Booking.com Nedir? Neden Seviyorum?

Booking.com nedir - Otel rezervasyonu - Sevgili Beyaz Kagit

Puket yazılarına minnacık bir ara vererek, seyahatlerinizde size faydası olabileceğini düşündüğüm, muhtemelen de duymuş olduğunuz booking.com’dan bahsetmek istedim. En yaygın kullanılan mıdır bilmiyorum, ama kesinlikle en bilinen otel rezervasyon sitelerinden bir tanesi ve benim seyahat organizasyonlarımda en çok tercih ettiğim websayfası olduğu kesin. Bir seyahati tamamlayan ve büyük anlamda etkileyen şeylerin başında konakladığınız yer geliyor. Kirli, kötü hizmeti olan veya konum olarak çok uzak olup size büyük dezavantaj yaratabilecek bir yerde kalmak, tatilinizden alacağınız keyfi yerle bir edebilecek bir faktör. Uçak bileti alıp seyahat tarihimiz kesinleştiği anda benim ilk yaptığım şey oteli/evi ayarlamak oluyor ve gideceğimiz şehre göre değişse de, 3 favori kaynağım Booking, Hotwire ve Airbnb.

Booking.com nedir - Otel rezervasyonu - Sevgili Beyaz Kagit

Hotwire’ı şimdiye dek sadece Amerika’da kullandım ve oradaki otel koşulları nedeniyle çok başarılı buluyorum ama başka ülkelerde henüz denemedim. Airbnb ise seyahat tarihimde kesinlikle hiçbir değişiklik olmayacaksa ve kalmak istediğim yerden 100% eminsem kullandığım bir site, çünkü iade/değişiklik konusunda Booking gibi esnek değiller ve biz fikri hızla değişebilen insanlarız 🙂 Son anda fikir değişikliği yüzünden bir dünya paranın çöpe gitmesini istemediğim için bu benim için birçok faktör tamamsa kullandığım bir alternatif. Booking ise yıllardır kullandığım bir site, ama ilk zamanlarda en büyük motivasyonum ‘ücretsiz iade’ özelliği idi. Zaman içerisinde, buna pek çok başka sebep daha katıldı. 

Hazırsanız anlatayım…

Booking.com’u neden seviyorum? 

Booking.com nedir - Otel rezervasyonu - Sevgili Beyaz KagitBooking.com nedir - Otel rezervasyonu - Sevgili Beyaz Kagit

Ücretsiz İade

Yukarıda yazdığım gibi, ilk motivasyonum buydu, çünkü vize alırken vs. otel rezervasyonu gerekebiliyor ve buradan yapılan rezervasyonlar iptal edilebildiği için çok mantıklı oluyordu. Sonradan, daha farklı sebeplerle de işime yaradığını fark ettim. Mesela erken rezervasyon yaptığınızda hangi tesisi seçeceğinizi netleştiremediyseniz birkaç alternatifi birden tutarak daha doğru bir değerlendirme yapabilir, ücretsiz iade tarihiniz geçmeden önce bir rezervasyonu koruyup diğerlerini iptal edebilirsiniz. Özellikle çok erken tarihlerde yapılan seyahat organizasyonlarınız için büyük avantaj olabiliyor.

Genius Avantajları

Belli bir süre üye olduktan ve kaldığınız tesislere yorum/geribildirim bıraktıktan sonra Genius üyeliğine geçiyor ve böylelikle tesislerde özel genius avantajlarından faydalanıyorsunuz. Normal fiyatların üzerinden ekstra indirimler olduğu için de konaklamanız daha avantajlı oluyor.

Profilinize Göre Sonuçlar

Sitedeki profilinizi doldururken ne kadar detaylı doldurursanız o kadar iyi, çünkü sitenin algoritması, sizin konaklamanızda önceliğiniz olan tercihlerinizi göz önünde bulundurarak arama opsiyonları çıkartıyor. Böylelikle siz acaba Wi-Fi var mı diye tesisleri tek tek taramıyorsunuz, siz eğer wifi tercih ediyorsanız direk buna sahip tesisler çıkıyor karşınıza.

Süper Müşteri Hizmetleri

Benim için en en önemli ve tercih etme sebebim olan özellik ise kesinlikle bu, çünkü bir problem yaşadığımda, son dakikada ani bir değişiklik gerektiğinde muhattap bulabilmeyi ve çözüm üretme yaklaşımıyla hizmet veren bir şirketi karşımda bulmayı çok önemsiyorum. Balayında Miami’de kaldığımız tesisle ilgili ve Puket’teki rezervasyonlarımızla ilgili iki büyük probleme de inanılmaz ilgili ve çözüm odaklı yaklaşmaları ile sanıyorum kalbimi fethettiler. Puket rezervasyonundaki hatam tüm tatilimi berbat edebilecekken, öyle hızlı çözüm üretip problemi giderdiler ki, hala inanamıyorum. Her probleminizi çözebilirler diye birşey söylemiyorum elbette, ama en azından gerçekten çok ilgili, sistemli ve efektif çalışan bir müşteri hizmetleri departmanı olduğu kesin.

Not: Bu yazı kesinlikle reklam değil; booking.com’la aramızda bir iletişim de olmadı 🙂 Ama seyahatlerimi güzelleştiren, kolaylaştıran ve iyi planlamamda en büyük yardımcılarımdan birisi bu site olduğu için herkesin tatil planları yaklaşırken paylaşmak istedim. 

En büyük gündeminizin yaz tatili planları olmasını ve müthiş seyahatlerle dolu bir yaz olmasını dilerim! Güneş bizi çağırıyor, ne dersiniz? 🙂

 

Diğer seyahat tüyolarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Scroll to Top