoruz. Unutmamak için, yeniden değerlendirmek için yazın ve ara ara yeniden gözden geçirin.

2. KENDİNİZİ TANIMAYA ÇALIŞIN

Neyi sevip sevmediğinizi anlamak için kendinize şans verin ve deneyin. Öğrenmenin en iyi yöntemi dene-yanıldır. Düşünmeyi bırakın ve test etmeye başlayın. Birden fazla şey için tutkunuz veya yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız her ikisini de deneyin.

3. İLHAM ALIN

Benzer tutkuları olan, veya ikigai’sini bulmuş kişilerle tanışın, sohbet edin. Onların yolculuğundan öğrenilecek çok değerli noktalar olacaktır. Eminim bir gün uyandıklarında onlara da vahiy gelmedi. Bunun için bir süreçten geçtiler, kendilerini sorguladılar, denediler (arada yanıldılar) ve bir gün aradıkları anlama ve yanıta ulaştılar.

 

Sizde durumlar nedir? Hayatınızın amacını buldunuz mu? Veya bulsaydınız neler farklı olurdu? Hadi yazın! ??

Scroll to Top