Hayat En Büyük Proje

Design the life you love

Hayatımı seviyorum. İşimi, ailemi, yaşadığım şehirleri, yapabildiklerimi ve kusurlarım ve güçlü yanlarımla birlikte kendimi de seviyorum. Ama bu, hayatımdaki herşeyi düzenli olarak didik didik etmemi, her yönünü ele alıp ‘memnun muyum’ diye sormamı engellemiyor. Hayatımı irdelemek, neyi değiştirebileceğimi veya değişmesini istediğimi sorgulamak benim için sürekli var olan bir durum, bir alışkanlık. Ne zaman yapmasam, hayatım bir süre sabit bir düzene girse, resmen birşeyler batıyor ve yepyeni bir gözle görmek, hareket etmek ve listeler yapma ihtiyacıyla yanıp tutuşuyorum. (Elimde değil.) 🙂

 

İyi Bir Hayat’ın Anlamı

‘İyi bir hayat’ın tanımını düşünüyorum; bu tanıma uyan unsurların kalmasını, gerisini nasıl değiştirebileceğimi düşünüyorum ve hayaller kuruyorum. Sonra da o hayallere nasıl ulaşabileceğimin planını yapmaya çalışıyorum. Hayatımı kendim kazanıp hayatımı yönetmekten sorumlu olduğum ilk günden bu yana da hep böyle oldu. O hayallere, idealize ettiğim hayata her seferinde olmasa da çoğunlukla ulaşıp, istediğimi yaşadım. Hayallerime ulaşamadığım zamanları anlamakta ise bana iki bakış açısı çok yardımcı oldu.

1) NEYİ değiştirmek istediğimi biliyor muyum?

2) NASIL gerçekleştireceğimi biliyor muyum?

Bu konular üzerine kafa yorduğumda çok fazla kişi ve kaynaktan destek aldım; kimi yardımcı oldu, kimisi tamamen laf salatasıydı. Ama aralarında bakış açısını çok ilham verici ve tatlı bulduğum biri, ve onun da çok eğlenceli bir kitabı oldu: Ayşe Birsel Seck. Birsel, ailesiyle birlikte New York’ta yaşayan ve kariyeri boyunca çok büyük markalarla çalışmış başarılı bir tasarımcı. Sandalyeden, ofis dizaynına, klozetten, araba iç dizaynına kadar pek çok proje yapmış ve 2008’deki büyük ekonomik krizden sonra hayatını yeniden ele alması ve elinde fazladan kalan boş vaktini değerlendirmesi gerekmiş. Bu dönemde, hayatının en büyük projesinin kendi hayatı olduğunu fark ederek, hayatına bir tasarımcı gözüyle yaklaşmaya karar veriyor (design thinking). Böylece, ‘Sevdiğin Yaşamı Tasarla‘ kitabı ortaya çıkıyor.

Design the life you love

Böl, Parçala, Yeniden İnşa Et

Kitap, öyle elinize alıp roman gibi uzun uzun okuyacağınız türden bir kitap değil. Yanınıza kağıt kalem alıp, tercihen bir de güzel kahveyle oturup, biraz kafanızı verip seanslar halinde ilerleyebileceğiniz bir rehber. Biraz bulmaca gibi, yazıp çiziyor, birşeyler okuyup düşünüp yeniden düzenliyorsunuz. Her yazıp çizdiğiniz şey ile de biraz daha hayatınızı anlamaya ve görselleştirmeye yaklaşıyorsunuz. Birsel’in uyguladığı 4 adımlık bir süreci takip ediyorsunuz: Hayatınızı parçalarına ayırıyor, bakış açınızı değiştiriyor, yeniden düzenliyor ve son olarak yeni bir ifade konduruyorsunuz. Yani, hayatınızı bir proje olarak ele alıyorsunuz ve süreç optimizasyonu yapıyorsunuz (proje yönetimi yapmış kişiler şu an daha iyi anladı muhtemelen :)). Bunları yaparken de oyuncu, optimist bir bakış açısıyla, naiflikle ve yaratıcılıkla bakmanızı istiyor hayatınıza. Siz yazıp çizdikçe, hayatınızı önünüze serdikçe bir nevi aydınlanma yaşıyor ve hayatınızda NEYİ tutmak, NEYİ çıkarmak istediğinizi daha net bir şekilde görüyorsunuz. Dolayısıyla yukarıdaki ilk soruya yanıt buluyorsunuz.

 

Hayatınızı Görselleştirin

NE istediğinizi bulduktan sonra ise, bir sonraki adım daha kolaylaşıyor. Mevcut hayatınızı ve hayal ettiğiniz hayatın metaforunu bir resim olarak çizdiğinizde, yapmanız gerekenler bir nevi önünüze serilmiş oluyor. Geçen sene bu zamanlar, Geleceğimizin Resmini Çizmek diye bir yazı yazmış ve hayallerimizi görsele dökmenin, gerçekleşmesi üzerinde çok ciddi bir etkisi olduğunu anlatmıştım. Birsel de benzer şekilde, görselleştirme ve tasarlama metoduyla kendinize bir reçete çıkarmanız için yönlendiriyor. Yani NASIL sorusunun yanıtı. Reçetenize uymak ise size kalmış! 🙂

Hayatınızda değiştirmek istediğiniz birşeyler varsa, birşeyleri yeniden ele almak istiyorsanız kitabı şiddetle öneririm. Bu arada kitabına ek olarak, Twitter‘dan ve Inc.‘deki yazılarından da yakından takip ediyorum ve makalelerini her seferinde çok keyifle okuyorum. Yeni bir gözle hayatınıza, süreçlere ve verimliliğinize bakmak istiyorsanız tatlı ipuçları bulabileceğinize eminim!

Siz sevdiğiniz hayatı tasarlamak için neler yapıyorsunuz? ❤️

Scroll to Top