Cape Town’da Mutlaka Yapın

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Gidene kadar gün saydığımız, oradayken her gün ‘bugün bitmesin’ diye sayıkladığımız ve döndüğümüzden beri dilimizden düşürmediğimiz güzel Cape Town… Ne şanslıyız ki çok merak ettiğimiz bu muhteşem şehri bir hafta yaşayabildik – üstelik çok mutlu bir bahanenin vesilesiyle harika kutlamalar yaparak, çok sevdiğimiz arkadaşlarımızla bir arada olarak. Tam da Cape Town’da yaz mevsimi yeni başlamışken, Aralık ayının başında 7 gün geçirdik ve her seyahatin tadı damakta kalıyor biliyorum ama bu biraz fazlaca oldu 🙂

Havası ve doğası bakımından inanılmaz şanslı bir coğrafya ve muhteşem bir şehir (nem yok). Ancak, okyanus suyunun soğukluğu ve köpek balığı yoğunluğu nedeniyle deniz tatili yapabileceğiniz bir yer değil, bunu not etmekte fayda var. Hatta, dünyadaki köpek balığı saldırılarının istatistiklerine bakıldığında Cape Town’un ön sıraları çektiğini öğrenerek irkildik – bu arada cesareti olanlara veya meraklısına: kafesli köpek balığı dalışı epeyce rağbet gören bir turist aktivitesi. Eğer ilginizi çekiyorsa, Zeynep’in birkaç ay önceki deneyimine göz atabilirsiniz.

Cape Town birçok Batı şehrini andırsa da, Afrika gelenekleri ve kültürünü yaşatıyor ve çok multikültürel. Waterfront bölgesi ve şehrin merkezindeki bazı caddeler bana ciddi anlamda San Fransisco’yu andırdı; bilmem genel olarak böyle bir kanı var mıdır 🙂 Özellikle İngiliz, Hollandalı ve Portekizli’lerin etkisinde kalmış ve kendince enteresan bir kültür harmanı yaratmış bu şehir, bence turistik anlamda çok tatmin edici olmasının yanı sıra, yaşamak için de ideal bir yer. Müthiş deneyimler yaşadığımız için bizim için kesinlikle unutulmaz destinasyonlardan birisi oldu ve sanki bunun son gidişimiz olmayacağını hissediyorum! Size sayfalarca anlatabilir, kafanızı şişirecek pek çok detaylar verebilirim ama onun yerine kendi tecrübelerimizden yola çıkarak, Cape Town’a gidenlerin mutlaka yapması gerektiğini düşündüğüm bazı aktiviteleri derlemek istedim. Bu arada şehirde kesinlikle aktivite bolluğu var, o yüzden sıkılmanız ve boş kalmanız imkansız! Ama bunlar listenizde mutlaka olsun derim 🙂

Lion’s Head’e tırmanış

Hayatımda yaptığım en güzel aktivitelerden ve hiç unutmayacağım deneyimlerden biri oldu. Ortalama bir hızla yaklaşık 1 saatte çıkabileceğiniz bu parkur boyunca hafızanızdan hiç silinmeyecek muhteşem manzaralara şahit olacaksınız. Bir günü mutlaka burada batırın. Tırmanış için çok kolay da diyemem, çok zor da diyemem, çünkü tamamen sizin tecrübeniz ve kondisyonunuza bağlı. Egzersiz amaçlı, 15 dakika içinde koşarak tırmanıp inen yereller de göreceksiniz, sırtında bebeğiyle çıkanlar da, parmak arası terliğiyle bir dağ keçisi gibi zıplayanlar da. Sizin tecrübesizliğiniz moralinizi bozmasın, hatta daha çok yapabileceğinize inanın. Daha fazla anlatmıyorum, manzaralar ve tırmanış için sizi aşağıdaki videoya yönlendiriyorum.

