KİŞİSEL

2016 Bitmeden Yapılacaklar Listesi

15/11/2016

2016 Bitmeden Önce Yapılacaklar Listesi

Yıl başlarken, ortasındayken, biterken, ya da ay başında, hafta başında fark etmez – benim için yeni listeler yapmak için sebep çok! Yapmak istediklerimi derleyip kendime planlar yapmak beni motive ediyor, hızlandırıyor ve belki de başka türlü bitirmeyeceğim işleri tamamlamamı sağlıyor. Defterinde yazan maddelerin üzerlerine uzun bir çizik atmanın verdiği hazzı ajanda tutan herkesin anlayacağını biliyorum 🙂 Hatta şu anda gözünüzde canlandı değil mi?

Bir süredir ajanda tutmayı bırakıp tamamen dijital araçlara yönelmiştim. Hatırlatmalarımı telefonumun ‘notes’ uygulamasına, şifrelerimi ve iş notlarımı ‘Evernote’a, toplantı, buluşma ve ödeme gibi planlarımı ise takvim uygulamasına kaydeder oldum. Yanımdan hiç ayrılmayan bilgisayarım ve telefonumdan herşeyi takip etmek çok pratik gelmeye başlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise, bir kredi kartı slipini imzalamak için elime kalem uzatıldığında, ne kadar uzun zamandır hiç kalem tutmadığımı fark edip resmen bir uyanış yaşadım. Çok sevdiğim defterim kitaplığımı bekler hale gelmişti ve ben artık ‘yapılacaklar listeleri‘mi yapmamaya başlamıştım. 2016’nın sonuna doğru yaklaşırken eski alışkanlığımı hayatıma yeniden kazandırmaya karar verdim ve yıl bitmeden yeniden ajandama dönmeye karar verdim! Tam da böyle bir karar vermişken, yıl sonu gelmeden yapmak istediklerimi sıraladığım bir liste yaptım ve 2017’ye listemdekilerin üstünü çizip yepyeni hedeflerle başlamaya niyetliyim!

İşte beni yeni yıla hazırlayacak hedeflerim:

Kişisel Gelişim

*  3 kağıt kitap, 2 de audiobook bitir – Ağustos favorilerim Youtube videosunda bahsettiğim Audible geçtiğimiz aylarda en sevdiğim uygulama olmaya devam ediyor! Yıllardır kitap okumakta çok zorlandığım için kendime kızar dururdum, meğerse ben audiobook insanıymışım!

* Haftada minimum 2 blog yazısı yaz!

Arınma

* Gardrop temizliği yap – Marie Kondo’ya tekrar göz at, eşyalarını bu şekilde düzenle, mutlu etmeyenleri ve kullanmadıklarını ayıkla. Bağışla, Modacruz ve SBK Store‘a koy. Bu arada benim kullanmadığım eşyalarımın başkalarının işine yaradığını görmek/duymak inanılmaz güzel birşey! Mesela yıllardır dolabımı bekleyen, hiç giymediğim ve giymeyeceğim bir voleybol ayakkabısının lisede bir voleybol oyuncusuna gitmesi beni nasıl mutlu ediyor anlatamam!

* Evdeki (kıyafet olmayan) fazla eşyalardan kurtul – Letgo ve Sahibinden’e koy! Sattığın her eşya için kendini ufak birşeyle ödüllendir!

Egzersiz

* Haftada 3 defa 20 dakika bile olsa yoga yapmaya devam et – yapmak istediğin o pozisyonu yapmak için uğraşmaya devam et!

Finansal

* Kredi kartı borçlarını hafiflet.

* Kasım ve Aralık maaşının %50’sini tasarruf/seyahat bütçesine koy.

* İstanbul’da turist olacağın bir haftasonu geçir!

* Önemsediğin bir sebep için bağış yap.

Sosyal

* Uzun zamandır görmeyi istediğin arkadaşlarınla plan yap.

Son olarak, 2017’de neler istediğini düşün! Çünkü yeni ve harika bir yıl geliyor ve bu seneyi diğer senelerden çok daha fantastik kılmak için planlar yapmak senin elinde ve yıl başlamadan onu en iyi şekilde karşılamak için hazır olmalısın!

Siz ne zaman yeni yıl planlarınızı düşünmeye başlıyorsunuz? Bu arada yalnızca 6 hafta kaldığına inanabiliyor musunuz?!!

You Might Also Like