9 WordPress Eklenti Önerisi

9 En İyi WordPress Eklentisi - Sevgili Beyaz Kağıt

Google’ın blog platformu olan Blogger’ı çok seviyor olsam da, blogum adına verdiğim en iyi kararlardan birisi WordPress’e taşımak olmuştu. Yaklaşık 1-1,5 yıl önce WordPress’e binbir zahmetle taşıdıktan sonra tam alıştım, tasarımı yerli yerine oturdu derken de blogum hosting kaynaklı bir problemden dolayı, inanılması güç olsa da tamamen silinmişti. Bu bana büyük bir ders olmakla birlikte, herşeyi oturup yeni baştan kendim öğrenip yapmam konusunda beni itekledi ve böylece aynı blogu sıfırdan iki defa kurarak blog kurma tecrübemi de ciddi anlamda pekiştirmiş oldum 🙂

Silinen döneme ait yazılarımın bir kısmı hala eksik, ama yapacak birşey olmadığı için durumu kabul ettim, hayatıma devam ediyorum. WordPress platformunun Blogger’a göre en büyük farklarından bir tanesi, WordPress sayfanızı daha etkin kullanabilmek adına eklentiler (Plugin) yüklemeniz gerekmesi. Yorum yönetim sistemlerinden, sosyal medya butonlarına, analitik ve SEO araçlarından font opsiyonlarına kadar her alanda blogunuzun arayüzünü güçlendirecek ve kullanımınızı kolaylaştıracak belki yüzbinlerce eklentiye, WordPress’in plugin kütüphanesinden ulaşılabiliyor. Çoğunlukla ücretsiz indirebildiğiniz eklentilerin yanı sıra ücretli olan, veya yükledikten sonra eklenti içerisinde satın alabileceğiniz özellikler barındıranları var. Ben henüz hiçbir ücretli eklentiye ihtiyaç duymadım ve bence herşey olması gerektiği gibi çalışıyor. Şimdiye kadar araştırmalarım sonucunda yüklediğim ve kullanıp memnun kaldığım veya Wordpress bloglarında olması gerektiğini düşündüğüm eklentilerden 9 tanesini listeledim. Umarım işinize yarar!

Yoast SEO

İçerik üreten herkesin SEO’yu duymuş olduğunu varsayıyorum ve önemini yazmaya bile ihtiyaç duymadan, doğrudan lafa giriyorum. Her blog/websayfasının mutlaka SEO konusunda bilinçli olması ve içeriğini bu çerçevede hazırlaması gerekli. Websitenizi arama motorları için hazır hale getirmek için size tam bir paket sunan bir eklenti Yoast SEO ve bu alanda da en popüler olan plugin olduğunu biliyorum. Yazı başlığı, özeti, anahtar kelimeler, meta data ve sitemap gibi verilerinizi düzenleyebilmenizi sağlıyor. SEO için henüz bir eklenti kullanmıyorsanız mutlaka öneririm.

Disqus

Okuyucularınızın yorum bırakması için, yorum platformunuzun kullanımın kolay olması büyük önem taşıyor. Sırf yorum bırakma mekanizması çok zahmetli olduğu için benim yazmaktan vazgeçtiğim sayfa çok oldu, itiraf edeyim. Blogger’daki blogumdan bu yana Disqus’u kullanıyorum ve çok memnunum. Aynı zamanda en yaygın kullanılan yorum sistemlerinden birisi olduğunu ve kendi sistemi içerisinde blogunuza backlink yaratan bir platform olduğunu da ekleyeyim. Bence ciddi bir avantaj ve kullanımı çok kolay.

Mailchimp

Blogunuz açtığınız gün itibarıyla mail üyeliği olması gerektiğini ben değil, herkes söylüyor (ben de daha önce yazmıştım). Sitenizi ziyaret eden kişileri sonraki yazılarınızdan haberdar edebilmek, veya bir ürün/hizmet satan bir siteyseniz, satış fırsatı için ulaşmak adına mail kaydı almanız inanılmaz önemli. Öte yandan, Türkiye’de mail üyeliği konusunun çok yaygın olmadığını söylemem gerek; ziyaretçiler maillarını bırakmak konusunda çok çekimser davranıyorlar. Konuyla ilgili araştırma yapmadığım için net birşey söyleyemem, ama hali hazırda o kadar çok mecra iletişim bilgilerimize sahip ki, bir yerden daha mail almak istemiyor olabilirler. Yine de siz hazırlıklı olun ve üye olmak isteyen okurlarınız için bir newsletter ve email üyelik altyapısı kurun. Benim iş için de, kişisel blogum için de tercihim Mailchimp platformundan yana olduğu için ben Mailchimp eklentisi kullanıyorum ve çok memnunum. WordPress’le çok iyi entegre olduğu için kurmanız ve kullanmanız da oldukça kolay. Takıldığınız yerde Mailchimp’in teknik destek sayfalarını tarayın, çok yardımcı oluyor.

