Cunda Muhtarı Olmaya Adayım

dscf0710 Bu yazıya başlayıp başlamamayı çok düşündüm, çünkü günlerdir bilgisayardan gözlerimi ayırmadığım bir işle meşgulüm ve önümüzdeki günlerde de böyle olacak. Bu yüzden işten kafamı kaldırdığım anlarda ekrana bakmak dışında birşey yapmayı tercih ediyorum, ama bir yandan da yazmak istediklerim birikti ve dayanamayacağıma karar verdim. Bir kahve ve güzel müzikle son bir gayret edip yine bilgisayarın başına geçtim ve fark ettim ki, birkaç gün arayla bile burayı özlemişim!

Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz KağıtCunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz KağıtCunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz KağıtCunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt

Daha önceki haftalarda yaptığımız Ortaköy-Arnavutköy gezisini hala yazamadım, ama araya Cunda ve İzmir turlarını yerleştirmek istiyorum müsaadenizle 🙂 Cunda’ya bilmem kaçıncı gidişim olması (Barış’ın ailesi orada) ve her yerini karış karış gezmem sebebiyle artık Cunda muhtarı olma yolunda hızla ilerlediğimi fark ettim! Her gittiğimde yeni bir-iki yer öğreniyorum ama sevdiğim yerlere ikinci defa gitmeye henüz fırsat olmadı. Mesela geçen sene 19 Mayıs’ta gittiğimiz Son Vapur vardı şu yazımda bahsettiğim. Mükemmel bir akşam geçirmiştik ve hala her önünden geçtiğimizde o güzel akşamı hatırlıyoruz, ancak daha henüz tekrar edemedik. Sizin de yolunuz düşerse kesinlikle öneririm bu arada; önce dekoruna, sonra mis gibi yemeklerine vurulacaksınız (umarım hala aynıdır).

Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz KağıtCunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz KağıtCunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz KağıtBu sefer İzmir’e gitmeden yol üzerinde (tam üzeri değil ama isterseniz oluyor) Cunda’ya gittik ve bir tam günü geçirdik. Sabah Çataltepe’de deniz kenarında başlayan gün, bolca fotoğraf ve video çekerek (videoyu daha çok deneyerek diyelim), dalından toplayıp çılgınlar gibi dut yiyerek, sonra Ayvalık çarşıda tur atarak devam etti. Öğlen yemeği için, benim daha önce gitmediğim ama Ayvalık yerlisi tarafından pek sevilen Paşa diye bir esnaf lokantasına gittik ve yemeklere ba-yıl-dım. Paça ve işkembe çorbası özellikle meşhurmuş, ancak içerideki tezgahtan da günlük çıkan sıcak yemekler ve zeytinyağlılar arasından seçebilirsiniz. Zeytinyağlı ve karışık tabak fanı olarak benim ne aldığımı söylememe gerek var mı bilmiyorum ama fotoğraf herşeyi anlatacaktır 🙂 Gidecekseniz, öğlen yemeğini çok geciktirmemenizi öneririm, zira yemekler hızla tükeniyor. Biz gittiğimizde, ilk kez o gün öğrendiğim Arapsaçı otundan yapılan etli bir yemek vardı ve tepsinin dibi kalmıştı. Tadına bakmam için son kalan parçayı koydular ve anasonlu gibi bir tadı olan bu ota da böylece aşık olmuş oldum, denemediyseniz öneririm. Ya seversiniz, ya nefret edersiniz, öyle bir tadı var.

Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt

Yemekten tok kalkmış olmak, damla sakızlı kurabiyesiyle ünlenmiş İmren Pastanesi ve Güler Pastanesi’nin vitrinlerine gözümüzün takılmadığı anlamına gelmiyor tabii. Ne zamandır duyduğum ama tadamadığım lor tatlısı ve gerçekten doğal dondurmasıyla İmren Pastanesi’nde zevk ve keyif basamaklarında birkaç adım daha atıyorum ve sonrasında Güler’den aldığımız ve sonradan ne kadar muhteşem olduğunu keşfedeceğimiz acıbadem kurabiyesi (yediğim en en güzel acıbadem – içinde sadece badem ezmesi değil, badem kırıntıları ve emin olmamakla birlikte damla sakızı da olduğunu düşünüyorum) alıp çarşıdan ayrılıyoruz.

Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt

Ayvalık’ın kalabalığından çıkıp Cunda’ya da gidelim diyoruz ve haftaiçi gün ortasında gitmenin güzelliğini o gün ilk kez yaşıyorum. Sokaklar daha tenha, dışarıdaki herkes keyif yapmaya çıkmış. Bizim gibi haftasonuna 1 gün ekleyenler, emekliler daha ağırlıkta. Yine video çekimleri yaparak yürüyoruz, sevdiğimiz yerlerden geçiyoruz ve Taş Kahve’de uzun uzun oturup günü kapatıyoruz. Ertesi sabah çok erkenden Çeşme’ye doğru yoldayız!

Bu arada Cunda’dan minik bir film yaptık, izlemek için tıklayın!

Cunda Haftasonu Kaçamağı - Sevgili Beyaz Kağıt


Cunda’yla ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz:

Baharın Gelişi ve Tik Mustafa

Cunda’ya Gelmek İçin Sebep Çok, Peki Gelince Neler Yapmalı?

Tatile 1 – 2!

Scroll to Top