Bodrum’un En İyi Restoranları (Her Mevsim)

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

Bir şehre gittiğimizde ilk soruşturduğumuz şeylerden birisi ‘nerede yenilir/içilir‘ oluyor. Ee neticede kalbe giden yol mideden geçer! Yemeklerini sevdiğimizde bence o şehre karşı olan hislerimiz de başka bir boyuta ulaşıyor. Yeniden gidip deneyimlemek için can atıyoruz, eşe dosta anlatıyoruz, ansızın kendimizi ağzımızın suyu akarken buluyoruz. ‘Off o günbatımındaki sofrayı hiç unutamıyorum‘, ‘ne pizzaydı ama, hala tadı damağımda‘ şeklinde, yemeklerle anları birleştiriyoruz.

Uzun lafın kısası, yemek çok mühim. Tatil günleri de kısıtlı olunca, insan gittiği restoranlar güzel olsun, o bölgede ne meşhursa onu tatsın, aklında birşey kalacağına midesinde kalsın istiyor. Hemen bizden önce gidenlere tavsiyelerini soruyoruz ve Google’a sarılıyoruz: ‘Bodrum’da mutlaka gidilmesi gereken restoranlar‘. Aynı araştırmayı buraya yazları geldiğimde ben de yapıyor, kısa günlerimde şehrin en methedilen restoranlarına gitmeye çalışıyordum. Fakat artık bir yerlisi olarak söyleyebilirim ki, o listelerde gerçekten iyi birkaç opsiyon bulunmasına rağmen, çoğunluğu bir parça jenerikleşmiş, ünlenmiş ve turistlerin gitmeden dönmedikleri yerler. Oysa ki burada yaşayanlara sorsanız büyük ölçüde size farklı listeler hazırlayacaklardır. Nitekim, her mevsimi burada geçiren kesim, turistlerin yaz sezonunda ödemeyi göz aldığı fiyatları ödemez. Muhabbeti, servisi, kalitesi ve manzarası ile her mevsim aynı kalan, yaz-kış demeden favorilerinde yer etmiş mekanları önerir.

Bizim de, 11’inci ayımızı devirmeye yakınken, her mevsim bizi mutlu eden, Bodrum’u Bodrum yapan, buradan ayrıldığımızda özleyeceğimiz favorilerimiz oluştu. Bodrum’un en iyi restoranları listesine yeni bir bakış açısı olsun – bunların hepsi dört mevsim açık ve hiç de turistik değiller. Hala daha denemek istediğimiz ve muhtemelen bu listede yer almayı hakeden restoranlar var, ama henüz sıra gelmediğinden dolayı ilerleyen zamanlarda güncellemeye dahil olabilirler.

Bodrum’un En İyi Restoranları – Bonus: 4 Mevsim Açık

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi RestoranlarBodrum'da 4 Mevsim Gidilesi RestoranlarBodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

CanCan Gurme Kahvaltı

Burası neredeyse ikinci evimiz ünvanını alarak listemin başında yer alıyor. Yaz-kış açık olması çok büyük bir avantaj ve kalite hiç değişmiyor, çünkü burada çalışanlar sezonluk değil. Sahibi Ercan ve Zeynep, Avrupa’yı ve Türkiye’yi motorsikletle gezecek kafada çılgın ve çok tatlı insanlar. Rüzgar onları buraya atıyor ve buraya yerleşip bu tatlı sahil kasabasında CanCan’ı açıyorlar.

Turgutreis’e henüz ilk geldiğimizde, Suzan Teyze’nin Gurme Kahvaltısı tabelasıyla ve tatlı dekoruyla dikkatimizi çekmişti. Daha sonra ev yemeklerinin, ardından da ızgara balığın bizim için adresi oldu (balıklar hemen komşu olan Turgutreis’in meşhur balık market-pişiricisi olan Yi-Geç’ten alınıyor). Fiyatlar çok makul, ekip her zaman tatlı ve güleryüzlü ve dediğim gibi, sanki arkadaşımızın evine gitmişiz hissi veriyor. Çok orjinal, gurme tatlar için değil ama kaliteli, düzgün yemekler için şiddetle öneririz. Pek de uzunca oturacağınızı düşünmeyeceğiniz ama farkında olmadan saatlerce oturabileceğiniz tatlı bir ambiyansı var. Eğer Turgutreis civarlarında uzun süreli kalıyorsanız ve her gün yemek yapmaya üşeniyorsanız veya vaktiniz olmuyorsa, adres burası. Kışın nispeten daha sakin ama bazen de mevsime göre şaşırtıcı derecede kalabalık olabiliyor.

