Doğuma Hazırlık: Bebekten Önce Yapılacaklar

Doğuma Hazırlık - Bebekten Önce Yapılacaklar

Doğum iznini merakla ve bir parça da hasretle bekledim. Neredeyse son 10 senedir çok yüksek bir tempoda çalışıyordum ve bunun dinlenmek için bir boşluk olacağını biliyordum.

Fakat gün gelip çattığında, kafamda deli sorular başlamıştı: Doğum izni başladığında bebekten önce ne yapacaktım? Doğum tarihine daha haftalar vardı.

Seyahat etmek istiyordum, ama artık mümkün değildi. Güneşli havaları, parkları ve dışarıda yürümeyi hayal ediyordum, ama kimi kandırıyorum? Toronto’da yaşıyorum, 31 Mart’ta kar fırtınası oldu ve 34 haftalık hamileyim. Çişim gelmeden 15 dakikadan fazla yürüyemiyorum. Bi kafeye gidebilirim, fakat günde tek bir kahve hakkım var ve bunu sabahları içiyorum. Hayatımda hiç olmadığı kadar boş vaktim olacaktı, ama hiç olmadığım kadar da fiziksel olarak limitlerim vardı.

Elimdeki fazladan zamanı doğuma hazırlık için ve bebekle beraber değişecek hayatıma hazırlanmak için kullanmalıydım, fakat kafamdan geçen, ‘bu kadar boş zaman nasıl geçer’, şeklindeydi. Kulağa komik geldiğinin farkındayım ama eğer hayatınızın büyük bir kısmında benim gibi yoğun bir şekilde çalıştıysanız beni anlayacağınızı düşünüyorum. Çalışırken, insanın yapmak istediği onlarca şey olur ve bir türlü vakit yetişmez. Boş zamanın olunca da bir anda sanki yapacak HİÇBİRŞEY yokmuş gibi hissedersin. Bunları söylemişken, aslında kendi websitem, içeriklerim ve Youtube kanalım üzerinde çalışmaya devam edeceğim ve bu zaten ciddi bir zaman alıyor. Ama tam zamanlı bir iş ve yağmur gibi yağan emaillar olmaması yine de farklı geliyor. 🙂

Doğum izninde bebekten önce yapılacaklar ve doğuma hazırlık listesi

Doğum izni tarihi yaklaştığında, çok fazla araştırma yapıp, yapmam gereken ve bu zamana dek yapmak isteyip vaktim olmadığı için yapamadığım herşeyi listelemeye başladım. Şu anda doğum iznime günler kala, elimde harika bir liste olduğu için mutluyum ve hayatınızın bu özel döneminde ihtiyacınız olması durumunda sizinle de paylaşmak istiyorum!

Egzersiz (yapabildiğiniz kadar)

Eğer kendinizi sağlıklı ve rahat hissediyorsanız, düzenli egzersizlerinize devam etmek için müthiş bir vakit. Bebeğiniz gelmeden önceki son haftalardasınız ve hamilelik sürecinde sporun ne kadar önemli olduğunu muhtemelen biliyorsunuz. Hamileliğimin büyük kısmını iyi geçirdiğim için düzenli sporu hemen hemen hiç bırakmadım diyebilirim ve bence iyi geçirmeye devam etmemde de sporun büyük katkısı oldu. Egzersiz yapmak bebeğin pozisyonunu, rahatlamayı, doğum için kasları güçlendirmeyi, kilonuzu kontrol altında tutmayı ve daha birçok başka şeyi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda, doğumdan sonra ortalamada en az 6 hafta kadar süre spor yapamayabilirsiniz, dolayısıyla bu haftalar son şanslar olabilir. 🙂

Bakım, güzellik

Bakım kategorisinde neyi seviyorsanız buraya yerleştirin. Masaj, manikür, cilt bakımı, kuaför, sinema, alışveriş, vs. Sizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya vakit ayırın çünkü bebek geldiğinde bunlara bir süre ara vermeniz olası.

