İLHAM VERENLER

Paylaşımlarıyla İlham Olanlar (1)

26/07/2016
Ilham veren profiller

{Fotoğraf Unsplash’ten.}

Yaşadığımız şehir ve genel olarak coğrafyada gündem çok enteresan, gereğinden fazla hareketli ve zaman zaman fazla can sıkıcı, depresyona sürükleyici, hayata küstürücü olabiliyor. Gizli saklı birşey değil bu, apaçık böyle işte. Hatta sadece ülkemiz değil, dünya da 2016 senesini çok yıpratıcı ve sarsıcı haberlerle geçiriyor. Eğer dikkatimi verirsem gerçekten hangi birisine üzüleceğimi şaşırıyorum ve ‘dünyaya neler oluyor’ diye kafamı iki avucumun arasına almış çaresizlikle sulu gözlerle buluyorum kendimi. Bu durumun, günlük hayatımı ve enerjimi ne kadar etkilediğini fark ettiğimden beri – yaklaşık son bir yıldır diyebilirim – gündemi takip etmeyi, haber izlemeyi, yorum yapmayı ve duymayı bıraktım. Bir şekilde illa ki haberdar oluyorum, ama mümkün olduğu kadar kendimi uzak tutmaya çalışıyorum. Bu bilinçli tercihten sonra hayatımı ne kadar daha motive ve üretken geçirdiğimi size anlatamam. Haberleri takip ederek üzülüp yapabileceğim iyi şeyleri de yapmamak yerine, elimden ne geliyorsa bu dünya için en iyisini yapmaya ve birilerine bu iyiliği ulaştırmaya çalışıyorum. Bu bazen maddi bir yardım olabilir, bir işi, projeyi çok iyi yapıp tamamlamak olabilir, bir gülümseme, işe yarar bir tavsiye olabilir. Ne olursa olsun, ben elimden gelenin en iyisini yapıp iyi birşey üretebilmeyi istiyorum ve böyle mutlu oluyorum. Benim için haberleri takip etmeyi kesmek iyi bir çözüm oldu ve bu şekilde tutmak için çaba gösteriyorum, ancak herkesin tercihinin ve kendini koruma metodunun farklı olacağının farkındayım. Benim için işe yarayan birşey başkasında yaramayabilir. Ama bahsetmek istediğim konu bu değil. 🙂

Kendimi enerjisi yüksek insanlar, hikayeler, kaynaklar ve işlerle donatmaya çalışıyorum ve büyük çoğunlukla günlerim çok iyi ve verimli geçiyor. Eskiden olsa çok üzülebileceğim, sıkıntıdan kendimi kanepelere atacağım konuları artık göz ardı edebiliyorum ve her sabah motive kalkabiliyorum, motive kalabiliyorum. Buna rağmen elbette olumsuz günlerim veya gün içinde modumun düştüğü anlarım olabiliyor. Can sıkıntısından içimin şiştiği, hiç birşey yapmak istemediğim ve modumu yükseltemediğim bu zamanlarda ekstra motivasyona, ilhama, neşeye ve iç açıcı paylaşımlara ihtiyaç duyuyorum ve imdadıma bazı kişiler, hesaplar, videolar yetişiyor! Ne zaman açıp baksam daha mutlu veya motive hissedeceğimi bildiğim bazılarını minik bir liste yapıp sizinle de paylaşmak istedim! Liste her telden çalıyor, tamamını içermiyor ve belirli aralıklarla değişiyor tabii ki. Bu yüzden başlığa (1) ekledim – belki daha sonra devamı da gelir. Sizin de benzer şekilde keyifle okuduğunuz, takip ettiğiniz, ilham aldığınız kaynaklar varsa benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum!

O halde listeye başlıyorum:

Casey Neistat

Çağrı ve Alp sayesinde öğrenip sonradan bağımlısı olduğum Youtube kanalının sahibi. Pozitif, enerjik, hikayesiyle ilham veren, mütevazi ama yeri geldiğinde de çok ağır girebilen, takdir ettiğim prensipleri olan ve çok başarılı birisi. Youtube fenomeni olduğu için ve milyonlarca takipçiye ulaşmış olduğu için duymuş olma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünüyorum, ama duymadıysanız her sabah kanalına yüklediği videolardan karışık bir seçki ile onu tanıyabilirsiniz. Videolarındaki aksiyonları ve Casey’nin tarzını izlemek her zaman keyifli ve yaratıcılığınızı tetikleyecek cinsten. Benim için bonusu: Dünyadaki en sevdiğim şehirlerden birini (NY) videolarda sokak sokak görmek 🙂 Bu arada başta itici bulup, hikayesini öğrendikten ve biraz tanıdıktan sonra daha çok sevebilirsiniz.