Link

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

Sunset Restaurant

Yine tam bir lokal tavsiyesi – burası kesinlikle Gümüşlük veya Bodrum marina civarındaki rakı-balıkçılar ayarında değil! Fiyatlar ve menüdeki çeşitlilik konusunda bambaşka kulvardalar. Ama mükemmel günbatımı manzarasında (veya herhangi başka saatte deniz manzarasında) çok ucuza iyi balık ve salata yemek isterseniz adres burası. Kaliteli protein, mis gibi yeşillik, lif dolu bir menü – sizi bilmem ama benim için mutlu bir yemeğin tarifi! Bu kış işten veya yogadan sonra kaç akşam burada yedik, kaç misafirimizle buraya gittik hatırlamıyorum bile. Müdavim ünvanı aldığımıza eminim. Artık çalışanlarla da ahbap olduk haliyle – yaz sonunda memleketine dönenlerle ‘bir sonraki yaza görüşmek üzere’ diye vedalaştık. 🙂

Fiyatlara gelirsem: Geçen yazdan bu yana levrek/çupra+salata 20 TL, hamsi+salata 15 TL idi. Çok yakın zamanda fiyatlara 5 TL zam geldi, ama adamlar haklılar, enflasyon ve dövizin hali malum. Güzel olan başka bir yanı ise içkinizi kendiniz getirebiliyorsunuz, dolayısıyla restoranların koymak durumunda oldukları o şişirilmiş fiyatlardan zarar görmüyorsunuz.

Manzarası konusunda da ben susuyorum, fotoğraflar konuşsun!

Link

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

Kısmet Lokantası

Burayı çok önceden beri duyup niyeyse gidişi biraz ertelemiştik. Yakın zamana kadar bir türlü deneyememek için bir diğer sebebimiz de, mekanın öğleden sonra 4 gibi kapanması (yaz mevsimi için telefonla teyit edilmesini öneririm, zira emin değilim) nedeniyle birkaç defa kapısından dönmüştük. Fakat geçen haftalarda gittiğimizde, hem ev yemeklerine, hem de lahmacununa HAY-RAN olduk! Lahmacun açık ara hayatımda yeyip en çok bana hitap eden lahmacun oldu – tam buğdaylı unlu bir hamurda, kocaman ve bol malzemeli, az baharatlı ve mideyi hiç rahatsız etmeyen cinsten. Üstelik porsiyon o kadar büyük ki, bir kısmını paket alıp eve bile getirdik.

Burası kendini çok güzel geliştirmiş bir esnaf lokantası ve  Bodrum’da yerleşik olan yerli ve yabancı nüfusun tercih ettiği bir yer olduğunu gittiğiniz anda fark edeceksiniz. Fiyatlar ortalama, yemek kalitesine oranla gayet tatmin edici. Yemek çeşitleri de sıradan esnaf lokantası tarzından farklı – Ege otlarını ve usulünü daha çok katmışlar ve gerçekten lezzetli.

Link

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

Samsun Pidecisi (Nuri Usta)

Pidenin kralı, çok net. Akyarlar yolunda, Meteor plajına gelmeden yolun sol tarafındaki Samsun Pidecisi, yazın öğlen itibarıyla her saat çılgın bir dolulukta. Sadece biz değil, sanıyorum Turgutreis-Bağla hattında denize giren herkes buranın müdavimi. Çok uzun oturacağınız, saatlerce keyif yapacağınız bir mekan değil, ama harika bir pide ve üstüne çay içip denize yeniden koşacağınız bir yer. Çok hızlı bir servis ve her çeşit, müthiş lezzetli pideleri var. Benim favorim kesinlikle sebzeli olanı (menüde sanırım yok, ama ben her seferinde tarif ediyorum). İdeal yaz yemeği! Bu arada günlük bir sıcak yemek menüsü de çıkarıyorlar – pide dışında opsiyonlar da bulabilirsiniz.

