Digital Nomad Kültürü Üzerine 3 Gelişme

Digital Nomad Kültürü Üzerine
{Görsel HBR Türkiye’den alınmıştır.}

Ara ara bahsettiklerimden veya sosyal medya hesaplarımda paylaştıklarımdan biliyor olabilirsiniz, ama ben remote olarak, yani ofis bağımsız çalışıyorum. İlk bakışta freelance ile karıştırmak kolay, ancak aralarında ince bir fark var: düzenli ve full time olarak bir şirkete bağlı bir işiniz olup ofissiz de çalışabilirsiniz. Freelance’te veya remote çalışmada bir problem yok, ancak ayırmak gerekirse benimki bu ikinci modele daha çok uyuyor. Bu şekilde çalıştığımdan beri hayat kalitem ve verimim o kadar arttı ki, doğal olarak çok sıkı bir savunucusu oldum. Uzaktan çalışmak, aynı zamanda çok daha rahat seyahat edebilme esnekliğini sağladığı için de müthiş seviyorum – seyahat etmeyi ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz! 🙂 Bu şekilde çalışarak seyahat ettikçe de, ‘digital nomad’ dediğimiz ve git gide yükselen bir çalışma trendinin içerisinde buldum kendimi. Konuyla ilgili çok fazla kaynak karıştırıyorum, okuyorum, bu trendi inceliyorum ve bir süredir de birşeyler yazıyorum.

1. YAZI

Geçtiğimiz hafta ise çok heyecanlı bir gelişme oldu: Bu konuyla ilgili HBR Türkiye için yazdığım bir yazı yayınlandı ve gerçekten o kadar içime sindi ki, sizlerle de paylaşmak istedim! Bu kültürle, ekosistemle ve yakın gelecekte önümüzde daha sıklıkla çıkacak bu konuyla ilgili bilgilendirici bir yazı oldu ve şimdilik çok da güzel geribildirimler geldi. Okumak isterseniz, buraya tıklamanız yeterli.

2. VIDEO

İkinci gelişme ise bir video! Daha önce bahsetmiş miydim hatırlayamıyorum, ama Bali’ye gitmeden önce araştırma yaparken, bizden önce gitmiş, hatta birkaç aydır orada digital nomad olarak yaşayan Zeynep Gabralı ile yolumuz kesişmişti. Birkaç yazışma sonrasında arkadaş olmuştuk ve ondan aldığım Bali tavsiyelerinden listeler yapıyordum! Bizim Bali’ye gittiğimiz tarihlerde o Tayland’a taşınma arifesinde olduğu için yüz yüze tanışamadık, ama sohbetimiz hep devam etti. Türk digital nomad’lerle tanışma, bu kültürü Türkçe içeriklerle tanıtma aksiyonlarını takiben, en son geçtiğimiz haftasonu, Zeynep’in Youtube kanalı için Barış ve ben de bir video çektik. Zeynep’in sorularına yanıt verdik, mini bir röportaj ve sohbet oldu. Videoyu izlemek isterseniz linki burada!

3. KONUŞMA

Üçüncü ve bomba gelişmeye geliyoruum! Nisan’ın 3üncü haftası, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Startup Klubü’nün etkinliği kapsamında ‘Freelancing ve Digital Nomads’ konulu bir oturum için konuşmacıyım! Yastığım Şekil döneminde de bir üniversitede benzer bir etkinlik için davet almış ama gidememiştim, dolayısıyla bu ilk olacak. Aynı zamanda, çok sahip çıktığım ve savunduğum bu iş kültürü ve trendi üzerine konuşacak olduğum için büyük heyecan duyuyorum! Bu konuda bilinçlenilmesini çok önemsiyorum ve benzer ilgileri olan kişilerle tanışmaktan çok keyif alıyorum. O yüzden yaşasın!

Aranızda var mı bu şekilde çalışan veya bu iş trendini benim gibi keyifle takip eden?

Scroll to Top