Bodrum’da Kısacık Bir Tatilde Neler Yapılır?

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Kırkağaç Kavunu

Geçtiğimiz hafta bayramın, yani yılın ilk tatili olan çok değerli 4 günlük kaçışın geliyor oluşuyla resmen içim içime sığmıyordu. İnsanın elinde ne az olursa daha çok kıymete biniyor haliyle. Bir yandan bayramları ‘eski bayramlar’ tadında ve ailemle kutlayamıyor olmanın hafif burukluğu vardı, öte yandan da dört gözle beklenen bir yaz tatili niteliği taşıması yüzünden yaşadığım mutluluk tarifsizdi. Spesifik olarak ‘Bayramlaşma’yı değil belki, ama aileyle geçen ve gelenekselleşen zaman dilimlerini ve ritüellerini önemsiyorum. Bu yüzden bayramlarla ilgili hislerim karışık, ama herkesin geçmiş bayramı umuyorum en az benimki kadar keyifli ve fotoğraflardaki kadar renkli geçmiştir!

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Begonvil

Bodrum, İstanbul’luların akınına uğrasa da, sıra sıra açılan işyeri ve AVM’ciklerle büyükşehir havasına sokulmaya çalışılsa ve bayramdaki trafiğiyle sinirleri bozsa da,  benim için her daim bir cennet. Bodrum deyince çoğu kişinin aklına ilk gelenin Türkbükü, Yalıkavak Marina, barlar sokağı, girişi yüzlerce lira olan beach’ler gibi klişelerin olması bence haksızlık. Zira Bodrum’a yapıştırılan etiketler ve meşhur edilen büyükşehirli turist tuzakları, ülkemizin en güzel ve kendine özgü tatil beldelerinden birinin özelliklerini gölgeliyor. Benim için Bodrum, bir begonvil cenneti, dağların eteklerindeki beyaz evler, tarçınlı lokma, serin ve cam gibi bir deniz, müzik festivalleri, Gümüşlük, Turgutreis ve en çok da günbatımı demek. Düşüncesiyle bile içime bir mutluluk salan, doğal ve eşsiz güzellikler, kokular.

Spontane bir şekilde 5 arkadaş çıktığımız 4 günlük tatilimiz, hayatımızdaki en eğlenceli tatillerden birisi oldu sanırım. Yeni yerler keşfetmenin peşinde değil, yıllardır tatilleri Bodrum’da geçirerek tecrübeyle öğrenilen en güzel ve sayılı noktalarda değerlenen bir tatil oldu ve sevdiğim tüm adreslerde, manzaralarda yeni harika anılar birikti. Peki nereler Bodrum’dan favoriler, en güzel duraklar, günbatımları, tatlar?

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Turgutreis Günbatımı

Turgutreis & Günbatımı

Burayla başlamazsam olmaz, çünkü yazlık evimizin olduğu, beni Bodrum’a aşık eden, yıllarımı geçirdiğim, sakince, huzurlu, kendine en yeterli olan ve en yerel kalmış belde burası. Hem ihtiyacınız olabilecek hemen herşeyin olduğu, hem de buna rağmen bozulmamış ve abartıya kaçmamış, fazla turistik de, fazla şehir havasında da olmamış bir yer. Ayrıca biliyor musunuz, Türkiye’deki en güzel günbatımı Turgutreis’tedir! Yıllar önce evimizi ilk aldığımızda bunu bir dergide okumuş ve inanılmaz etkilenmiştim (Hala da etkisi sürüyor :)). İzlemeye doyamayacağınız, her gün saatini iple çekeceğiniz, pırıl pırıl, adaların arasından büyülü manzaralar yaratan bir günbatımı. Turgutreis’te sahil şeridinde her yerden izleyebilirsiniz, ama sanıyorum en önü açık olarak izleyebileceğiniz yer merkezdeki Günbatımı Plajı’dır (halk plajı). İster güneşi batırana kadar denizde kalın, ister günü bitirip akşam şezlonglara uzanarak seyretmeye gidin. Hayran olacağınızın garantisini veriyorum.

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük

Gümüşlük

Gümüşlük’ten geçmiş post’larımda da bahsettiğime eminim, çünkü Bodrum’daki en sevdiğim yerdir. Ufacık ve harika bir sahile sahip, köyden azıcık hallice bir koy. Uzun zaman keşfedilmemiş, ağırlıklı olarak Turgutreis’lilerin gittiği sakin mi sakin bu şirin koydan haberdar olanlar son yıllarda artmış olsa da, hala doğallığını ve güzelliğini koruyor. Sahil boyunca dizi dizi balıkçılar, taze balık tezgahları, meze vitrinleri ve rengarenk dekorasyonlarıyla adeta birbiriyle yarışıyor. Denize sıfır, adalara ise yalnızca birkaç yüz metre mesafede oturduğunuzda, dünyadaki en şanslı insan gibi hissetmeniz içten bile değil. Öyle eşsiz ve huzurlu bir ortam ki, fotoğraf çekmeseniz dahi aklınızdan o anın görüntüsünün silineceğini sanmam.

