Hypnobirthing Nedir? Doğuma Bakış Açınızı Değiştirin

What is Hypnobirthing and How Is It Changing my Mindset?

En özet haliyle, hypnobirthing, doğum sırasında kullanılan bir acı yönetim metodu ve doğum felsefesi diyebiliriz. Anne adayının duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak iyi bir hazırlık ile rahat ve olumlu bir doğum tecrübesi yaşamasını hedefleyen bir felsefe.

Hypnobirthing terimini ebemden ilk duyduğumda açıkcası konuyla ilgili sıfır fikre sahiptim ve daha önce kimseden duymamıştım. Ebem (böyle yazmak çok komik geliyor) Rivky (bildiğimiz Rıfkı diye okunuyor), doğumdan önce hazırlık ve süreçle ilgili bilgilenmem için, gittiğim klinikte verilen 5 haftalık bir kurs programına Barış’la beraber katılmamı önerdi. Aynı klinikte olması çok rahat geldi ve daha önce doğuma dair hiçbir bilgi sahibi olmadığımız için yapmamızın faydalı olacağına karar verdim. Ne de olsa, o güne dek ikimizin de okuduğu birer kitaptan öte bir bilgimiz yoktu başımıza geleceklere dair.

İlk hypnobirthing dersi

Her ikimiz de Kanada’nın sağlık sistemine yabancı olduğumuz ve doğum sırasında ne beklememiz gerektiğini bilmediğimiz için tedirgin hissediyorduk. Hastane sistemi ve doğuma yaklaşım bile bambaşkaydı. Bu nedenle de bilgilenmemiz, sisteme güvenmemiz ve doğumu daha olumlu geçirmek için rahatlamamız gerektiğini hissediyordum. Burada doğum, Türkiye’den çok farklı şekilde ele alınıyor: Türkiye’de doktor müdahalesi çok daha normalken, hastane ortamında, ilaç ve kalabalık bir sağlık ekibi ile doğum hikayeleri daha yaygınken, burada birçok kişi evde doğumu tercih ediyor ve eğer hastanede doğum yapacaksa dahi mümkün olduğu kadar geç gidiyor. Mecbur kalmadıkça herhangi bir ilaç vermeyi tercih etmiyorlar. Bu fikir bana çok daha doğru ve mantıklı gelse de, yine de yıllardır Türkiye’de yetişmiş ve tek dinlediği doğum hikayeleri Türkiye’den olan birisi olarak doğuma karşı bakış açımın değişmesi gerektiğini biliyordum.

Peki hypnobirthing nedir ve benim doğuma bakış açımı nasıl değiştirdi?

Hypnobirthing, tam olarak aradığım bakış açısındaki değişikliği sağladı ve bunun için gerçekten çok mutluyum. İlk konuştuğumuz konulardan biri, doğumla ilgili görüşümüz ve algımızdı ve doğum deyince aklımıza ilk gelen manzarayı ve kelimeleri anlattık birbirimize. Bu benim için çok etkileyici bir egzersizdi, çünkü tüm katılımcılar olarak fark ettik ki, doğum deyince aklımıza ilk gelen imaj, acı içinde bağıran bir kadın ve ilk akla gelen kelimeler de ‘sancı’, ‘çığlık’, ‘acı’, ‘kaos’. Filmlerde gördüğümüz doğum sahnelerii hatırladınız mı?

Aklımıza gelen kelimelerin ne kadar olumsuz olduğunu fark ettiniz mi? Hiçbirisi doğumun güzel yanını, o mucizevi anı veya bebeğinize kavuşmanızı ifade etmiyor.

Bu egzersizden sonra, doğumla ilgili aklımıza gelen fiziksel reaksiyonları konuştuk: çenemizi sıkmak, omuzlarımızı sıkıştırmak, gerilen karın kasları, vs. Bu algımızın farkında olarak, tepkilerimizi ve kafamıza işlenmiş olan düşünceleri değiştirmemiz gerektiğini tartıştık. Bu kullandığımız kelimeleri tamamen farklı kelimelerle değiştirdiğimizde aslında zihnimize de ne kadar farklı mesajlar gönderiyoruz. Mesela ‘sancı’ yerine ‘dalga’ kelimesini kullandığınızda farklı hissediyor musunuz? Ben kesinlikle evet!

Kullandığımız kelimeler gerçekten çok güçlü ve etkili…

İlk iki dersimiz sırasında not aldığım ve önemli olduğunu düşündüğüm bazı noktaları da paylaşmak istiyorum:

Hypnobirthing felsefesini anlamak

  • Doğum yapmak, vücudumuzdan yapmayı bilmediği veya yapamayacağı birşeyi istemek değildir.
  • Anda kalmayı ve o anda olanlara göre hareket etmeyi hedefliyoruz.
  • Hypnobirthing, içinizde var olan doğum yeteneğini keşfetmenize ve bu sayede doğumu pozitif bir yolculuk olarak yaşamanıza yardımcı olur.
  • Doğum sırasında bir kenarda size olanları izlemezsiniz – olayın tam içindesinizdir ve herşey sizin etrafınızda gelişir.
  • Zihnimiz ve bedenimiz ayrı rotalarda olabilir. Biz zihnimizi odaklamaya ve doğru yöne çekmeye çalışacağız.
  • Doğum yolculuğumuza güvenmeli ve yolda değişiklikler olsa bile kabul etmeliyiz. 
  • Doğumu yapmamızı sağlayan kaslarımızı, vücudumuzdaki diğer kaslardan farklı zannediyoruz. Aslında diğer kaslarımızdan hiçbir farkları yok ve diğer tüm kaslarımız gibi, ne yapmaları gerektiğini doğal olarak biliyorlar.

İlk seanstan sonra, doğumun farklı yönlerini konuşmaya ve doğum esnasında yapmamız gereken nefes alma tekniklerini öğrenmeye ve denemeye devam ettik. Bunun yanı sıra, doğum başladığında ve süresince bizi neler beklediğini, ideal doğum planımızı, olası doğum pozisyonlarını, hastane odasını en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi konuştuk ve öğrendik. Hem Barış, hem benim için müthiş eğitici ve farkındalığımızı yükselten bir eğitim olduğunu söyleyebilirim. Günün sonunda, teknikleri uygulayıp uygulamamak sizin elinizde 🙂 Ancak doğumla ilgili kendinize ve bedeninize güveninizi artıran, korkuyu azaltan ve daha olumlu bir tecrübe için hazırlanmanıza yardımcı olan bir felsefe. 

Siz doğumla ilgili hazırlık dersleri aldınız mı? Hypnobirthing’i duymuş muydunuz, neler düşünüyorsunuz? 

Doğuma Hazırlık: Bebekten Önce Yapılacaklar başlıklı yazı için buraya bakabilirsiniz.

Diğer kişisel yazılara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, İngilizce orijinalinden çevrilerek yazılmıştır.

Scroll to Top