V&A Waterfront Food Market

Yemek konusu hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz, aksine güne ekstra öğünler sıkıştırarak daha fazla şey denemeyi isteyeceğiniz türden. Waterfront’taki Food Market bir yemek pazar yeri ve yerel üreticilerin minik tezgahlarının olduğu bir food court alanı. Çerezciden Tunus yemeklerine, dürüme, frozen yoğurtçudan kahveciye ve bubble tea’ye kadar herşeyi bulabileceğiniz ve bence en leziz ürünlerin olduğu yer. Biz birkaç defa kendimizi buraya attık, fırsat olsaydı kesinlikle tekrar giderdik. Restoranlara göre fiyatlar çok daha makul ve pratik bir yemek için mantıklı. Her gün 10.00-20.00 arası açık. Biz frozen yoğurtçuyu, bubble tea’yi, Lamb Foldover’ı çok sevdik. Lamb foldover, kuzu etli avakadolu taze lavaşa yapılmış bir dürüm.

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Chapman’s Peak Drive

Cape Yarımadası’nın batı tarafından 15 km boyunca gidilen muhteşem manzaralı bir yol. Cape Point’a, yani Ümit Burnu’na gideceğiniz gün bu rotadan geçebilirsiniz. Yolda durup fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz pek çok nokta olacak. (Not: Bana Datça Yarımadası’na arabayla giderken Gökova Körfezi’nde durup fotoğraf çektirdiğimiz yeri anımsattı burası :))

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Table Mountain’a çıkın/tırmanın

Nelson Mandela, Masa Dağı için ‘dünyaya verilen bir hediye’ demiş. Daha uçağınız Cape Town’a inerken gözünüzün ilk yakaladığı manzara bu ilginç biçimli dağ oluyor ve kaldığınız hemen hemen her yerden dağ manzarasını görüyorsunuz. Gündüz havada tek bir bulut olmasa da, istisnasız her akşamüstü dağın üzerinde şerit gibi bir bulut beliriyor. Duman makinasından veriliyor olmalı diye dalga geçtik hatta 🙂
Biz şehirdeki 3üncü sabahımızda, düğün ekibiyle birlikte görkemli Masa Dağı’na teleferikle çıktık, ancak tırmanacak kondisyonunuz varsa bu şekilde de özellikle gün doğumunda çıkmanız öneriliyor. Çok tecrübeli değilseniz tırmanış için 3-4 saat arası ayırabilirsiniz; inerken teleferiği kullanabilirsiniz. Çıktığımız gün tek bir bulut dahi olmadığı için çok şanslıydık, pırıl pırıl bir manzara karşıladı bizi yukarıda. Signal Hill ve Lion’s Head’i de Masa Dağı üzerinden rahatlıkla göreceksiniz. Şehir manzarası ise gerçekten büyüleyici.

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Boulder’s Beach

Cape Town’a giden turistlerin penguenlerle dolu plaj fotoğrafı paylaştığı yer işte burası! Simon’s Town adında tatlı bir sahil kasabasında yürürken, PENGUINS yazan tabelaları görmek öyle heyecan vericiydi ki! Tabelaları takip edip plaja doğru yürüdükçe, önce kumlarda minik gruplar halinde takılan penguenleri görüyorsunuz. Yolun sonuna ulaştığınızda ise yüzlercesini (belki binlerce) bir arada göreceğiniz bu plaja ulaşıyorsunuz. Çok çılgınlar, dakikalarca kımıldamadan duruyorlar ve dipdibeler! Turistlerin deli gibi fotoğraflarını çekmesine hiç aldırış etmiyorlar, hatta hazırladığımda göreceğiniz Cape Town vlogunda, kamerayla ne kadar barışık ve komik olduklarına şaşıracaksınız! 🙂 Çok güzeller!

