İLHAM VERENLER

Isparta’da Lavanta Kooperatifi

03/08/2016
Lavanta Turizmi - Isparta - Sevgili Beyaz Kağıt

{Fotoğraf: Unsplash – A Fox}

Geçtiğimiz hafta başlattığım ilham verenler serisinin bu haftaki yazısı, Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde hayata geçen ve köylüler tarafından yetiştirilen lavantanın, turizm hedefli bir projeye dönüşmesine vesile olan kooperatif girişimiyle ilgili. Al Jazeera Türk’ün özel dosyalar bölümündeki haberler genelde çok hoşuma gidiyor ve atlamamaya, takip edip paylaşmaya çalışıyorum ve Türkiye’deki enteresan ve güzel işlerden, kişiler ve oluşumlardan haberdar olmak isteyenlere de takip etmelerini öneririm. Bu kooperatifi de Al Jazeera Türk’ün özel haberi sayesinde öğrendim ve lavanta turizminin son yıllarda yükselişe geçen bir alan olmasından dolayı ülkemizde de böyle bir girişim olmasını çok sevindirici buldum.

Facebook’ta bir süredir etkinliklerini görüp sonunda beğendiğim bir sayfa var: Türkiye’de yapılacak 999 Şey. Bu sayfanın paylaştığı ‘yapılması gereken’ aktivitelerden birisi de Isparta’daki lavanta tarlalarını görmekti ve fotoğrafa meraklı biri olarak yapmayı istediğim şeyler listeme hemen eklenmişti. Ancak seyahati planlama aksiyonuna henüz geçememiş ve ‘en yakın zamanda’ statüsünde bırakmışken Al Jazeera’nın paylaşımını görünce gözlerimde resmen ışıklar yandı! Lavanta turizmini desteklemek ve büyütmek için, bölgedeki bu mis kokulu bitkiyi çeşitli ürünlere dönüştürerek satılabilir hale getirmek ve ziyaretçilere kalacak yerler yaratmak için evlerini pansiyona dönüştüren köylüleri, kaymakamlığın ‘Gelecek Turizmde’ projesi kapsamında desteklenerek kurulan bir kooperatif harekete geçirmiş. Ve harika bir iş yapmışlar! Türkiye’nin lavanta tüketiminin %93’ünü sağlayan bu köy, mor renkteki bu muhteşem tarlalarla kaplı ve adını duyurmaya ve misafirlerini ağırlamaya hazır. Lavantalı dondurma bile olduğunu duydum ve çok sevdiğim birşey olduğu için merakımı size anlatamam şu an 🙂

Haberin detayını Al Jazeera’nın dosyasından okuyabilir ve kooperatifle ilgili kısa videoyu izleyebilirsiniz. Toplamda 17 kadının bir araya gelmesiyle kurulan bu kooperatif, çok dar imkanlarla başlamış olsa da, şimdiden hazırlıklar çok güzel görünüyor. Videoda bir bayan, ‘taşı sıksak suyunu çıkarırız’, diyor. Öyle doğru ki. Bir araya toplanacak bir sebep, motivasyon, doğru yönlendirme ve emekle herşey mümkün. Türkiye’de üretilen fındığın, İtalya’da markalaşarak 3 katı büyüklüğünde bir endüstriye dönüşmesi hikayesi gelir hep aklıma. Üretmek bir beceri, ama onu marka yapıp pazarladığınızda gerçekten bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Bu kooperatifin başarılı olmasını da çok istiyorum ve umuyorum ki Isparta’nın Kuyucak Köyü de Fransa’da Provence kadar adını duyurur günün birinde.

En yakın zamanda lavanta tarlalarından fotoğraflar paylaşmak dileğiyle, güzel hikayelerden ilham alarak kalın! 🙂

You Might Also Like