Gündemimdekiler: İkinci El Dükkanım, Narcos, Kalpazankaya

Kalpazankaya Restoran Burgazada - Sevgili Beyaz Kağıt

Puket seyahatinin etkisinden çıkmakta zorlandığım için, buraya yazıp içimdeki mutluluğu aktarmak istediğim için ve keşifler hafızamda çok tazeyken paylaşmak istediğim için diğer yazılara biraz ara verdiğimi fark ettim. Bugün fırsatını yaratmışken son zamanlarda neler oluyor, yaptıklarım, sevdiklerim ve izlediklerim neler, biraz onları toparlayayım istedim.

SBK STore - uygun fiyatlı ikinci el alışveriş

Eşya Geri Dönüşümü – İkinci El Dükkanı

Mayıs sonunda yazdığım bir yazıda hayatımdaki birçok şeyi sadeleştirmeye başladığımdan bahsetmiştim hatırlarsınız. Fazla eşyaların ayak bağı gibi hissettirdiğinden, ihtiyacım olandan fazlasını tutup yıllarca kendime yük etme alışkanlığımdan son zamanlarda kurtulmaya başladığımı ve bir değişim gözlemlediğimi yazmıştım. Bu gelişmeden çok memnunum ve beni çok iyi hissettiriyor, bu yüzden geçtiğimiz hafta bir adım öteye taşıyacak bir aksiyon aldım. Uzun zamandır aradığımı bulamadığım ve hep hayal kırıklığı olan ikinci el alışveriş site/uygulamalarından sonra, en son Letgo ile yaşadığım saçma tecrübe sanırım son damla oldu ve kendim bir çözüm bulmaya karar verdim! Giysi kumbarasına vs. verilmeyecek kadar tertemiz veya yeni durumda olan eşyalarımı, çok uygun fiyatlarla satışa çıkaracağım bir blog sayfası açtım: SBK Store! Ürünleri fotoğraflıyorum, çok net bir şekilde nedir, ne durumdadır diye belirtiyorum ve paylaşıyorum. Bunların arasında yıllar önce alıp hiç giymediğim şeyler de var, bir defa bir yemeğe giydiğim şeyler de, küçük gelen şeyler de, artık ihtiyacım olmayan şeyler de. Gerçekten makul fiyatlarla, başkalarının işine yarayabileceğini düşündüğüm ürünler koyacağım. Ek olarak ve belki daha bile ilgi çekebilecek kısım: okuyup bitirdiğim kitaplarım ve pek çok türden DVD filmi de ücretsiz olarak siteye koyacağım ve yalnızca kargo bedeli karşılığında göndereceğim. Kitaplarla ilgili daha önce Facebook üzerinden bir aksiyon başlatmıştım, bu da onun daha geniş bir kitleye ulaşacak olan (umarım) devamı niteliğinde olacak. İkinci el olayına bakışı ısrarla değiştirmeye çalışmaya devam edeceğim, çünkü bu şekilde gerçekten büyük bir israfın önlenebileceğine inanıyorum. Sizin fikirleriniz neler? Uygun fiyatlara birşeyler bakmak isterseniz, ücretsiz olarak filmler veya kitaplar isterseniz, veya ilgilenebileceğini düşündüğünüz tanıdıklarınız varsa, siz de paylaşın, geri dönüşüm hareketini büyütelim, olmaz mı?

narcos-ana

Yeni Dizi Önerisi: Narcos

Geçen haftalarda yeni dizi arayışındayken, Çağrı’nın daha önce bahsettiği Netflix dizisi olan Narcos‘a bir şans verelim dedik ve trailer’ını bile izlemeden direk diziye başladık. ‘Kokain Kralı’ olarak da bilinen, yönettiği uyuşturucu karteli ile bir dönem ABD’de tüketilen kokainin %80’ini tedarik eden ve dünyadaki en zengin suçlu olan Pablo Escobar’ın hayatını anlatan bir dizi Narcos. Escobar ismini bilmeme rağmen, hikayesine dair bir fikrim yoktu ve bu anlamda dizinin tarihi boyutu epey hoşuma gitti diyebilirim. Kendi ülkesi olan Kolombiya’nın ve kokainle zehirlediği ABD’nin yıllarca baş belası olan Escobar’ın Amerikalı polisler ve Kolombiya hükümeti ve polis teşkilatı tarafından yakalanma sürecini anlatan dizinin henüz ilk sezonu var; ikinci sezon ise Eylül’de başlıyor. Her bölüm yaklaşık 50 dakika sürüyor, mini filmler gibi, ancak anlatım, renkler, çekimler nefis. Dizinin jeneriğindeki şarkı ise muhteşem, defalarca dinlemek isteyebilirsiniz!

Not: Dizi bolca uyuşturucu, seks ve kan içeriyor, önden bilginiz olmasında fayda var. 

Kalpazankaya Restoran Burgazada - Sevgili Beyaz Kağıt

Kalpazankaya Restoran, Burgazada

Canım Duygu’nun doğumgünü için geçtiğimiz Pazar akşamüstü minik bir değişiklik yapıp hiç gitmediğimiz (birçoğumuz gitmemiştik) Burgazada’ya, Kalpazankaya Restoran’a gidelim, günü orada batıralım dedik. Büyükada dışındaki adaları henüz görmemiş olsam da, şimdilik favori adam Burgazada oldu: yemyeşil, ufacık ve çok sevimli! Büyükada gibi turist akınına uğramamış, hatta muhtemelen yapılacak aktivite sayısı çok daha limitli olduğu için yalnızca burayı bilen ve sevenlerin daha çok tercih ettiği bir yer. Biz vapurdan indikten sonra restorandaki rezervasyonumuzu kaçırmayalım diye Kalpazankaya’ya giden yolu (yaklaşık 20-25 dakika) epey hızlı yürüdük, bu yüzden yeterince fotoğraf çekemedim ve henüz adayla ilgili ayrı bir post yapmayacağım, ama restoranı çok sevdik, onu söyleyebilirim. İskeleden indikten sonra adanın arka tarafına düşen bu restoranın konumu harika ve manzara gerçekten muazzam. O gün aşırı sıcak olduğu için çok fazla sis/buğu vardı havada ve bu yüzden günbatımı çok net görülmedi. Ancak yine de o manzarayı bir defa olsun yaşamak lazım, gerçekten zaman dursun diyeceğiniz anlardan birisi. Soğuk ve sıcak mezelerin hepsini çok beğendik (favorilerimiz yoğurtlu kabak ve levrek sarma), ama sanıyorum Duygu’yla paylaştığımız deniz levreği akşamın yıldızıydı. Şehirden biraz uzaklaşmak istediğinizde, haftasonu kaçamağı yapsak deyip de uzağa gidemediğinizde aklınızda olacak yerlerden Burgazada! Akşam şahane manzarayı da kaçırmak istemiyorsanız gün batımından en az birkaç saat önceden gitmenizi öneririm, masalar hızla doluyor!

İyi ki doğdun Duygu, yeni yaşın hayallerinden bile güzel olsun! Bir de yanında biz olalım hep, olur mu? 🙂

Kalpazankaya Restoran Burgazada - Sevgili Beyaz Kağıt Kalpazankaya Restoran Burgazada - Sevgili Beyaz Kağıt

Haftanız harika geçsin, tadından yenmesin! Siz de yeni keşiflerinizi aşağıda bana yazsanıza 🙂

Scroll to Top