Bodrum Akvaryum Koyu’na Nasıl Gidilir?

Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir?

Turgutreis’ten çıkıp Akyarlar-Bağla-Karaincir rotasına doğru yola çıkan her tekne, ‘Akvaryum Koyu’ olarak bildiğimiz cam göbeği renkteki suyu olan muazzam bir koya uğrar. Haliyle, herkesin favorilerinden olan bu koy, Instagram sayfalarını renklendirecek türden efsane bir deniz ve suyun üzerinde uçarcasına sırt üstü yatarken çekilmiş fotoğrafların adresi olmuştur. Anladığınıza eminim 🙂 Hatta geçen sene yaptığım kısa Bodrum videosunun açılışı buradaydı!

Küçük ve Büyük Akvaryum Farkı

Yıllardır hemen her sene gittiğimiz bu koyun, Bodrum’un bu adı almış tek koyu olduğunu düşünürken, sıkı bir takipçisi olduğum Bodrumluculuk‘un bir yazısında buranın Küçük Akvaryum olduğunu ve bir de büyük versiyonu olduğunu öğrendim! Şaşkınlık ve heyecanla, ilk fırsatta burayı keşfetmeyi kafaya koymuşken, 2 günlük bayram tatilini fırsat bilip Salı günü aniden rotayı buraya çevirdik. Araç ile gidilmediğini öğrendiğimiz koya yürüyeceğimizi biliyorduk, ama yine de tamamen hazırlıksız (ne bekliyorduk bilmiyorum!?) olduğumuzu ilk birkaç dakika içinde fark ettik. Ayaklarımızın her yeri su toplamış, susuzluktan içimiz yanmış ve yorgunluktan tükenmiş şekilde bitirdiğimiz rota, yine de tüm zorluğuna rağmen müthiş bir deneyimdi!

Alternatif bir Bodrum yaşamak için el değmemiş, araç girmeyen plajları keşfetmek istediğinizde gidilecek duraklardan birisi olduğu kesin. Fotoğraflarda göreceğiniz muhteşem manzaralara ve Akvaryum Koyu’na ulaşmak için hazırlığınız tam olsun diye yolu biraz anlatayım ve tedbir alınması gerekenleri yazayım dedim. 🙂

Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir? Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir? Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir? Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir? Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir? Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir? Bodrum Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir?

Peki, Bodrum Akvaryum Koyu’na Nasıl Gidilir?

Akvaryum Yolları Taştan

Bitez ile Gümbet’in tam arasına denk gelen ve Adaboğazı olarak da geçen bu koya, doğa harikası bir yarımadayı yürüyerek ulaşıyorsunuz. Google Maps’e Bitez Akvaryum Koyu yazarak yola çıkarsanız, arabayla gidebileceğiniz en uç noktaya kadar gitmiş olacaksınız. Biz park ettiğimiz yerde, Akvaryum Koyu (Sırt) 2KM ve Akvaryum Koyu (Kıyı) 3KM diye iki ayrı rotayı işaret eden tabelaları görüp, tabii ki otomatik olarak daha uzun olan kıyı rotasına yöneldik!

Denizin kenarından tatlı tatlı gidecektik ve 3 KM neydi ki zaten, dimi!? Her sabah yürüyüş yapan insanlar olarak 3KM koymazdı! 🙂 Yanımızda bir damla su olmaması, güneşin hala tepede olması ve ayağımızda parmak arası terliklerin olması durumunun farkına bile varmadık. Ta ki, o taşlı yolda bir 5 dakikayı geride bırakana kadar! Yolun sadece birkaç metresi düz toprak, geri kalanı tamamen taşlı bir patika. Yol ilerledikçe o taşlar ayağınıza daha çok batacak, o yüzden sakın terlikle yola çıkmayın! Sağlam tabanlı spor ayakkabı şart!

bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir bodrum, bodrum akvaryum koyu, akvaryum koyu, doğa, ege denizi, ege'de hayat, ege, trekking, akvaryum koyuna nasıl gidilir

Yolun Sonu Mavi Bir Rüya

Yol boyunca kaybolma riskiniz ise yok, zira belli aralıklarla taşlara kırmızı ve beyaz çizgi çizilerek rotaya devam etmeniz işaret edilmiş. Bu çizgileri takip ettiğiniz sürece doğru yolda olacaksınız. Yol boyunca karşınıza başka koylar çıkacak (sanıyorum 4-5 taneydi) ve siz yoruldukça bunları Akvaryum Koyu sanma yanılgısına düşeceksiniz. Biz her seferinde ‘galiba artık gelmiş olmalıyız‘ diye düşünüp, sonra kırmızı-beyaz çizgileri fark edip henüz varmadığımızı anladık. Gerçekten yorulmaya başladığınızda, bir su sarnıcı ve hemen ardından muazzam bir manzaraya şahit olacaksınız. Mavinin en göz alıcı tonlarından biri olduğu konusunda iddialıyım. Yukarıdaki fotoğraflarda tekneleri dizilmiş olarak gördüğünüz fotoğraf ise tam olarak burası. İşte sonunda ulaştınız! Derin bir oh çekip, sol tarafa doğru devam edin. Ve cuuup!! Kendinizi cam gibi bir suya bırakın.

Akvaryum Koyu’na hoşgeldiniz! 🙂

Bodrum’la ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top