2017 Biterken

2017 Biterken

Aralık ayının son haftasına girmişken, oturup bir geriye dönüp bakmanın, 2017’yi hatırlamanın zamanı gelmişti. Bazen bu gelenekselleşmiş yıl sonu yazıları da olmasa, geçirdiğimiz yılı bütün olarak hatırlayıp anılarımı tazeleyemeyecekmişim gibi geliyor. Geçen bir seneyi düşünüp, neler yaşadım, istedim, neler hissettim ve neleri yapıp yapamadığıma bakarım. Şirketler nasıl ki yılsonu kapanışı yapıyor, tüm hesaplara kitaplara bakıyorsa, ben de arşivime bakıp değerlendirmelerimi yapıyorum ve bir sonraki seneyi nasıl geçirmek istediğime bakıyorum.

2014, 2015 ve 2016‘nın hesapları, ‘yıl biterken’ yazılarına da kısaca göz atıyorum. Sonra, bu seneyi düşündüğümde genel olarak ilk aklıma gelen kelimelerin ve anların ne olduğunu not ediyorum. Bu not alma kısmını tam olarak 15 gün önce, 10 Aralık’ta yaptım ve ardında da kendi içimde muhasebesini yaptım.

2017’yle ilgili ilk aklıma gelen kelimeler, ‘kalıpların dışında’, deneysel, işkolik, kişisel gelişim oluyor.

Bali'deki evimiz

Kalıpların dışında bir taşınma hikayesi

Bir sene içerisinde hiç beklenmeyen iki şehre taşınıp bir üçüncüsü için de planları yaptığımızı düşünürsek, yaşam tarzımızın bu sene kalıpların dışına çıktığı süphesiz! Yıl başlar başlamaz ani ve çılgın bir kararla Bali’ye taşınmaya karar verdik, Barış işini bıraktı ve Şubat başında valizlerimizi toparlamış olarak yoldaydık (Bu arada Barış 2017 sonu yazısında bu kısmı çok güzel anlatıyor). Ubud’da birkaç aylığına kuracağımız yeni hayatımız ve sonrasında Asya’nın çeşitli ülkelerini keşfedip hem iş hem günlük yaşantıyı öğreneceğimizi umduğumuz maceramız, taşınmadan bir gün önce terfi almam dolayısıyla biraz baltalanmış oldu! 🙂 Hiç planda olmayan yeni iş teklifi, bir anda bütün çalışma düzenimi değiştirdiği için ve geceleri çalışmayı bünyem kaldırmadığı için, bir hafta içerisinde geri dönmeye karar verdik. Gidişimiz gibi dönüşümüz de ani ve çılgınca oldu anlayacağınız. Planlar umduğumuz gibi gitmedi, ama hayatımız boyunca unutmayacağımız bir deneyim olduğu kesin. Bir de ne yalan söyleyeyim, Asya’yı keşfetmek için içimde müthiş bir istek vardı, biraz hevesim kursağımda kaldı. Umarım bir gün yeniden yolumuz düşer.

Yetmedi, bir de Bodrum’a taşındık

Hızını alamayan Hız’lar olarak bu sefer de Haziran ayının başında, hayalini kurduğumuz 3. şehre taşınmadan önce, geçiş sürecini en ideal şekilde değerlendirmek için Bodrum’a taşındık. Bu sefer yalnızca valizlerle değil, Istanbul’daki evimizi tamamen boşaltıp, herşeyle buraya taşındık. Bir yıl içinde ikinci dev karar ve herkes şokta. 🙂 Taşınmak, çoğu insana fikir olarak o kadar zor ve uzak geliyor ki, sürekli taşınmanın ne kadar ‘büyük bir karar’ olduğu yazılıp çizildikçe ben konuya daha çok kafa yordum, hatta bir ara neden bu konu bu kadar büyüyor diye bir yazı bile yazdım.

Bizim taşınmalarla ilgili kafası karışanlara hak veriyorum – biz bile bazen kendi hızımıza yetişemiyoruz. Ancak benim hayattaki mottolarımdan biri, ‘Olduğun yeri beğenmiyorsan hareket et. Ağaç değilsin.‘ Ve biz, Istanbul’da olmaktan dolayı içimize işlemeye gayret eden, herkesi hasta eden mutsuzluktan uzaklaşmak istedik. Bodrum gibi, ’emekli olunca taşınma hayalleri’nin başını çeken şahane bir şehre taşındık ve düşündüğümüzden kat be kat daha çok sevdik burada yaşamayı. Hayatımızı yavaşlatmamıza, daha sakin, daha sindirerek ve tadını çıkararak yaşamamıza imkan sağladı ve sırf bu nedenden bile burası kalbimde hep ayrı bir yere sahip olacak.

