Film Önerisi: Lion

Film Önerisi - Lion

Dünyanın en fakir ve kalabalık şehirlerinden birinde kaybolduğunuzu düşünün. Dilini bilmediğinizi, annenizin adını sadece ‘anne’ olarak bildiğinizi. Ve bu başınıza geldiğinde sadece 5 yaşında olduğunuzu. Bu hikaye 1986’da, Saroo Brierly’nin başına, Calcutta’da geliyor ve tam 25 yıl boyunca evi ve ailesinden ayrı kalıyor. 30 yaşında doğru bir arkadaşının aklına sokmasıyla beraber, Google Earth uygulamasını kullanarak aylar süren bir hesaplama ve araştırma sürecinden sonra tespit ediyor. Hikaye çok duygusal ve üzücü, ama bir o kadar da umut verici, kalbinize dokunan türden. Saroo’nun 25 yıl boyunca yaşadıkları ve sonra köyünü ve ailesini bulması ve bunun için teknolojinin sağladığı imkanları kullanabilmesi inanılmaz.

Ben filmi Mart ayında Singapur’a giderken uçakta izlemiş ve çok etkilenmiş, daha sonra yeniden büyük ekranda yeniden izlemeye karar vermiştim. Geçtiğimiz hafta Ankara’dayken beraber izleyeceğimiz #ilhamverenler veya gerçek hayat hikayesi türevi bir film düşünürken Lion‘ı seçtik ve herkes en az benim kadar etkilendiği için sizinle de paylaşmaya karar verdim. Artık biliyorsunuz bu iki türü buluşturan filmlere karşı duygularımı 🙂

Film, Saroo’nun hayat hikayesini anlattığı ‘A Long Way Home’ isimli kitabından uyarlandı ve 2016 yılında vizyona girdi. 6 farklı dalda Oscar’a ve başka pek çok platformda aday gösterildi, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi uyarlama gibi ödüller aldı. Dev Patel’in efsane oyunculuğu, Nicole Kidman’ın canlandırdığı iyilik meleği anne karakteri kalbinize dokunacak. Ev, kimlik, kararlılık ve umut gibi temalarla kafanız karışacak, hisleriniz biraz alt üst olacak.

İzleyenler varsa yorumlarınızı yazar mısınız? Bir de bu aralar neler izliyorsunuz?

* Başka film önerileri için buraya da bakabilirsiniz.

Scroll to Top