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Geleneksel bir Afrika restoranına gidin

Gitmeden önce The Africa Cafe’yi epey okumuş ve burayı listeme almıştım, ancak biz düğün ekibi ile ilk akşamımızda Moyo adlı başka bir restorana gittik ve burada benzer bir tecrübeyi yaşadık. Kafamıza bağladığımız renkli ‘doek’lerimiz, (kumaş), restoranda çok tatlı figürlerle boyanan suratlarımız, izlediğimiz muhteşem Zulu dansı ve geleneksel Afrika yemekleriyle harika bir deneyimdi ve en azından bir defa da olsun bunu yapmanızı önerebilirim. Yemekleri oldukça baharatlı ve bize Hint yemeklerini andırdı. Çoğunlukla sevilmese de ben sevdim diyebilirim 🙂

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

The Company’s Garden

Şehrin tam ortasında, tıpkı Central Park’ı andırır şekilde yer alan muhteşem bir park burası. 1650’lerde, Avrupa’dan ilk yerleşenlerin kendilerine meyve/sebze yetiştirmek için oluşturduğu bir bahçeymiş, zaman içerisinde tarım görevini yitirmiş ve bir park olmuş. Kocaman ağaçlar, birkaç tane müze/galeri ve bir restoran bulunuyor. Günün her saati kafasını dinlemek, nefes almak ya da yeşillik içinde birşeyler yemek isteyenlerin uğradığı bir nokta. Deliler gibi güvercin ve sincap var ve insanların beslemesine çok alışmışlar, elinizde yiyecekler olursa avucunuzu uzatabilirsiniz. Ben güvercinlerden hoşlanmıyorum ama sincaplarla samimiyetimizi iletlettik! 🙂 Bu arada aklınızda olsun, albino bir sincap varmış ve Cape Town’lular tarafından yakından tanınıyor – biz denk gelemedik ona ama belki siz gelirsiniz! 🙂 Restoranı ise çok keyifli, kahvaltı için iki defa gittik hatta. Mutlaka gidilmeli!

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Camps Bay Beach

Günbatımının en güzel olduğu, şehrin ise metrekaresi en pahalı olan bölgelerinden bir tanesi burası. Upuzun bir plaj ve arkasında upscale restoran/cafe’lerin olduğu bir cadde var. Su buz gibi demiştim yukarıda, ama burada Barış bir defa baya baya suya girdi, ben ise ayaklarımı sokmakla ve koşturup durmakla yetindim. Harika bir plaj, çok kalabalık da değildi.

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Cape of Good Hope

Cape Town’a gitmişken, dünyanın en güneybatı noktasını pas geçmek olmaz! Chapman’s Peak Drive’ı gittiğiniz gün buraya da gidin demiştim yukarıda. O rotanın devamı olarak gidip önce Cape Point Deniz Feneri’ne çıktık, sonrasında ise meşhur turist fotoğrafının çekildiği noktaya gidip fotoğrafımızı çektirdik. Bu arada, Ümit Burnu’nda arabadan inmeden önce minik kağıtlara dileklerimizi yazdık, katladık ve suya bıraktık – çünkü burada atılan dilekler kabul oluyormuş! 🙂 Bence de olacaklar! Fotoğraf çektirme sırası çok fena oluyor ama yine de bekleyin – kaç defa geleceksiniz ki buraya hayatınız boyunca?

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz KağıtCape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Şarap rotası

Bu öyle kısaca bahsedilip geçilecek birşey değil aslında, çünkü Cape Town üzüm bağlarıyla ve ödüllü şaraplarıyla meşhur bir bölge ve bundan da oldukça gururlu. Gittiğimiz iki şarap evini sonra daha detaylıca yazmaya çalışacağım, ama şimdilik mutlaka gitmeniz gerektiğini söyleyebilirim! Stellenbosch ve Franschhoek, yoğunlukla bu bağların olduğu bölgeler ve MUHTEŞEM. Biz yine ekiple olan programımız kapsamında bir gün Boschendal’da brunch/pikniğe gittik, ardından da en meşhur (ve lüks) olan Delaire Graff’te kısa bir tadım yaptık. İkisi birbirinden çok çok farklı konseptlerdeydi, ama hayatımın en güzel günlerinden biriydi. Dünyada böyle huzurlu yerlerin olması muhteşem. Cape Town’lular çok şanslı, onu söyleyebilirim!

