Eylül’de Yapılacak 5 Harika Şey

Eylül'de Yapılacak 5 Harika Şey - Sevgili Beyaz Kağıt

Muhtemelen her yazın sonunda aynı şeyi söylüyorum, ama bu yaz gerçekten nasıl geçti anlamadım ve bugün Eylül ayına girdik bile! Güneşten adeta enerji alan, denizi ve yaz mevsimini çok seven biri olmama rağmen, Eylül ayına karşı da özel bir zaafım var ve Eylül’ün başlaması beni hep heyecanlandırmıştır. Çoğu kişi, yılbaşı itibarıyla yeni kararlar alırken, ben genelde bunu Eylül’de yapıyorum. Okulların açılışını (benim okullarım her zaman Ağustos’un son günleri ya da Eylül’ün 1/2’sinde açılırdı) ve daha disiplinli bir çalışma döneminin başlangıcını çağrıştırıyor ve yaz boyunca tembellik yaptığımdan değil ama beni yine de yeni bir rutine yöneltiyor. Ve ben oldum olası rutinleri ve yeni kararları sevenlerden oldum 🙂 Rutin derken sakın sıkıcı bir döngü gelmesin aklınıza – kendimi iyi ve verimli hissettiğim bir düzen (uyku-yemek-iş-spor), ilham alacağım aktiviteler, seyahatler, planları kastediyorum aslında.

Hazır ayın ilk günündeyken, bu Eylül’de yapmayı düşündüğüm 5 şeyi listeleyeyim istedim. Siz de Eylül’ü sevenlerden misiniz? Neler planlıyorsunuz bu ay?

1. Bir büyük seyahat planı yapmak ve birikim yapmaya başlamak

Bu maddeyi, ayın ilk saatlerinde gerçekleştirdik ve inanılmaz heyecan duyduğumuz bir seyahatin planını yaptık bile. Şimdi geriye kalan, önümüzdeki aylarda düzenli bir birikim yapmaya başlamak ve bucket list seyahatlerimizden birinin gerçekleşeceği zamana gün saymak. Siz büyük seyahat planlarınızı ne zaman yapıyorsunuz? Son dakika mı? önceden mi? Bu Eylül’de erken bir adım atarak 2017 için çok istediğiniz bir yere plan yapabilirsiniz belki.

2. Daha önce denemediğimiz bir yemek tarifini yapmak

Biz genelde evde yemek yapmayı tercih etsek de, sonbaharda biraz daha sıklaşabilir gibi geliyor bana. Bu ay değişiklikler yapıp, daha önce denemediğimiz bir tarifi denemek istiyorum. Daha önce lazanya ve pizza gibi iddialı bulduğum tarifleri denemiştik, bu ay için de bir tarif seçeceğim. Var mı öneriniz? 🙂

3. Yogaya başlamak

Genelde her sonbaharda, bir formda spora yeniden başlarım: spor salonu, pilates, yürüyüş, vs. Ama yıllardır en en en çok istediğim şey olan yogaya bir türlü başlayamadım. Sebebi ise lojistik problemini aşamamış olmam (bkz. İstanbul’da yaşamanın zorlukları vol. 353564563546). Bu sefer ise kendime söz verdim; çünkü bence bu ayrıcalığı hak ettim: bayram tatilinden döner dönmez başlıyorum! 🙂 Stüdyoya gidene kadar enerjimin tükenmemesini diliyorum ??

4. Kullanmadığım eşyalarımdan bağışlamak, satmak, elden çıkarmak

Bu benim düzenli yaptığım birşey, ama hazır yeni bir mevsime giriyorken, yaz boyunca giymediğim yazlıklardan, bu sonbaharda giymeyi düşünmediğim giysilerden ve eskilerden kurtulmayı planlıyorum yine. Modacruz ve Sahibinden birşeyler satmak için benim en sık kullandığım siteler. Ama bir de daha beni mutlu eden ve önceden duyurduğum SBK Store‘um var. Burada da çok daha uygun fiyatlı ve bazen de ücretsiz olarak koyduğum çok iyi durumda eşyalarım var; göz atabilirsiniz. Bir de, kitap ve DVD’leri ihtiyacı olan kişilerle buluşturmak üzere oturduğumuz mahallenin muhtarıyla bir projem var. Bu ay onu da hayata geçirmeye çalışacağım. Eskilerden kurtulmak ve işe yaradıklarını görmek beni iyi hissettiriyor! Sizde durumlar nasıl?

5. Kamp planı yapmak

Sonbaharın en büyülü tarafı belki de doğanın büründüğü ateş turuncusu ve sarı renkler. Bu güzelliği daha yakından görmek için yıllardır gitme hayalimiz olan Yedigöller’e bir kamp planı yapmayı istiyorum. İnternette gördüğüm muhteşem fotoğrafları bizzat yaşamak ve havanın bu mevsimde üşüteceğini bilsem de, o manzaraya çadırda uyanmak istiyorum. Bence Eylül ayı kamp yapmak için son ideal ay olabilir. Hafiften soğuyan akşamlarda ateşin etrafında toplanmak size de cazip gelmiyor mu? Petibör arasında kızarmış marshmellow’lar, sıcak çikolatalar, gitar tınıları. Kulağa güzel geliyor değil mi? Hadi ne duruyorsunuz, arayın arkadaşlarınızı. 🙂

Sizin planlarınız neler, yorumlara yazsanıza!

Eylül herkese çok güzel gelsin! ?

Scroll to Top