Hayat Sen Planlar Yaparken Başına Gelenlerdir *

Life is what happens to you when you're busy making other plans

Sen ayaklarını uzatıp kanepede dinlenmeyi planlarken, tam oturduğun anda mutfaktaki yemeğin taşması hayat. Arabayı satmana bir gün kala kaza yapman, önemli bir iş yapacağın sırada internetin gitmesi, seyahate çıkmadan önceki gece fırtına çıkıp seferlerin iptal olması. Ve ne kadar isyan etsen de, sinir bozup kendini üzsen de, elinden o anda birşey gelmemesi, çünkü sihirli değneği en son ilkokuldaki öykü yarışmalarında kullandın.

Bu aralar kendimizi bir yoluna sokalım, 2016’yı bomba gibi başlatalım, borçlarımızı kapatalım, bütçemizi daha iyi yönetelim, spora başlayalım, çok iyi işler yapalım gibi plan ve iddialar gündemimizdeyken, belki çok hayati olmayan ama yine de çok gereksiz aksilikler dizisiyle başa çıkmaya çalışıyoruz ve çok gıcık olduğum için az önce gidip bir avuç çiğ kaju ve 5 tane form kraker yedim (‘Nasıl yani’, dediğinizi duyar gibiyim  – diyette olunca ancak bu kadar saptırabildim, yoksa hayallerimde kocaman bir tepsi kek falan vardı – ama bu bile yaşanmamalıydı).

no wifi hulk

Herşeyden önce, aşırı yoğun işlerimin olduğu günlerde internetimiz çalışmıyor ve isterseniz bana abartıyorsun deyin, ama gerçekten 2016 yılında hala internetin çalışmamasını kabul edemiyorum. Evden çalışıyorum ve evin internetinin kusursuz olmasına ihtiyacım var. Çok basit, başka hiçbir beklentim yok. Evde yemek olmasın, ama internet olsun – çok mu zor dersiniz? Bu kadar temel bir ihtiyacı, üstelik Barış bu hizmeti sağlayan firmada çalışırken düzeltemiyor olmamız şaka gibi geliyor. Giden gelen bir internet ve telefonumun henüz bitmeyen internet paketi sayesinde henüz keçileri kaçırmadım, ama artık düzelmesi için dualar etmeye başlayacağım. Gündemde 4,5 G konuşuluyor, bizim evde daha sabit olarak internet erişimi yok. Şaka olmalı herhalde diye düşünüyorum.

İnternetin üstüne, son bir yıldır defalarca başımıza bela olmuş ama bir yolunu bulup idare etmeyi öğrendiğimiz (öğrenilmiş çaresizlik – kabul ettik) mutfak lavabomuz artık kayışı kopardı. Bazen boruları kağıttan mı yapmışlar diye düşünmeden edemiyorum, o kadar kötü yapılmış bir tesisat ki, daha yepyeni bir evde bunların yaşanması inanılmaz. Evde yediğimiz en son yemekten sonra Barış lavabonun altına yatıp boruları tutarken ben bulaşıkları jet hızıyla yıkayıp kaldırmaya çalışıyordum; rezalet anlayacağınız. Şu anda mutfak iptal, banyo lavabosunu kullanarak bardaklarımızı falan çalkalıyoruz, resmen midem bulanıyor. Bugün ev sahibimizin usta getirmesini bekliyoruz – sadece normal bir lavabo için neler vermezdim diye düşünüyorum ve kendime gülüyorum 🙂

araba patlak tekerlek

Hepsinin üzerine tam bütçeyi yoluna koyuyoruz derken, dün akşam ‘ne kadar ince lastikleri var’ diye baktığımız arabamızın bu sabah lastiği patlıyor, Barış yolda kalıyor, servise götürülüyor ve 4 lastiğin de değişmesi gerektiğine karar veriliyor. Yaşasıın! Ha bu arada, araba çekicinin üzerindeyken yandan geçen pastane aracı arabamızın kapısına sürtüyor, şimdi zavallı Şimşek’imiz serviste, biz de arabasızız.

Oysa ki güzel haberler, gelişmeler oluyordu ve size onlardan bahsetmek istiyordum, ama şu anda genel hayat aksilikleri daha öncelikli gündemimiz oldu. Elbette çok büyük sıkıntılar olmadığının farkındayım, yeter ki sağlığımız ve huzurumuz olsun, ama yine de insanın canını sıkmaya ve ‘N’oluyor, gezegenler ters mi dönüyor, Merkür’e birşey mi oldu?’ (astrolojiden anlamayan insanın yapacağı yorum bu kadar olur), dedirtiyor. Nazara falan inanmıyorum, ama bu olumsuz hallerden bir an önce silkinsek iyi olacak. Fazladan iyi enerjiniz varsa şöyle biraz internetimize, biraz lavabomuza, biraz da bize gönderseniz ne süper olur! 🙂 Tabii tesisatçı tavsiyelerine de her zaman açığız! 🙂

 

*Başlık, John Lennon’un bir sözü.

Scroll to Top