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Green Market Square

Yerellerin el işi ürünlerini bulabileceğiniz, haftanın her gün kurulan bir pazar yeri burası. Zulu halkı için ahşap ve boncuk işleri özellikle önemli ve pek çok ürün de bu türde. Hediyelikler için bakabilirsiniz, ancak fiyatları çok yüksekten açtıklarını söylemem lazım. Ciddi bir pazarlık yapmanız gerekli. Bu arada satıcılarla sohbet çok keyifli.

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Watershed

Green Market’tan sonra Watershed’i keşfettiğimizde, daha çok sevdiğimi söylemem gerek, çünkü ben pazarlık yapmaktan HİÇ hoşlanmıyorum! Watershed’deki fiyatlar, pazarda sıkı bir pazarlıkla indirdiğimiz fiyatlarla neredeyse aynıydı ve pazarlık zahmetine gerek olmadığı için benim için çok daha cazip. Ahşap, boncuk, seramik, kumaş, takı, resim gibi her türde hediyelik ve yerel ürünleri bulabileceğiniz, çok ferah ve gezmesi çok keyifli bir alan burası. Bence Green Market’ı görmek için gidin ama alışverişi buradan yapın. 🙂

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Kirstenbosch Botanik Bahçesi

İlk gittiğimiz yerlerden biri buraydı ve kesinlikle doğru bir duraktı, çünkü İstanbul’dan yeni inmiş ve yeşile hasret insanlar için bir cennet! Saatlerce vakit de geçirebilirsiniz, hızla bir saat içinde bir tur da atabilirsiniz, tamamen tercihiniz ve vaktinize kalmış. Bizim vaktimiz dar olduğu için hızla bir tur attık ve en sonunda 10 dakika durup hayranlıkla bahçenin güzelliğini izledik. Fotoğraf çekmek, piknik yapmak, kitabızı alıp çimlere yatmak ya da canınız ne istiyorsa onu yapmak için muhteşem bir yer. İçeride inanılmaz güzel bir konser alanı var bu arada – eğer programımıza sığdırabilseydik burada bir konsere gitmeyi aşırı aşırı istedik ama vaktimiz yoktu. Sizin aklınızda olsun.

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Bonus #1:

Old Biscuit Mill’deki Potluck Club’da yemeğe gidin ama rezervasyonu erkenden yaptırın. Fusion tarzında geniş bir tapas menüsü var, kokteyller inanılmaz ve 360 derece şehir ve Masa Dağı manzarası var. Pahalı ama harika bir restoran! Eğer bir öğün kendinize kıyak geçecekseniz burası önerilir!

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Bonus #2:

Camps Bay Beach’te yer alan meşhur Cafe Caprice’te günbatımına kadeh kaldırın ve keyifli müziğin ritmine kapılın, dans edin ve insanlarla tanışın. İnsanlar inanılmaz rahat ve tatlı, yan masadakilerle arkadaş olmanız an meselesi. Mayoyla ve çıplak ayakla da gidebilirsiniz, şıkır şıkır da. Canınız ne istiyorsa öyle olun burada. 🙂

Cape Town'da Mutlaka Yapılacaklar - Sevgili Beyaz Kağıt

Sizi ve Cape Town’u kocaman öpüyorum!

Bu sefer o kadar çok fotoğraf ve o kadar çok anı sığdırdık ki, fotoğraflar arasından seçmeye çalışmak anormal vaktimi alacağı için videoları düzenlemeye karar verdim. Yakın zamanda vlog’ları derlemeye başlayacağım, bittiğinde de paylaşacağım. O zamana kadar instagram‘da paylaştığım onlarca fotoğrafa göz atabilirsiniz. 

Scroll to Top