Bali’de Ev Bulmak – Tam Bir Macera

Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt

Bali’ye taşınıyoruz yazımdan kısa bir süre sonra Bali’den geri döndük yazısını paylaşmıştım. Gidişimiz kadar dönüşümüz de hızlı olmak durumunda kaldı, ama sorun değil. Hayatta her türlü değişikliğe açığız.

Bali’deki kalış süremiz kısa kesilse de, aslında plan temelli olmasa da uzun süreli orada olmaktı. Bunun için de ciddi bir ev arayışına girmiş ve epey detaylı bir araştırma yapmıştık. Hatta hızlandırılmış ev arama-bulma serüveninin sonucu olarak kendimizi bir nevi bu konuda pişmiş bile saydık diyebilirim. 🙂 Daha aylar önce Türkiye’den başlayan araştırma ve ev sahipleri/temsilcilerle yazışma süreci esas Bali’ye vardığımızda ciddiyet kazandı. İnternetten bolca fotoğraf ve bilgi bulabilsek de, gidip iki gün etrafı turladıktan, yollar ve yönler anlam kazandıktan sonra evin nerede olmasını istediğimize dair daha net bir fikir oluştu.

Asya’ya taşınma fikri yaygınlaşıyor…

Eğer yolu Bali’deki lüks oteller dışında bir deneyimle kesişecek olan varsa, kısa veya uzun süreli ev bulma konusundaki tecrübeleri kısaca aktarayım istedim. Bu arada uzaktan/freelance çalışmanın çok yaygınlaştığı, Dolar ve Euro’nun da TL karşısında çılgınca değerlendiği bir dönemde yaşıyoruz. Dolayısıyla Asya ülkeleri bu anlamda ciddi bir avantaj kazanıyor, benden söylemesi!

Bali’de Ev Bulmak

Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz KağıtBali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt

Bali’de nereden ev bakmalısınız?

Booking.com ve AirBnB tabii ki fikir edinmek için ilk opsiyonlar olacak. Booking.com Batı ülkelerinde ağırlıklı olarak otel ve tesis kategorisine girecek yerleri kapsasa da, Asya bambaşka bir dünya. Orada, kiralık evler de birer tesis gibi işletiliyor ve genelde evlerin bir bakıcı/bekçisi var. Haftada ortalama 3 defa ev temizliği yapılması, havuz varsa havuzun bakımının yapılması ve çoğu evlerde kahvaltının hazırlanması gibi görevlerle ilgilenen kişiler oluyor bunlar. Evler genelde bu kişilere ait değil, onlar esas ev sahiplerinin çalışanı oluyorlar. Hizmet sektörü gerçekten aşmış durumda ve Bali’de insanlar inanılmaz tatlı, candan ve güleryüzlü.

Booking ve AirBnB’de epey bir vakit harcamış olsak da, fiyatlar buralarda genelde daha yüksek oluyor, bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu sitelerden rezervasyon yaptırmak daha kolay, kabul ediyorum, ama uzun süreli kalacaksanız fiyat avantajı daha önemli olabilir. Bu sebeple, Facebook’taki kiralık evlerin yayınlandığı (genelde kapalı) gruplara girip bakmanızı öneririm, zira burada FB Messenger üzerinden hemen iletişime geçip daha detaylı bilgileri isteme ve pazarlık yapma imkanınız oluyor. Bizim için en önemli nokta, internet hızıydı ve tüm ev sahipleriyle öncelikle bunu teyit ettik (Bu arada Bali’de internet konusu apayrı bir yazı olur; ona burada değinmeyeceğim, ama beklentilerimizin çok altında olduğunu söyleyeyim).

Biz Ubud’da kaldığımız için Ubud Rentals diye bir arama yapıp aktif olan gruplara dahil olduk. Kilit nokta ise PAZARLIK. 🙂 Asya’da hemen hemen her yerde geçerli olan bu anlaşma yöntemini, ev kiralama sürecinde mutlaka kullanmak gerekiyor. Bizim bulduğumuz evin Booking.com’daki fiyatı ile FB’dan anlaştığımız fiyat arasında 5-6 kat fark vardı yaklaşık.

Ev bakmaya ne zaman başlamalısınız?

Mümkün olduğunca erken, çünkü bu konu derya deniz. Hangi bölgede kalmak istediğinizi seçerken de evler ve fiyatlar önemli bir kriter olacak. Bu arada Bali düşük sezonda bile çok fazla turist çeken bir bölge ve çok da expat var, dolayısıyla evler hızla dolabiliyor. Fakat biz gidip bizzat evleri görene kadar seçim yapamamıştık, dolayısıyla ilk birkaç gün için otel opsiyonu mantıklı.
Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt

Bali'de Ev Tutma Tüyoları - Sevgili Beyaz Kağıt
{Yatak odasından gün battıktan sonraki gökyüzü manzarası – tabii ki hiç filtre yok}

Bali’de bahçe ve haşere konusu

Bahçeli evlerde dünyanın neresinde olursanız olun her zaman sinek böcek olur, ancak bu durum Bali’de, özellikle iç bölge olduğu için Ubud’da ekstrem bir seviyede. Üstelik Asya’da şimdiye kadar hiç tel kullanıldığını da görmedim! Hiçbir pencere/kapıda sineklik yok, dolayısıyla bir saniye kapınız açık kalmayagörsün, evin içini istila ediyorlar.

Kapının açık kalması da aslında şart değil, çünkü hava sıcak olduğu için ve pimapen teknolojisi Bali’ye uğramadığı için cam çerçevelerinde çok fazla boşluklar var ve her türlü sürüngen ve haşere zaten buralardan evinize misafirliğe gelebiliyor. Şimdi bu konuya neden değindiğime gelecek olursak, Bali’de baya Ghostbusters misali sinek böceğe karşı silahlanmanız ve avcı pozisyonuna geçmeniz gerekiyor. Prize takılan sineksavarlar, eve ve kendinize sıkmak için ayrı spreyler, ısırıklara karşı merhemler şart! ‘Amaan sivrisinek ısırığından ne olur, amma abarttın‘ demeyin sakın, çünkü tropik bölgelerdeki sivrilerin Türkiye’dekilerle hiçbir alakası yok! Geçen sene Tayland’da da başıma gelmişti, bu sene de geldi. O ısırıkların kaç gün ağrıdığını, şiştiğini ve hayatı zehir ettiğini ben bilirim. Bir de bunları geçiyorum, Dengue Fever denen çok ciddi ve sıkıntılı bir hastalığı bulaştırma riski taşıyorlar, bu yüzden gerçekten kendinizi inanılmaz iyi korumanız önemli.

Son olarak, gerçekten böcek korkunuzu yenmeniz gerekiyor, bunu söylemem lazım! Bali’ye özgü gecko denen ve tatlı görünse de pek tatlı olmayabilen kertenkeleler, ince yılanlar, sinekler, uçan dev karıncalar ve adını bilmediğim başka hamamböceği türünde böcekler bu coğrafyanın gerçekleri. Otellerde kaldığınız zaman çok fazla yüzleşmeniz gerekmeyebilir, ama özellikle bahçeli bir evde kalacak olursanız tanışmanız an meselesi 🙂

Ev konusunu az çok toparladım diye düşünerek burada kapatıyorum. Sizin ekstra sorunuz olursa yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

??? Bali’yle ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top