Sonbaharın sonuna doğru kapanıp Mart ayı başlarında yeniden açılıyor, o yüzden kış mevsiminde şansınızı denemeyin. 🙂

Link

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

Arka Pizza

Burası da ilk denememiz itibarıyla, Bodrum’un en ünlenmiş pizzacısı olan Sünger’i açık ara farkla yerlere seren ve müdavimi olduğumuz dünya tatlısı pizzacı. Sünger Pizza’yla, gıcık servisi ve yüksek fiyatları nedeniyle yıldızımız hiç barışmamıştı ama Arka’nın tarzı gerçekten bambaşka. Sanki İtalya’da bir sokaktaymışsınız hissini veren (gerçekten de bir sokak arasında konumlu), daha yürürken fırından gelen kokularla kendinizden geçmeye başlayacağınız bir yer. Kırmızı pötikareli masa örtüleri ve açık havada oturulan samimi ambiyansı, güzel müzikleri ve kalabalığa oranla epey iyi bir servisi kesinlikle artı puanlar.

Ama esas kalbinizi fethedeceği nokta, mükemmel pizzaları ve her ay, mevsim gıdalarına göre çıkardıkları Ayın Menüsü. Pek çok denemeden sonra Barış’ın favorisi Arka Pizza oldu, ben ise her ay çıkan ana yemeği deniyorum ve her seferinde de yemekle aşk yaşıyorum. ❤ En son birkaç gün önce Mart menüsündeki enginarlı somonu yedikten sonra ‘her hafta bu yemekten bir defa yemek istiyorum‘ diye bir talepte bile bulundum! ?

Not: Cuma-Cumartesi akşamları gidiyorsanız yaz-kış rezervasyon şart!

Link

Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar Bodrum'da 4 Mevsim Gidilesi RestoranlarBodrum'da 4 Mevsim Gidilesi Restoranlar

Sugar & Salt

Bodrum Marina’yı geçtikten sonra park yeri ararken ilk kez önünden geçmiştik ve minnacık tabelasını neredeyse görmezden gelecektik. Kafamı uzatıp biraz içeriye baktığımda dekoru o kadar tatlı göründü ki, menüsüne de göz atma isteği uyandırdı. Menüde Thai yemekleri gördüğümde, ‘Bodrum’da bunu da bulduğumuza inanamıyorum’ deyip hızla içeri girdik. Yılbaşına sayılı günler kalmasından dolayı içerisi çok tatlı süslenmişti ve ortamı sıcacık yapan bir soba ve arkasına dizili bir yığın odun vardı. Fotoğraflamaya doyamamışken, Thai Beef Curry’im geldiğinde gözlerimden adeta kalpler çıktı. Thai yemeklerini çok seviyorum, ama Türkiye’de çok yaygın olmadığı için beklentilerimi yüksek tutmamıştım. O kadar lezzetliydi ki, gerçekten müthiş bir keyif aldığımı hatırlıyorum. Menüden çok fazla opsiyon denememiş olmakla birlikte, şinitzeli ve curry yemeklerini şiddetle önerebiliriz.

Bodrum’daki meyhane ambiyansının dışına çıkmak istediğinizde çok iyi bir opsiyon. Yemek, içki veya sıcak birşeyler ve tatlı için gidebileceğiniz gerçekten keyifli bir mekan, aklınızda olmasında fayda var!

Link 

Zaman içerisinde listeye güncellemeler gelebilir… takipte olun! 🙂 

Sizin de Bodrum’da klasikleşmiş mekanlar dışında önerileriniz/favorileriniz var mı? Yorumlara yazsanıza! ??

Afiyet olsun!

Bodrum’la ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top