Kişisel gelişim ve deneyimler için tüm radarlar açık

2017’de, yeni fikirlere, öğretilere, kitaplara, insanlara, pratiklere çok daha açıktım. Çok fazla okumaya, araştırmaya, insanlarla tanışmaya ve yeni şeyler denemeye gayret ettim. Son yıllarda kitap okumaktan soğumuş biri olarak, bu sene Audible‘ın hayatıma girmesi mucize gibi birşey oldu ve onlarca sesli kitap dinledim, hayatıma yeni yazarlar ve yeni bakış açıları kattım. En etkilendiğim iki kitap, Start With Why ve The Power of Moments oldu. İlk kez büyük bir yatırım yapıp, Eylül ayında Boston’da, kendi alanımdaki en devasal ve merak ettiğim INBOUND 17 konferansına katıldım. Michelle Obama, Brene Brown ve Ed Catmull gibi, insanı ilhamla uçuran isimleri  canlı dinledim ve daha çok böyle etkinliklere katılmak istediğime karar verdim. Yaratıcılık ve hikaye anlatıcılığı konusunda özellikle yepyeni bir ufukla döndüm.

Daha çok yoga yaptım, meditasyon denedim, içerik ürettim ve tükettim. Kişisel blogum dışında kendime yeni bir kişisel websayfası hazırladım ve İngilizce olarak da pek çok farklı mecraya yazılar yazdım.

Herşey iyi tamam, ama bu ‘işkolik’e takıldım

Bu senenin kelimelerini not aldığımda (10 Aralık), bu işkolik tanımı beni çok rahatsız etti. Günlerdir üzerinde düşünüyorum – tam 15 gün – ve hiç hoşuma gitmemesine rağmen, ben buna hayatımda nasıl bu kadar yer verdim sorusuna yanıt arıyorum. ‘Kariyerimle ilgili yapmak istediklerim, hayallerim her zaman vardı, ancak hayatımın merkezi olmasını hiçbir zaman tercih etmezdim’, diyorum. Barış’la, ailemle, Duygu’yla konuştum hatta – Bu sene çok böyle geçti, ne zaman kendimi bu kadar kaptırdım ben diye irdeliyorum. İçinden çıkamamış, kendime bir dünya eleştiri yapmıştım.

evrenden dileklerim

Evrenden ne istediğine dikkat et… Gerçekleşebilir!

Ve tam da bu anda, biraz önce fark ettiğim ve beni şok eden birşeyi paylaşmak istiyorum: ben son iki senedir dileklerimde hep ‘kariyerimle ilgili başarı’ya işaret edecek şeyler istemişim evrenden! ‘Kariyerimin en başarılı senesi’, ‘işle ilgili hayallerime ulaşmayı diliyorum’, gibi ifadeler kullanmışım arka arkaya. VE EVREN BANA TAM OLARAK BUNU VERMİŞ! 2 haftadır kafa yorduğum, neden böyleydi diye düşünüp kendimi eleştirdiğim sorunun cevabı tabak gibi önüme düştü resmen.

Tam da 2018 için dileklerimi hazırlarken, bu aydınlanma öyle isabetli oldu ki, anlatamam size. Mesajımızı çok doğru, çok dikkatli vermeliyiz, çünkü işte tam da başıma geldiği gibi, bir de bakıyoruz ki gerçekleşiyor. Tekrar ettiğimiz kelimeler, dilimizde ve beynimizde yer verdiklerimiz, odaklandıklarımız, hayatımızın yönünü belirliyor. Sonrasında oturup niye böyle oldu diye kafa yormanın alemi yok, çünkü o enerjiyi biz yaratıyoruz.

Böylelikle, hayatımda olmasını istediklerimi düşünüyorum ve spesifik dilekler veya listeler değil de, kelimeler gönderiyorum bu sene evrene:

AŞK, KAHKAHA, KEŞİF, KEYİF

Yazılarıma ve anılarıma ortak olduğunuz ve hayatımda var olduğunuz için hepinize kocaman teşekkür ederim. ❤️
Şimdiden herkese sevdikleriyle, çok ama çok mutlu bir yeni yıl diliyorum!

 

Scroll to Top