Gizem Şahan

Çok başarılı bir akademik geçmiş ve uzun bir kurumsal hayat tecrübesinden sonra hayallerinin peşinden giden, içindeki çocuğa ses veren ve başkalarının da o sese kulak verip hayatlarını daha motive ve mutlu geçirmeleri için koçluk yapan, yazılar yazan süper bir insan. Linkedin’de veya eposta kutumda Gizem’in yeni bir yazısının mailı gelince çok mutlu oluyorum, çünkü biliyorum ki birkaç dakika sonra benim gibi hayal kuran başka kişiler daha olduğunu hatırlayacağım, ilham alacağım ve kendime daha bir güveneceğim. Kariyeriniz diyerek limitlemeyeceğim, çünkü kariyer hayat biçiminizin bir parçası – hayatınızı yaşayış şeklinizle ilgili durmak, sorgulamak ve kalıplarınızı kırmak isterseniz Gizem’le tanışmalısınız.

Gary Vaynerchuk

Gary Vaynerchuk’ı daha önce anlattığıma eminim (hatta hatırladım, Pazarlamasyon.com için içerik pazarlamasına örnek markaları yazdığım bir yazım vardı – sonra o yazı site güncellenirken kayboldu, orada bahsetmiştim), çünkü dijital pazarlama anlamında gerçekten örnek alınası bir profil. İçerik pazarlaması başarısı anlamında en hoşuma giden markalardan biri olan Wine Library’i yarattıktan sonra kendi medya şirketini kuran çok başarılı bir girişimci. Özellikle iş konusunda motivasyon aradığınızda yazılarını etkili bulabilirsiniz. Bir de profilindeki ilk cümlesi çok hoşuma gidiyor: ‘Family first! But after that, businessman.‘ Ailesini ve sağlığını işinin çok gerilerine atan profillerin daha ağırlıklı olduğu bir dünyada, bu bakış açısına sahip kişileri takip etmeyi daha çok seviyorum.

Amusing Planet

Dünyanın ne kadar sıradışı, hayal gücümüzü zorlayacak kadar muhteşem yerleri olduğunu gösteren, yıllardır favorim olan bir site. Sanat, tarih, coğrafya, fotoğraf ve insanlarla ilgili olağanüstü konuları okuyup görebileceğiniz, %100 kafa dağıtma garantili bir fotoblog burası. Dünyaya tekrar tekrar aşık olmak isteyene, bilgisinin sınırlarını genişletmek isteyene duyurulur. Ben bu sitede 10 dakika geçirdikten sonra bile dünyayı daha çok sevip merak ediyorum. ❤️

Mimi & Alex Ikonn

Biri Azeri, diğer Rus olan, Kanada’da yetişmiş, şimdi Londra’da yaşayan girişimci çift. Hayata, işe, ilişkilere, seyahate bakış açıları ve yaşam tarzları benimkine çok benzediğinden mi bilmiyorum ama bu çifti çok seviyorum. İlk kez nasıl denk geldiğimi hatırlayamıyorum ama özellikle iş ve seyahatle ilgili videolarının büyük bir kısmını izlemiş olma ihtimalim yüksek. İş, aşk vs diye limitleyemeyeceğim, ama hayat tarzı ve bakış açısı ile ilgili bana ilham veren, mutlu hissettiren ve pek çok şey öğrendiğim paylaşımları var. Özellikle Alex’in iş konusundaki videoları zaman zaman ufuk açıcı gelebiliyor.

‘Bu ne ya, gezip duruyorlar, kıyafet falan paylaşıyorlar’ diye düşünmeyin hemen. Eğer böyle düşünüyorsanız daha iyi tanımak için daha çok izlemelisiniz – ama itiraf ediyorum ben de bazı konuşmaları ileriye sarıyorum, çok uzun konuşuyorlar. 🙂 İnanması güç gelen ‘4-hour work week‘i, girişimlerinin 3üncü ayı itibarıyla gerçekleştirmiş olmaları bence başlı başına hayret verici ve öğrenecek şeylerimin olduğunun göstergesi.

Bonus: Benefits of Getting An Icy Start To The Day

Her sabah soğuk su ile duş yapmanın faydalarını okuduğum ilk yazı değil bu, ama bunu daha yeni okudum ve çok hoşuma gittiği için eklemek istedim. Bunun gibi rutinimizi bozan ve bu şekilde hayatımızda değişikliklere sebep olan önerileri seviyorum! Hala korkudan yapamadığımı itiraf edeyim, ama en yakın zamanda deniyorum, söz!


İlham veren filmler, müzikler, bloglar ve kitapları da yakın çevremde tutmaya çalıştığımı söylememe gerek yok sanırım. 🙂 Bunlarla ilgili de çok düzenli olmasa da daha önce yazılar yazmıştım.

İlham veren filmlere buradan, bloglara ise buradan ulaşabilirsiniz.  Şimdi not alınca, listeleri güncellemem gerektiğini de fark ediyorum – en yakın zamanda!

Keyifle ve motive kalın! ❤️

You Might Also Like