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük Tavşan Adası Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük Tavşan AdasıBodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük

Gümüşlük’e akşam yemeğine gitmeyi rutin bir bodrum tatil aktivitesi haline getirmişken, her gidişimizde başka bir restoran deneyip yeni opsiyonları öğreniyoruz. Bu seferki seçimi de tam Tavşan Adası’na geçişin olduğu, koyun en uç köşesine denk gelen Fenerci Restoran‘dan yana yaptık. Neredeyse deniz seviyesine yerleştirilmiş bir masayı gördüğümüzde hayran olup fotoğraflamaya geçmişken, rezerve olmadığını öğrenip akşamın keyfini çıkaracağımız yeri seçmiş olduk. Bayram dolayısıyla yer bulamayız diye düşünürken en güzel masaya konmuştuk! Mezeler, karides, deniz ürünlü enginar, herşey birbirinden taze ve güzel. Ama öyle bir ortamda, kötü bir yemeğe bile göz yumulabilir bana kalırsa, çünkü o an öyle huzurlu ki, zaman dursun istiyor insan.

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Gümüşlük Lokmacı Ana

Gümüşlük meydan’daki çeşit çeşit el işi ürünler ve takılar satan dükkanlar ise yemekten sonra çöken ağırlığı silkip evinize ve eşe dosta götürecek tatlış hediyelikler almanız için ideal. Buradan bahsederken atlayamayacağım bir dükkan var: hayatımda gezmekten en çok keyif aldığım, her misafirimi de mutlaka götürdüğüm ve rahatlıkla saatlerimi geçirebileceğim ufacık ama dopdolu, orjinal takılar mabedi, Cadı. En orjinal, en yazlık, en güzel renkli takılarınızı da alıp küçük paketinizi kaptıktan sonra otoparka doğru yönelmişken, Bodrum’un meşhur lokmacısı olan Lokmacı Ana’nın en iyi şubesi olan bahçeye geçin. Dönmeden önce bir çay ve lokmanın keyfini çıkarın, bayılacaksınız. Giderseniz beni anarsınız! 🙂

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Bitez Dondurmacısı

Yazın Olmazsa Olmazı: Dondurma

Geçtiğimiz yıl İstanbul’a da açıp sonra caddedeki mağazasını geri kapatan Bitez Dondurmacısı, Bodrum’un en ünlenmiş dondurmacısı. Sorbet ağırlıklı ve 100% doğal olan dondurmaları arasından, şeftali bence mutlaka tadılması gereken bir lezzet. Turgutreis’teki veya Bodrum Merkez’deki şubeleri oldukça iyi, hemen her zaman da kısa da olsa bir sıra vardır. Bir de Bitez’e rakip, belki daha da iyi olan bir dondurmacı var ki, keşke İstanbul’da da olsa dedirtti bana bu sefer. Türkbükü’nün girişinde olan Doğal Türkbükü Dondurmacısı, Turgutreis’te de tezgah açarak süper bir hareket yapmış. Türkbükü’ne gidemeyenler Turgutreis’te teknelerin kalktığı bölgede bulabilir. Çikolata ve bodrum mandalinası önerilir!

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Meteor Beach

Meteor Beach

Bunu yazmak ve yazmamak arasında çok düşündüm, çünkü içten içe kimse bilmesin, hiçbir zaman gidip de dolu diye kapısından dönmeyelim istiyorum. Bodrum’un denize girmek için en güzel koyları bence Akyarlar-Bağla arasıdır. Akyarlar’da, hem küçük bir pansiyon, hem restoran hem beach olan bir işletme Meteor Beach. Hem kumsal hem çimenlerde olan şezlongları, sahil restoranı için fazla iyi bir işletmesi ve herşeyden öte, muhteşem bir denizi var! Sığ başlıyor, çok fazla ilerlemeden derinleşiyor ve bonus olarak da dubaları geçer geçmez bir atlama alanı var. Hem oyun oynamak, hem yüzmek için ideal bir su seviyesi. Su ise adeta havuz gibi. Şezlong ücreti 10 TL ve bunun son birkaç yıldır aynı kalması beni süper mutlu ediyor. Şşş, lütfen onlara söylemeyin, böyle kalmaya devam etsin! Çok kişi bilmesin, ama bir yandan da o muhteşem denizi tatsın istiyorum. Hiçbir zaman aşırı kalabalık olmaması ve işletmenin hep devam etmesini diliyorum. Müzik de harika, söylemiş miydim? Harikasın Meteor!

Bodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Meteor BeachBodrum'da ne yapılır - Yaz tatilinde Bodrum - Meteor Beach

Scroll to Top