Okuyun

Okuyacak o kadar çok şey var ki. Ebeveynlik, doğum, kişisel gelişim veya genel anlamda herşey. Yetiştiremediğiniz ve belki de yıllardır biriktirdiğiniz okuma listesine el atmak için ideal bir zaman. Bebeğiniz eğer uyku eğitimiyle doğmayacaksa kitap okumak bir süre hayal olabilir. 🙂

Yemek Yapın

İnternetteki araştırmalarda karşıma çıkan ve kesinlikle ciddiye aldığım bir tavsiye. Eğer doğumdan sonra sürekli dışarıdan yemek istemiyorsanız veya tencerelerce yemek getirecek komşularınız yoksa, önceden yapıp buzluğa kaldırdığınız yemekler hayat kurtarıcı olacaktır.

Doğum sonrası iyileşme kiti

Araştırmaların sırasında öğrendiğim ve önce çok ilginç gelen, sonra mantığını anladığım çok önemli bir madde! Bunu mutlaka yapılacaklar listenize ekleyin derim. Doğum sonrasında özel bölgenizde oluşması muhtemelen yırtıklar, dikişler, ağrıları rahatlatmak ve sizi daha iyi hissettirmek için bu kiti hazırlayabilir ve evde hazır bekletebilirsiniz. Hazırlamak için link burada, teşekkürleri sonra kabul ederim. 🙂

Kabilenizi bulun

Bebeklerle beraber yeni bir dünyaya adım atıyoruz ve normalde olduğundan çok daha fazla ve yeni konuda desteğe ihtiyacımız olacak. Bu da, yeni arkadaşlar ve kaynakların hayatımıza girmesi anlamına geliyor. Online veya mahallenizden anne gruplarını araştırabilir, tanışabilirsiniz. Anne-bebek konularında içerik üreten bloglar ve sosyal medya hesapları da faydalı bilgilere ulaşmak için önemli olacaktır.

Bebeğinize mektuplar

Hamile olduğumu öğrendiğim andan beri aklımda olan ama belli bir kafa rahatlığı ve modda olmak istediğim için erteleyip durduğum birşeydi. Henüz doğmamış bebeğinize mektuplar yazmak ve ona gelecek yıllarda bunları verme fikri çok hoşuma gidiyor.

Temizlik ve Düzenleme

Eğer düzenli olarak evraklarınızı, telefonunuzu veya evinizi düzenleme ve yeniden organize etme alışkanlığınız yoksa bunun için de ideal bir zaman. İçinizdeki Marie Kondo’yu hayata geçirmenin tam vakti! Bilgisayarınız, kameranız, hafıza kartlarınız, telefonunuz, dolaplarınız, mutfağınız ve daha aklınıza gelen ne varsa elden geçirin ve arındırın. Fazla olan herşeyden kurtulun ve hafifleyin Evinizi, mutfak dolaplarınızı, buzdolabınızı, perdelerinizi, halınızı, herşeyi temizleyin. Evinizin gördüğü en büyük temizlik festivaline hazır mısınız?

Eşinizle Randevular

Bu öneriyi çok önemsiyorum ve hoşuma gidiyor. 2 kişilik hayatınız yakında 3 olacak ve özel anlarınıze artık minik bir bebek de eşlik edecek ve 7/24 sizin ilginize muhtaç olacak. Dolayısıyla hayatınız bambaşka bir şekil almadan, eşinizle yapacağınız randevular çok değerli. Yemeğe çıkın, sinemaya gidin, konsere gidin veya beraber neyi seviyorsanız gerçekleştirmek için vakit ayırın.

Hastane çantanızı hazırlayın

Bunu hatırlatmaya gerek bile olduğunu düşünmüyorum ama yine de eklemek istedim. 36/37’inci haftalara girdiğinizde artık hastane çantanızı hazırlamanız öneriliyor. İnternette hastane çantası listesiyle ilgili çok fazla checklist türünde içerik var, dolayısıyla kendinize uyduğunu düşündüğünüz bir tanesini örnek alabilirsiniz.

Doğuma hazırlık için takip edeceğimiz upuzun bir liste oldu! Sanırım boş zamanlarım doldu ve bebekten önce ne yapacağım diye düşünmeme gerek kalmayacak! =) Umuyorum sizin de işinize yarar.

Peki sizin doğuma hazırlık sürecinde, doğum izninde yapılacaklar listenizde farklı neler var? Yorumlarda paylaşırsanız başkalarının da görmesi ve faydalanması mümkün olur. Hadi elden ele yayalım ki herkesin işine yarasın.

Diğer kişisel yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top