Featured Images in RSS w/ Size and Position

Mailchimp’i kurduysanız ve eklentisini indirdiyseniz, bir newsletter (Mailchimp’teki adıyla Campaign) yaratmayı atlamayın derim. ‘Üşenmiyorum, bence de çok önemli‘, diyorsanız Mailchimp’te tasarımını yaptığınız newsletter’ınızın, abonelerinize mail olarak iletildiği zaman düzgün bir formatta ve görselleriyle birlikte açılmasını sağlamak için bu eklentiyi de indirmeniz tavsiye olunur. Yazılarınızdaki görsellerin, newsletter veya RSS feed’lerinizde doğru boyut ve şekilde çıkması için Mailchimp’i destekler nitelikte bir plugin bu. İkisini bir arada kullanmanız gerekli.

Insert Headers and Footers

WordPress sitenizi kurarken, eğer tasarımı sıfırdan siz yapmayacaksanız, büyük olasılıkla bir tema yükleyecek veya satın alacaksınız. Benim temam gibi, html yerine php formatında dosyaları olan bir yapıya sahipse, html’deki kadar rahat düzenleme yapamayabilirsiniz. Bu sebeple, sayfanızın header ve footer alanlarında kolay düzenleme yapabilmeniz için önerilen eklentilerden bir tanesi bu. Header ve Footer olarak iki kutu olarak ayırarak, düzenleme ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Contact Form 7

İletişim formu, çok standart ve yine her websayfasında olması gereken bir özellik ve Contact Form 7 da bu ihtiyacı çok pratik bir formatta karşılayan bir eklenti. Çok söylenecek birşey yok; sitenizde bir iletişim formu kuracaksanız bu oldukça rahat.

Pinterest ‘Pin It’ Button Lite

Pinterest Türkiye’de diğer ülkeler kadar yaygın olamadı hiçbir zaman, ama biliyorum ki Pinterest’i seven ve kullanmaya alışkın olanlar gerçekten birer tutkun olabiliyor. Benim de yeterince aktif kullanmadığım ama çok sevdiğim bir platform ve beğendiğim bir görsel olduğunda Pinterest board’larıma eklemeyi çok seviyorum. Blogunuzda çok görsel kullanıyorsanız Pin It butonu epey avantajınıza olacaktır, indirmeyi atlamayın.

Google Analytics Dashboard

Google Analytics de, SEO gibi her websayfası sahibinin avucunun içi gibi bilmesi gereken, çağımızın en önemli araçlarından bir tanesi. Eğer sitenize henüz Analytics hesabı kurmadıysanız duymamış olayım, siz hemen koşun kurun! 🙂 Bu eklenti ise Google Analytics verilerini WordPress ana ekranınızda ufak ama yeterli düzeyde görmeniz ve incelemenizi sağlayacak bir alan olarak geliyor. Analytics hesabınızı bağladıktan sonra buradan pratik bir şekilde ulaşabiliyor ve takip edebiliyorsunuz. Analytics hesabıma girmeye hiç üşenmiyorum diyorsanız çok şart değil diye düşünüyorum ama yine de blog dashboard’unuzu açtıkca karşınıza çıkması da kolaylık sağlıyor.

Medium Cross-Post

Bu sonuncu eklenti yalnızca Medium hesabı olan ve orada da yazanları ilgilendiriyor. Benim de yeni keşfettiğim ama çok hoşuma giden bir eklenti olduğu için bu listede olmasını istedim. Blogunuzda yayınladığınız bir yazıyı, Medium’da yeni post olarak girmeniz zaten SEO anlamında sıkıntılı bir durum olabileceği için önerilmeyecek birşeydi. Ancak blog ile Medium hesabınız arasında Cross-Post yapmayı sağlayan bu eklenti ile o problem (anladığım kadarıyla) ortadan kalkıyor ve otomatik olarak orada da yayınlamanızı sağlıyor. Çok pratik, benim çok hoşuma gitti.

Sizin bana önereceğiniz eklentiler var mı? Yazsanıza!

Scroll to Top